ՀԱՅՐԵՆԱԿԱՆ ՄԵԾ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՅՈՒՐԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
Ժամանակավոր ցուցադրությունը պատրաստել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը
21.04.2015
Հայրենական մեծ պատերազմի կենտրոնական թանգարանում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված հիշատակի երեկո: Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի աշխատակազմի, Մոսկվայի կառավարության, կրոնական համայնքների և հոգևորականության ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ:
Միջոցառման ընթացքում կայացավ «Հայոց ցեղասպանությունը և ռուսական արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրության հանդիսավոր բացումը, որտեղ ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պատմական նյութեր: Ցուցադրությունը գործելու է ապրիլի 20-ից 24-ը՝ թանգարանի շենքում:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի կողմից պատրաստված այս ցուցադրությունն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության նախորդ տարիներին և դրանից հետո ռուսական հասարակական – քաղաքական և մտավորական շրջանակների արձագանքին: Առաջին անգամ ժամանակավոր ցուցադրության ձևաչափով շրջանառության մեջ են դրվել վավերագրական և լուսանկարչական նյութեր, որոնք մեկտեղում են Հայոց ցեղասպանության հետ ուղղակի կապ ունեցող այս կարևոր փաստը: Ցուցադրությունը կազմված է 25 պաստառից: Ցուցադրությունը կունենա նաև պատկերագիրք:
Ցուցադրության հիմնական թեմաներն են ռուս-հայկական հարաբերությունների պատմությունը, երկու երկրների մշակութային կապերը, Ռուսաստանի և ռուս հասարակության արձագանքը Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ կատարվող ոճրագործությանը: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացած Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Հայոց ցեղասպանությանը ականատես դարձած ռուս զինվորների և Կովկասյան ճակատի սպաների վկայություններին, որոնք նաև օգնություն են ցուցաբերել հայ փախստականներին: Նրանց փրկության գործում մեծ դեր են ունեցել նաև ռուսական և միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները: Ցուցադրությունը ներկայացնում է արևմտահայ փախստականների ճակատագիրը, որոնք մասնակցել են Առաջին համաշխարհային պատերազմին, ապա նաև Մեծ հայրենական պատերազմին:
«Հայ ժողովրդին միավորում են քրիստոնեական արժեքները, բարության, արդարության և մարդկային արժանապատվության գաղափարները: Մենք հավատում ենք, որ կյանքը պետք է ազատ և խաղաղ լինի: Եվ, իհարկե, մեզ միավորում են անմեղ զոհերի հիշողության ցավը: Այս կարևորագույն թանգարանում կամզակերպված ցուցադրությունը հիշեցնում է մեզ մեր ժողովուրդների մտերմության մասին, այն երախտագիտության նշան է Ռուսաստանին՝ հայ փախստականների փրկությանը մասնակցելու համար: Ցուցադրությունը կօգնի պատմել Հայոց ցեղասպանության ողբերգության մասին և դրանով կանխել նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությունը», - նշեց Երզաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը:
Միջոցառման ընթացքում ներկաները ծաղիկներ դրեցին հայ ժողովրդի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: 1915 – 1923 թթ. ընթացքում Օսմանյան կայսրության տարածքում ապրող 2 միլիոն հայերից ավելի քան 1.5 միլիոնը զոհվեցին: Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը ապրիլի 24-ն է, որ ամեն տարի նշվում է: Հիշատակի օրվա նախօրյակին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի աջակցությամբ Մոսկվայում տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ:

В ЦЕНТРАЛЬНОМ МУЗЕЕ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ ОТКРЫЛАСЬ ЭКСПОЗИЦИЯ, ПРИУРОЧЕННАЯ К 100-ЛЕТНЕЙ ГОДОВЩИНЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Временная экспозиция подготовлена Музеем-институтом Геноцида армян
21.04.2015
20 апреля 2015 года в Центральном музее Великой Отечественной войны на Поклонной горе состоялся мемориальный вечер, посвященный 100-летней годовщине Геноцида армянского народа. В мероприятии приняли участие Архиепископ Езрас Нерсисян, Глава Российской и Ново-Нахичеванской Епархии Святой Армянской Апостольской Церкви, представители Администрации Президента Российской Федерации, Правительства Москвы, директор Музей-институт Геноцида армян Айка Демояна, религиозных конфессий и духовенства, общественные деятели.
В ходе мероприятия состоялось торжественное открытие временной экспозиции «Геноцид армян: российский взгляд», на которой представлены исторические материалы о Геноциде армянского народа. Экспозиция будет проходить в здании музея в период с 20 по 24 апреля.
Основной темой экспозиция, подготовленной Музеем-институтом Геноцида армян, является отклик российских общественно-политических кругов и интеллигенции на события, предшествовавшие 1915 году, а также реакцию на Геноцид армян. Впервые в формате временной экспозиции представлены документальные материалы и фотографии, которые являются важными свидетельствами о трагедии армянского народа. Экспозиция составлена из 25 тем. Настоящее время идет работа над подготовкой каталога экспозиции.
Главными темами экспозиции стали истоки и история российско-армянских отношений, культурные связи двух стран, реакция России и российского общества на преступления против армянского народа в Османской империи. Особое внимание уделено свидетельствам российских солдат и офицеров Кавказского фронта во время Первой мировой войны, которые стали очевидцами трагических событий и оказывали помощь армянским беженцам. Важнейшую роль в их спасении также сыграли российские и международные гуманитарные организации. Экспозиция рассказывает о судьбе беженцев из Армении, которые участвовали в сражениях Первой мировой войны, а затем и Великой Отечественной войны.
«Армянский народ объединяют ценности христианской веры, идеалы добра, справедливости и человеческого достоинства. Мы верим, что жизнь должна развиваться свободно и мирно. И, конечно, нас объединяет боль памяти о безвинно пострадавших. Экспозиция на Поклонной горе, в этом важнейшем музее, послужит напоминанием о близости наших народов, знаком благодарности за участие России в спасении армянских беженцев и поможет рассказать о трагедии и тем самым предотвратить повторение подобных событий», - отметил Архиепископ Езрас Нерсисян.
В ходе мероприятия состоялось возложение цветов в память о жертвах Геноцида армянского народа. С 1915 года по 1923 год погибли более 1,5 миллиона из 2 миллионов армян, проживавших на территории Османской империи. День памяти жертв Геноцида армянского народа отмечается ежегодно 24 апреля. Накануне памятной даты при поддержке Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской Апостольской Церкви в Москве состоится ряд мероприятий.