ԳԵՐՄԱՆԱ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆ - 100
1914 թվականի ամռանը գերմանացի հասարակական գործիչ, աստվածաբանության դոկտոր, արևելագետ և մեծ հայասեր Յոհաննես Լեփսիուսի նախաձեռնությամբ հիմնադրվում է «Գերմանա-հայկական ընկերություն» հասարակական կազմակերպությունը:
Երկար տարիներ զբաղվելով Հայկական հարցով` Յոհաննես Լեփսիուսը միջոցներ է հավաքում Փոքր Ասիայի հայ բնակչության և տարբեր երկրներում ապաստանած հայ փախստականների համար որբանոցներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ, արդյունաբերական ձեռնարկություններ կառուցելու համար: Հենց նրա անվան հետ է կապված Գերմանա-հայկական ընկերության գործունեությունը, որի նախագահն էր մինչև իր մահը:
1914 թվականի հունիսին Բեռլինում տեղի է ունենում ընկերության առաջին նիստը, որտեղ ընկերության նախագահ Յոհաննես Լեփսիուսը իր տեղակալներ՝ Պաուլ Ռորբախի և Ջեյմս Գրինֆիլդի, գործավարներ՝ Է. Շտիրի և Ա. Իսահակյանի հետ միասին քննարկում են Գերմանա-հայկական ըներության խնդիրները:
Ընկերության հիմնադրումից մեկ տարի անց, երբ Օսմանյան կայսրության ղեկավարները սկսեցին հայերի կոտորածներն ու տեղահանությունը, ընկերության նախագահ Յոհանես Լեփսիուսը մեկնեց Կ. Պոլիս, ուր հանդիպեց էնվեր փաշայի հետ, պահանջեց անհապաղ դադարեցնել հայերի զանգվածային կոտորածները, սակայն ստացավ մերժում։ Վերադառնալով Բեռլին՝ 1915 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գերմանա-հայկական ըներության ժողովում հաղորդում տվեց արևմտահայության ցեղասպանության և տեղահանության մասին։ Ժողովի մասնակիցները նամակ հղեցին Գերմանիայի կանցլերին՝ խնդրելով կանխարգելել հայության նկատմամբ կիրառվող վայրագությունները։ Սակայն խնդրանքը մնաց անպատասխան, գերմանական կառավարությունը որևէ միջոց չձեռնարկեց։ 1918 թվականի ապրիլի 22-ին ընկերությունը դիմում հղեց ռայխստագին՝ պահանջելով ձեռք առնել անհրաժեշտ միջոցներ հայերի ցեղասպանությանը վերջ տալու համար։ Այս դիմումը ևս մնաց անհետևանք։
bottle
Լեփսիուսին և նրա համախոհներին ստեղծված իրավիճակում ոչինչ չէր մնում անել, քան ձեռնամուխ լինել Եղեռնից փրկված հայ կանանց և երեխաների խնամքի կազմակերպմանը: «Ներկայումս միայն մեր հիմնական աշխատանքային դաշտում հավաքվել են 2700 երեխաներ, որոնք իրենց փոքրիկ բերանները բաց են արել հաց ստանալու համար և առանց սննդի սովամահ կլինեն: ...Մեր օգնության նպատակն է հնարավորին չափ շատ աղետյալների, առանձնապես երեխաների փրկել», -իր զեկույցներից մեկում հայտնում էր Լեփսիուսը:
Լեփսիուսը ջանք ու եռանդ չէր խնայում նաև գերմանական հասարակության շրջանակներում Օսմանյան կայսրությունում տիրող իրավիճակի ճշգրիտ պատկերը ներկայացնելու համար: Գերմանական մամուլը գտնվում էր խիստ գրաքննության տակ, լույս էին տեսնում բացառապես թուրքամետ և իրականությունից շատ հեռու հրապարակումներ: Ուստի Լեփսիուսը դիմեց համարձակ քայլի` հավաքել ձեռքի տակ ունեցած տեղեկությունները և հրատարակել առանձին գրքով:
Խիստ գաղտնիության պայմաններում և բազմաթիվ խոչընդոտներ հաղթահարելով, ընկերությունը հրատարակում է հայ ժողովրդի մեծ ողբերգությունը պատկերող փաստաթղթերի ժողովածուներ` Գերմանիան և Հայաստանը 1914-1918, 1919թթ., Հայ ժողովրդի բնաջնջումը, 1919թ., որոնք մերկացնում են երիտթուրքերի կանխամտածված կազմակերպված և իրականացրած հայերի ցեղասպանության փաստը:
1919 թվականին Լեփսիուսը հրատարակում է «Հայ ժողովրդի մահը» գիրքը, ինչի հետևանքով տարագրվում է չեզոք երկիր` Հոլանդիա:
Հարկ է նշել նաև, որ չնայած Գերմանա-հայկական ընկերության որդեգրած հայանպաստ և մարդասիրական գործունեությանը, ընկերությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին թուրք-գերմանական դաշնակցության պայմաններում, զերծ չմնաց քաղաքական քարոզչությունից, սակայն այն մեծ ներդրում ունեցավ հայության բեկորներին անխոսափելի մահվանից փրկելու և ապրուստ հայթայթելու գործում:
Հայ ժողովուրդը միշտ երախտապարտ կլինի մեծ մարդասերին` նրա հայապաշտպան գործունեությանը: Յոհաննես Լեփսիուսի գերեզմանից բերված հողն ամփոփված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կենտրոնական ճեմուղու ձախ կողմում գտնվող Հուշապատի մեջ: 2008 թվականին Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը կազմակերպեց Յոհաննես Լեփսիուսի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով և անվանական փոստային բացիկ թողարկեց: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառունների շրջանակներում 2013 թվականին «Հայփոստը» թողարկեց «Յոհաննես Լեփսիուս» նամականիշ:

