ՀԱՐՑԱԶՐՈՒՅՑ ՀՑԹԻ «ՀՆԱԲՆԱԿ» ԷՔՍԿՈՒՐՍԱՎԱՐ ԱՍՏՂԻԿ ԵԴԻԳԱՐՅԱՆԻ ՀԵՏ
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի ռուսերեն լեզվի ավագ էքսկուրսավար Աստղիկ Եդիգարյանը սկսել է աշխատել Հայոց ցեղասպանության թանգարանում 1996 թվականից: ՀՑԹԻ առաջին տնօրեն Լավրենտի Բարսեղյանի կողմից ստորագրված հրամանագրում գրված է. «Աստղիկ Փառնակի Եդիգարյանին ս.թ. օգոստոսի 27-ից ընդունել աշխատանքի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գիտացուցադրական բաժնում որպես էքսկուրսավար՝ աշխատավարձը 5400 դրամ»:
Այդ օրվանից սկսած, ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի երբեմնի շրջանավարտն ավելի քան 20 տարի, նվիրվում է իր աշխատանքին. «Սա պարզապես աշխատանք չէ, սա առաքելություն է»,- նշում է տիկին Աստղիկը:
Աստղիկ Եդիգարյանը ծնվել է 1939 թ. օգոստոսի 7-ին Երևանում: Երբ եկավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան, արդեն կայացած էր ու աշխատանքային հարուստ փորձ ուներ, արագ ինտեգրվեց աշխատանքի մեջ, ավելին՝ կանգնեց թանգարանային աշխատանքների ձևավորման ակունքներում: Անվերջ կատարելության հասնելու ու կրթվելու ձգտումը տիկին Աստղիկին դարձրեց էտալոն: Եվ սա չափազանցություն չէ. և՛ աշխատակիցները, և՛ թանգարանի այցելուները համակարծիք են:
«Կարելի է ասել ամեն ինչ զրոյից ենք սկսել: Ոչինչ չգիտեի թեմայի մասին, շատ աղոտ տեղեկություններ, իսկ իմ առջև խնդիր էր դրված մեկ-երկու ամսվա մեջ կազմել թանգարանային ցուցադրության բացատրական տեքստ: Շատ էի կարդում, այդ պահին հասանելի ողջ գրադարանը: Առաջին խմբերից մեկն ուկրաինական պատվիրակություն էր, ես անկախ ինձանից բացվեցի, զգացի զարկերակը»,-հիշում է տիկին Աստղիկը:
Աշխատանքի ընդունվելուց երիտասարդ, նորեկ էքսկուրսավարների համար առաջնային է դառնում լսել նրան, ընկալել նրա խոսքը, պատմելու առանձնահատկությունները, որ թանգարանի այցելուին պահում է հուզմունքի մեջ: Աստղիկ Եդիգարյանը որսում է այցելուի հայացքը ու պատմում, պատմում պատմական ճշմարտության, հայ դատի մասին:
«Էքսկուրսավարի խոսքը նախ և առաջ ինքն իրեն պետք է հետաքրքիր լինի, որ այն չդառնա միապաղաղ, ձանձրալի: Մենք աուդիոգիդ չենք, անընդհատ նույնը կրկնել հնարավոր չէ: Ուրեմն պետք է ունենաս քո պաշարը, որ կարողանաս խոսքդ լրացնել: Հարկավոր է գտնել, բռնել այցելուի տրամադրությունը, փորձել ընկալելի դարձնել պատմական էքսկուրսը:
Ամեն ինչ սկսվում է թանգարանի ընդունարանի պատի քարտեզից, այն ինձ համար խաչքար է: Քարտեզներն ընդհանրապես հետաքրքիր են, իսկ փորագրվածը՝ առավել ևս: Այս քարտեզը հնարավորություն է տալիս այցելուին պատկերացնել տարածքային մասշտաբները, որի վրա՝ սրահ առ սրահ, կառուցվում է ցուցադրությունը»
,-նշում է տիկին Եդիգարյանը:
Թանգարանի յուրաքանչյուր սրահում տիկին Աստղիկը տարբեր է՝ նրա խոսքի, ձայնի մեջ կարելի գտնել հմտորեն թաքցրած ցավ, հուզմունք, բարկություն, ափսոսանք, հարցեր ու անվերջ հարցեր:
«Ցուցադրությանը ծանոթանալուց հետո այցելուին պետք է տալ դատելու հնարավորություն, այցելուն իր մեջ պետք է կայացնի դատավճիռ: Նրանցից շատերը բարձրաձայն են արտահայտվում, որոշները գրառում են կատարում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի այցելուների տպավորությունների մատյանում: Սա նրանց իրավունքն է՝ տալ կատարվածի իրենց գնահատականը: Առհասարակ այցելուները, խմբերը շատ տարբեր են, յուրաքանչյուրի հետ ունենք առանձին մոտեցում»,- իր աշխատանքի նրբությունների համար նշում է տիկին Աստղիկը:
Թանգարանի էքսկուրսավարներն, իհարկե, ժամանակի ընթացքում իրենց ձեռագիրն են մշակում: Բայց երկխոսությունը, փորձի փոխանակումը տարբեր լեզուներով ուղեկցող էքսկուրսավարների միջև ցանկալի է ու պարտադիր: Այս միջավայրում է ստեղծվում ոսկե միջինը:
