ԳԵՐՄԱՆԱ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆ - 100
1914 թվականի ամռանը գերմանացի հասարակական գործիչ, աստվածաբանության դոկտոր, արևելագետ և մեծ հայասեր Յոհաննես Լեփսիուսի նախաձեռնությամբ հիմնադրվում է «Գերմանա-հայկական ընկերություն» հասարակական կազմակերպությունը:
Երկար տարիներ զբաղվելով Հայկական հարցով` Յոհաննես Լեփսիուսը միջոցներ է հավաքում Փոքր Ասիայի հայ բնակչության և տարբեր երկրներում ապաստանած հայ փախստականների համար որբանոցներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ, արդյունաբերական ձեռնարկություններ կառուցելու համար: Հենց նրա անվան հետ է կապված Գերմանա-հայկական ընկերության գործունեությունը, որի նախագահն էր մինչև իր մահը:
1914 թվականի հունիսին Բեռլինում տեղի է ունենում ընկերության առաջին նիստը, որտեղ ընկերության նախագահ Յոհաննես Լեփսիուսը իր տեղակալներ՝ Պաուլ Ռորբախի և Ջեյմս Գրինֆիլդի, գործավարներ՝ Է. Շտիրի և Ա. Իսահակյանի հետ միասին քննարկում են Գերմանա-հայկական ըներության խնդիրները:
Ընկերության հիմնադրումից մեկ տարի անց, երբ Օսմանյան կայսրության ղեկավարները սկսեցին հայերի կոտորածներն ու տեղահանությունը, ընկերության նախագահ Յոհանես Լեփսիուսը մեկնեց Կ. Պոլիս, ուր հանդիպեց էնվեր փաշայի հետ, պահանջեց անհապաղ դադարեցնել հայերի զանգվածային կոտորածները, սակայն ստացավ մերժում։ Վերադառնալով Բեռլին՝ 1915 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գերմանա-հայկական ըներության ժողովում հաղորդում տվեց արևմտահայության ցեղասպանության և տեղահանության մասին։ Ժողովի մասնակիցները նամակ հղեցին Գերմանիայի կանցլերին՝ խնդրելով կանխարգելել հայության նկատմամբ կիրառվող վայրագությունները։ Սակայն խնդրանքը մնաց անպատասխան, գերմանական կառավարությունը որևէ միջոց չձեռնարկեց։ 1918 թվականի ապրիլի 22-ին ընկերությունը դիմում հղեց ռայխստագին՝ պահանջելով ձեռք առնել անհրաժեշտ միջոցներ հայերի ցեղասպանությանը վերջ տալու համար։ Այս դիմումը ևս մնաց անհետևանք։
bottle
Լեփսիուսին և նրա համախոհներին ստեղծված իրավիճակում ոչինչ չէր մնում անել, քան ձեռնամուխ լինել Եղեռնից փրկված հայ կանանց և երեխաների խնամքի կազմակերպմանը: «Ներկայումս միայն մեր հիմնական աշխատանքային դաշտում հավաքվել են 2700 երեխաներ, որոնք իրենց փոքրիկ բերանները բաց են արել հաց ստանալու համար և առանց սննդի սովամահ կլինեն: ...Մեր օգնության նպատակն է հնարավորին չափ շատ աղետյալների, առանձնապես երեխաների փրկել», -իր զեկույցներից մեկում հայտնում էր Լեփսիուսը:
Լեփսիուսը ջանք ու եռանդ չէր խնայում նաև գերմանական հասարակության շրջանակներում Օսմանյան կայսրությունում տիրող իրավիճակի ճշգրիտ պատկերը ներկայացնելու համար: Գերմանական մամուլը գտնվում էր խիստ գրաքննության տակ, լույս էին տեսնում բացառապես թուրքամետ և իրականությունից շատ հեռու հրապարակումներ: Ուստի Լեփսիուսը դիմեց համարձակ քայլի` հավաքել ձեռքի տակ ունեցած տեղեկությունները և հրատարակել առանձին գրքով:
Խիստ գաղտնիության պայմաններում և բազմաթիվ խոչընդոտներ հաղթահարելով, ընկերությունը հրատարակում է հայ ժողովրդի մեծ ողբերգությունը պատկերող փաստաթղթերի ժողովածուներ` Գերմանիան և Հայաստանը 1914-1918, 1919թթ., Հայ ժողովրդի բնաջնջումը, 1919թ., որոնք մերկացնում են երիտթուրքերի կանխամտածված կազմակերպված և իրականացրած հայերի ցեղասպանության փաստը:
1919 թվականին Լեփսիուսը հրատարակում է «Հայ ժողովրդի մահը» գիրքը, ինչի հետևանքով տարագրվում է չեզոք երկիր` Հոլանդիա:
Հարկ է նշել նաև, որ չնայած Գերմանա-հայկական ընկերության որդեգրած հայանպաստ և մարդասիրական գործունեությանը, ընկերությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին թուրք-գերմանական դաշնակցության պայմաններում, զերծ չմնաց քաղաքական քարոզչությունից, սակայն այն մեծ ներդրում ունեցավ հայության բեկորներին անխոսափելի մահվանից փրկելու և ապրուստ հայթայթելու գործում:
Հայ ժողովուրդը միշտ երախտապարտ կլինի մեծ մարդասերին` նրա հայապաշտպան գործունեությանը: Յոհաննես Լեփսիուսի գերեզմանից բերված հողն ամփոփված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կենտրոնական ճեմուղու ձախ կողմում գտնվող Հուշապատի մեջ: 2008 թվականին Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը կազմակերպեց Յոհաննես Լեփսիուսի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով և անվանական փոստային բացիկ թողարկեց: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառունների շրջանակներում 2013 թվականին «Հայփոստը» թողարկեց «Յոհաննես Լեփսիուս» նամականիշ:

НЕМЕЦКО-АРМЯНСКОЕ ОБЩЕСТВО - 100
Летом 1914 года по инициативе немецкого общественного деятеля, доктора богословия и армянофила Иоганнеса Лепсиуса была основана общественная организация Немецко-армянское общество.