THE 100TH ANNIVERSARY OF GERMAN – ARMENIAN SOCIETY
In summer 1914 the “German–Armenian Society” NGO was created by German public figure, orientalist and a great Armenophil, Doctor of Theology Johannes Lepsius.
Dealing with the Armenian issue for many years Johannes Lepsius collected means to establish orphanages, schools, hospitals and industrial enterprises for the Armenian population in Asia Minor and the Armenian refugees in different countries. The activity of the “German-Armenian Society” is connected with the name of Johannes Lepsius, who was the chairman of this association until he passed away.
In June 1914 the first meeting of this association was held in Berlin where the chairman Johannes Lepsius together with his deputies Paul Rohrbach and James Greenfield, as well as assistants E. Shtir and A. Isahakyan discussed the mission of the association.
A year after the establishment of the association, when the authorities of the Ottoman Empire started carrying out the massacres and deportations, Johannes Lepsuis moved to Constantinople and asked Enver Pasha to stop immediately the mass massacres of the Armenians, but he was refused. Going back to Berlin, during the meeting of “German-Armenian Society” on October 9, 1915, Lepsius gave a report about the genocide and deportation of eastern Armenians. Participants of the meeting sent a letter to German Chancellor asking him to prevent the atrocities against the Armenians. But the request went unanswered and the German government did nothing. On April 22, 1918, the association sent a request to the Reichstag asking to undertake necessary means to end the Armenian Genocide. This request was not addressed either.
bottle
In this situation nothing was left to do for Lepsuis and his retainers except to organize the care of the Armenian women and children who survived the Armenian Genocide. In one of his reports Lepsius said: “Currently, about 2,700 children are gathered in our main working field only who opened their mouths to get bread without which they will starve to death. …Our purpose is to rescue as many survivors, particularly children, as possible”.
Moreover, Lepsius did not spare any effort to present the accurate picture of the situation in the Ottoman Empire to the German society. The German press was under strict censorship and only pro-Turkish articles far away from reality were published. Therefore Lepsius made a brave step; to collect all information at hand and publish them in one book.
In extremely confidential conditions and overcoming many obstacles, the association had published collections of documents, which depict the great tragedy of the Armenians; “Germany and Armenia 1914-1918” in 1919, “The Extermination of the Armenian Nation” in 1919. The collections strip the fact of the Armenian Genocide which was planned, organized and applied by the Young Turks.
In 1919, Lepsius published the book “The death of the Armenian Nation”, and as a result was exiled to a neutral country; the Netherlands.
It should also be noted, that despite the pro-Armenian policy and humanitarian activities of German-Armenian Society, during World War I, under the German-Turkish alliance conditions, the association was not exempted from political propaganda, however it had great investment in rescuing the Armenian splinters from impending death and making their livings.
The Armenians will always be grateful to the great humanitarian for his pro-Armenian activities. Soil brought from his grave is buried in the left side of Armenian Genocide Memorial Wall of the central alley of AGMI. In 2008, the Armenian Genocide Museum-Institute organized an international conference dedicated to the 150th Anniversary of Johannes Lepsius and issued a nominal postcard. In 2013, within the framework of centennial events of the Armenian Genocide, “Haypost” has issued "Johannes Lepsius” stamps.