ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ ԿԱՅԱՑԱՎ ԳԻՏԱԿԱՆ ԵՐԿՈՒ ՀԱՆԴԵՍՆԵՐԻ ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍԸ
Այսօր ժամը 12:00-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի դահլիճում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի կողմից թողարկված «Ցեղասպանագիտական հանդես» և անգլիալեզու «International Journal of Armenian Genocide Studies» պարբերականների անդրանիկ համարների շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՑԹԻ փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու, հանդեսի գրախոսությունների բաժնի խմբագիր Սուրեն Մանուկյանը և ներկայացրեց ամսագրերի ստեղծման և տպագրման հետ կապված մանրամասներ: «Հայաստանում կար գիտական հանդեսի բաց, որը կունենար նեղ մասնագիտական, գիտական ուղղվածություն: Հաշվի առնելով հայրուրամյա տարելիցի նկատմամբ հետաքրքրության աճը` որոշում կայացվեց հրապարակել հայալեզու «Ցեղասպանագիտական հանդեսը»: Հայ և արտասահմանցի երիտասարդ գիտնականները կարող են իրենց հետազոտությունները հրապարակել այս ամսագրում: Իսկ անգլերեն ամսագիրը միջազգային ակադեմիական գործունեության կարևորագույն քայլ է»,- ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Նրա խոսքով` ցեղասպանության ուսումնասիրություններին նվիրված մինչ այժմ աշխարհում հրապարակվող երեք հեղինակավոր ամսագրերը միայն որոշ չափով են ներկայացնում Հայոց ցեղասպանությունը: Անգլիալեզու հանդեսը հնարավորություն կտա Հայաստանի հայագիտական միտքը աշխարհին ներակայացնել, ինչպես նաև կնպաստի միջազգային մակարդակի հայկական ցեղասպանագիտական դպրոցի ձևավորմանը: Հանդեսներն անվճար կտրամադրվեն աշխարհի ցեղասպանագիտական առաջատար կենտրոններին:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ գիտական խորհրդի անդամ Հարություն Մարությանը, ով ողջունեց ամսագրերի հրատարակումը և բարձր գնահատեց դրանցում առկա հոդվածների մասնագիտական որակները: «Հանդեսները աչքի են ընկնում թեմատիկ բազմազանությամբ, ինչը շատ ողջունելի է և կարևոր»,-նշեց պարոն Մարությանը:
Միջոցառումը եզրափակեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, ամսագրերի գլխավոր խմբագիր Հայկ Դեմոյանը, ով իրադարձությունը պատմական որակեց և նշեց, որ ամսագրերի առաջին օրինակներից կուղարկվեն թուրքական համալսարաններին, գրադարաններին:
«Հրապարակ բերելով Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունների առաջին միջազգային հանդեսը` լուրջ հայտ ենք ներկայացնում ցեղասպանագիտության ասպարեզում: Թանգարանը ևս մեկ այցեքարտով է հանդես գալիս միջազգային հանրությանն իր անգլիալեզու հանդեսով, որն այլևս իրականություն է»,- նշեց Հայկ Դեմոյանը:

В МУЗЕЕ-ИНСТИТУТЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН СОСТОЯЛАСЬ ПРЕЗЕНТАЦИЯ НАУЧНЫХ ПЕРИОДИЧЕСКИХ ИЗДАНИЙ
Сегодня в 12:00 в конференцзале Музея-института Геноцида армян состоялась презентация выпущенных МИГА первых номеров научных периодических изданий: “Журнал исследований геноцида” на армянском языке и “International Journal of Armenian Genocide Studies” на английском языке.
На презентации с приветственным словом выступил кандидат исторических наук, замдиректора МИГА, главный редактор рецензионного отдела научно-периодических изданий Сурен Манукян. Он представил подробности об издании данных научно-периодических журналов. " Так как научная периодика в Армении имела существенные пробелы, имея в виду растущий интерес к 100-летней годовщине Геноцида армян, было принято решение издать “Журнал исследований геноцида”. Армянские и иностранные молодые ученые также могут издавать свои исследования в этом журнале. Что касается научно-периодического издания на английском языке, то оно является важным достижением в международной академической деятельности ", - подчеркнул Сурен Манукян.
Он отметил, что издаваемые в мировом масштабе три авторитетных периодических журнала, посвященные исследованиям геноцида, лишь частично освещают тему Геноцида армян. Научно-периодическое издание на английском языке представит миру армяноведение в Армении, а также станет стимулом для образования на международном уровне армянской школы по исследованию геноцида. Научно-периодические издания будут бесплатно предоставлены ведущим центрам по исследованиям геноцида.
С речью также выступил доктор исторических наук, ведущий научный сотрудник Института этнографии и археологии НАН РА, член научного совета МИГА Арутюн Марутян. Он высоко оценил выпуск научных изданий и научную значимость включенных в них статей. "Научно-периодические издания выделяются тематическим разнообразием, что очень важно и похвально",- подчеркнул г-н Марутян.
Завершил мероприятие доктор исторических наук, секретарь Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, директор МИГА и главный редактор научно-периодических изданий Гайк Демоян, охарактеризовав презентацию историческим событием. Он также подчеркнул, что первые экземпляры научных журналов будут отправлены в турецкие университеты и библиотеки.
"Представив миру первый номер научно-периодического издания “Международный журнал исследования Геноцида армян”, тем самым мы вносим большой вклад в сферу исследований геноцида. Научно-периодическое издание на английском языке станет еще одной визитной карточкой музея перед международной общественностью",- подчеркнул Гайк Демоян.