Долгие годы занимаясь Армянским вопросом, Иоганнес Лепсиус осуществляет сбор средств для постройки приютов, школ, больниц и промышленных предприятий для армян Малой Азии и армянских беженцев, нашедших приют в различных странах. Именно с именем Лепсиуса связана деятельность Немецко-армянского общества, председателем которого он являлся до конца своей жизни.
В июне 1914-го в Берлине состоялось первое заседание общества, в ходе которого председатель Иоганнес Лепсиус и его заместители Паул Рорбах и Джеймс Гринфилд и секретари Э. Штир и Аветик Исаакян обсудили задачи Немецко-армянского общества.
Спустя год после основания организации, когда руководство Османской империи начало резню и депортацию армян, И. Лепсиус отправляется в Константинополь, где встречается с Энвером пашой и требует немедленно прекратить массовые погромы армян, однако получает отказ.
По возвращению в Берлин 9 октября 1915 года И. Лепсиус выступил с сообщением о геноциде и депортациях западных армян на собрании Немецко-армянского общества. Участники собрания обратились с письмом к канцлеру Германии с просьбой предотвратить зверства в отношении армян. Однако данная просьба осталась без ответа, немецкое правительство не предприняло никаких мер.
22 апреля 1918 года Немецко-армянское общество направило обращение к Рейхстагу с требованием предпринять необходимые меры для того, чтобы остановить Геноцид армян. Данное обращение также осталось без внимания.
В создавшейся ситуации Лепсиусу и его соратникам ничего не оставалось, как способствовать организации ухода за спасшимися от резни армянскими женщинами и детьми. “На данный момент лишь под нашей опекой находятся 2 700 детей, которые умрут от голода без продовольствия… Нашей целью является спасти как можно больше пострадавших и особенно детей”, - пишет Лепсиус в одном из своих докладов.
Лепсиус приложил немало усилий для объективного представления немецкой общественности ситуации в Османской империи. Немецкая пресса находилась под строгой цензурой, издавались лишь протурецкие и далекие от реальности публикации.
Лепсисус пошел на смелый шаг, решив издать книгу с собранными фактами о положении армян в Османской империи. Преодолевая множество препятствий, в условиях полной конфиденциальности Немецко-армянское общество издает сборники документов, описывающие трагедию армянского народа: “Германия и Армения 1914-1918”, “Истребление армянского народа, 1919”, которые подтверждают факт преднамеренного и спланированного геноцида в отношении армян. В 1919 году Лепсиус издает книгу “Смерть армянского народа”, по причине чего он был выслан в нейтральную страну – Голландию.
Необходимо также отметить, что, несмотря на гуманитарную деятельность в помощь армян, Немецко-армянское общество в годы Первой мировой войны в условиях турецко-немецкого союзничества, не смогло воздержаться от политической пропаганды, однако организация внесла большой вклад в спасение осколков армянства от неминуемой гибели и в их дальнейшее обеспечение.
Армянский народ всегда будет благодарен великим гуманистам за их деятельность в защиту армянского народа. Земля, привезенная из могилы Иоганнеса Лепсиуса замурована в Мемориальную стену , находящейся рядом с мемориалом жертвам геноцида армян в Цицернакаберде.
В 2008 году Музей-институт Геноцида армян организовал международную конференцию, посвященную 150-летию Иоганна Лепсиуса, и издал именную почтовую открытку.
В рамках программы мероприятий, посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян, в 2013 году компания «Айпост» также выпустила марку «Иоганн Лепсиус».