«ԻՆՉՊԵՍ ԼՈՒՍԱԲԱՆԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱՀԱՐՑԵՐԸ»
«Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը՝ որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպություն, 2014 թ. հուլիսի 11-12-ին կազմակերպում են երկօրյա ամառային դպրոց լրագրողների և բլոգերների համար:
Ծրագրին կարող են մասնակցել առնվազն երկու տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի լրագրողները: Ծրագրին մասնակցող լրագրողները դասընթացը սկսվելուց առաջ կստանան համապատասխան գրականություն՝ նախապես ընթերցելու համար, իսկ ավարտին՝ մասնակցության վկայագիր: Դիմումներն ընդունվում են մինչև ս/թ. հունիսի 16-ը:
Ամառային դպրոցի մասնակիցներից ընտրվելու են այն լրագրողները, որոնք սերտորեն համագործակցելու են ՀՑԹԻ-ի հետ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կազմակերպվող ծրագրերի լուսաբանման շրջանակներում:
Դասընթացի նպատակն է լրագրողներին հիմնարար գիտելիքներ հաղորդել Հայոց ցեղասպանության թեմայի վերաբերյալ, պարզաբանել մի շարք բարդ և վիճահարույց հարցադրումներ, ուղենշել թուրքական ժխտողական քաղաքականության դեմ պայքարելու մեթոդները, ինչպես նաև նպաստել լրագրողների միջոցով գիտնականների և հասարակության միջև կապի հաստատմանը:
Մասնակցությունը դասընթացին թույլ կտա ստեղծել լրագրողական ցանց, որը, մասնագիտանալով այս թեմայով, կկարողանա ավելի արդյունավետ ստանալ և հայ ու միջազգային հանրությանը տրամադրել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված գիտական իրադարձությունների նորությունները:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի` որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպության կողմից հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակներում։

«КАК ОСВЕЩАТЬ ТЕМУ ГЕНОЦИДА АРМЯН»
НПО Центр региональных и политических исследований «Проспектус», Музей-институт Геноцида армян НАН РА, Молодежный фонд Армении в качестве партнерской организации аппарата Президента РА, 11-12 июля, 2014 года организуют двухдневный семинар для журналистов и блогеров.
В программе смогут принять участие журналисты РА, НКР и Диаспоры, имеющие по крайней мере двухлетний опыт работы в СМИ. До начала программы участники получат литературу для предварительного прочтения, а после завершения - сертификат об окончании программы. Заявления принимаются до 16 июня 2014 года.
После окончания летней школы будут отобраны журналисты , которые будут тесно сотрудничать с МИГА в освещении мероприятий к 100-летию Геноцида армян. Целью семинара является передать журналистам основополагающие знания о Геноциде армян, а также содействовать установлению связи между учеными и обществом посредством масс- медиа.
Участие в семинаре позволит создать журналистскую сеть, которая будучи специализированной в данной теме сможет более продуктивно получить и предоставить широкой общественности новостей, связанных с исследованиями Геноцида армян.
Летняя школа осуществляется в рамках программы грантов, объявленной Молодежным фондом Армении в качестве партнерской организации аппарата Президента РА.