«Յուրաքանչյուրն իր հմտությունները պետք է ձևավորի, ունենա իրեն հատուկ պատմելու ձևը, ես նույնպես հետևում եմ իմ կրտսեր գործընկերներին, վերցնում որոշ շեշտադրումներ: Թանգարանը, թանգարանային աշխատանքն ապրող օրգանիզմ է, այն պետք է ամեն օր սնել, նորոգել, հակառակ դեպքում կլճանանք:
Մեր թիմում կանայք են, տարբեր ու փոխլրացնող բնավորություններով, մոտեցումներով, բայց մեզ միավորում է մեր աշխատանքը, այստեղ «պատահական» մարդիկ չկան, նրանք բոլորն են հասկանում իրենց աշխատանքի կարևորությունը և դա անում են մեծ նվիրումով: Գուցե, երբեմն նաև չափազանց ենք նվիրվում: Հասկանու՞մ եք, այս թեման անց ենք կացնում մեր միջով: Հիշում եմ, երբ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր ու թանգարան էին այցելել ՌԴ նախկին նախագահ Բորիս Ելցինը և իր կինը, նրանք այցի վերջում մոտեցան ինձ: Կինը գրկեց ու համբուրեց ինձ, իսկ նախագահը, որ արդեն բարձրացել էր թանգարանի աստիճաններով, հետ եկավ ու ասաց՝ խնայե՛ք Ձեզ»
,-հիշում է տիկին Աստղիկը:
Տարբեր երկրների պատվիրակությունների՝ նախագահներ, հոգևոր առաջնորդներ, խորհրդարանների նախագահներ, խոսնակներ, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, աշխարհահռչակ գիտնականներ, համաշխարհային հեղինակություն ունեցող մշակութային գործիչներ ուղեկցած էքսկուրսավարը վստահ է.
«Ցեղասպանություն իրագործած ոչ մի պետություն ինքնակամ չի ընդունել այն, մեր՝ էքսկուրսավարներիս խնդիրն է փոքր լումա ներդնել միջազգային հանրության իրազեկման բարձրացման գործում, պատմել նրանց՝ ինչ է տեղի ունեցել ավելի քան 100 տարի առաջ: Հատկապես ուշադիր ու բծախնդիր ենք պաշտոնական պատվիրակությունների դեպքում: Չէ՞ որ նրանք իրենց պետություններն են ներկայացնում ու որոշումներ կայացնելու մեջ մեծ չափաբաժին ունեն: Նրանց կողմից պետք է լինի դատապարտում, ամեն ինչ մեկ մարդուց է սկսվում՝ և՛ լավը, և՛ վատը: Այնպես որ, ես կարծում եմ, եթե հասարակության հիմքում մարդն է, իսկ նա այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ուրեմն պետք է իմանա ճշմարտությունը, պետք է հարցեր ուղղի իր կառավարությանը, հանրությանը:
Տարիներ առաջ քչերը գիտեին թանգարանի մասին, այսօր աշխարհը գիտի և՛ թանգարանի, և՛ մեր աշխատանքի մասին: Սա բարձրագույն գնահատական է:
Ինձ համար կարևոր է նաև ազդեցությունը, որ թողնում է թանգարանն այցելուի վրա. ի՞նչ է նա զգում, ընկալեց արդյոք կատարվածը: Ես երբեք չեմ մոռանա, թե ինչպես իմ էքսկուրսիայից հետո ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյան, որ հեղինակավոր գեներալ էր, անկյունում կանգնած արտասվում էր: Պատկերացնու՞մ եք»:
Տիկին Աստղիկի հետ սիրով ու պատրաստակամությամբ են աշխատում նաև լրագրողները՝ տարաբնույթ տեսանյութեր ու տեսաֆիլմեր պատրաստելու ընթացքում: Նման հարցազրույցներից մեկում նա ասում է. «Դուք հասկանու՞մ եք՝ կատարվածը հանցագործություն է, միլիոնավոր մարդիկ ժառանգներ չունեցան, հայերի համար դա չսպիացող վերք է, նրանք դա երբեք չեն մոռանա, իսկ Թուրքիայի համար այն ամոթալի բիծ է, և նրան ժամանակ առ ժամանակ դրա մասին հիշեցնում են: Թուրքիան մշտապես կեղծելով, սպառնալով, հերքում է հայերի ցեղասպանությունը, վախենում է պատասխանատվությունից՝ առաջին հերթին բարոյաէթիկական պատասխանատվությունից:
Ես թանգարանի այցելուին՝ թե՛ սովորական զբոսաշրջիկ, թե՛ որևէ երկրի դեսպան, պատմում եմ, որ մարդիկ ոչ միայն կոտորվեցին, հայրենազրկվեցին, այլ նաև թալանվեցին: Խոսքը աստղաբաշխական թվերի մասին է՝ տներ, խանութներ, արտադրամասեր, եկեղեցիներ, հողատարածքներ … հայերն ամեն ինչ կորցրեցին: Սրա մասին պետք է պատմել: Սրա հետ համակերպվել հնարավոր չէ»:
Աստղիկը նաև ՀՑԹԻ պաշտոնական կայքէջի ռուսերեն լեզվի խմբագիրն է, աշխատանքն հաճույքով է անում. «Հետաքրքիր է՝ ինչ նյութեր ու հոդվածներ են պատրաստում մեր գիտաշխատողները, ես ամեն օր նոր տեղեկություն եմ ստանում, սովորում»:
Տիկին Աստղիկն, իհարկե, համեստություն է անում, նա ՀՑԹԻ աշխատակիցների ամենաընթերցասերների շարքում է: Եվ նրա պատրաստվածությունն ու գիտական պաշարն ակնհայտ են ամենօրյա աշխատանքի մեջ. անտարբեր անցնել նրա էքսկուրսիայի կողքով՝ անհնար է:
«Благодарю Вас»՝ այս խոսքերով է ամեն օր իր էքսկուրսիան ավարտում տիկին Աստղիկը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն էլ իր աշխատակցուհուն է երախտապարտ երկարամյա, արդյունավետ աշխատանքի համար:
2007 թ. Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի 40-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովի բացմանը ՀՑԹԻ նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը տիկին Աստղիկին պարգևատրել է հոբելյանական ոսկե հուշամեդալով՝ երկար տարիների նվիրված աշխատանքի համար:
ՀՀ ԱԺ ղեկավարության կողմից 2016 թ. մայիսին ՀՑԹԻ մի շարք աշխատակիցների հետ միասին պարգևատրվել է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրով՝ միջազգային հանրությանը Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման և Ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրած ավանդի համար:
2019 թ. օգոստոսին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանն Աստղիկ Եդիգարյանին երկարամյա բարեխիղճ և արդյունավետ գործունեության և ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ պարգևատրեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալով:
Աստղիկ Եդիգարյանը, առհասարակ, մեդալներ, նվերներ, հուշանվերներ հաճախ է ստանում տարբեր երկրներից ժամանած պատվիրակությունների ներկայացուցիչներից: Սա նույնպես նրա աշխատանքին տրված գնահատական է, ուշադրություն, որին նա միանշանակ արժանացել է:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտ» հիմնադրամի ողջ անձնակազմը շնորհավորում է սիրելի գործընկերուհուն գեղեցիկ հոբելյանի առիթով, ցանկանում ամուր առողջություն ու երկար տարիների կյանք:
Արևիկ Ավետիսյան
ՀՑԹԻ արտաքին կապերի և լրատվության բաժնի վարիչ
Աստղիկ Եդիգարյանը Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ընդունարանում՝ փորագրված քարտեզի մոտ
Աստղիկ Եդիգարյանը թանգարանում
Աստղիկ Եդիգարյան
Աստղիկ Եդիգարյանը թանգարանի որբերի ու որբանոցային կյանքը ներկայացնող սրահում
Ռուսական կայսրության գահի ժառանգորդ Մեծ իշխանուհի Մարիա Վլադիմիրովնա Ռոմանովայի հետ, 2011 թ.
Աստղիկ Եդիգարյանը ռուսական պատվիրակությանն ուղեկցելիս, 2011 թ.
Ռուսական պատվիրակության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնում էքսկուրսիայի համար, 2011թ.
Աստղիկ Եդիգարյանն Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի նախագահ Վլադիմիր Լիտվինին ներկայացնում է թանգարանային ցուցադրությունը, 2011 թ.
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ժորես Ալֆյորովի հետ, 2011 թ.
Աստղիկ Եդիգարյանն աշխատանքի ժամին, 2010 թ.
Բելառուսի Բրեստի մարզի պատվիրակությունը` մարզային գործկոմի նախագահ Կոնստանտին Սումարի գլխավորությամբ, 2011 թ.
Լիտվայի քննչական ծառայության տնօրենի այցը Հայոց ցեղասպանության թանգարան, 2016 թ.
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնին ուղեկցելիս, 2017 թ.
Աստղիկ Եդիգարյանը թանգարան այցելած հյուրերի հետ, 2017 թ.
Աստղիկ Եդիգարյանը ռուսական կինոյի աստղերին պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին, 2018 թ.
Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Ռոցկինի հետ, 2018 թ.
Աստղիկ Եդիգարյանը ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարանային ցուցադրությունը, 2019 թ.
Վրաստանի ՊՆ Լևան Իզորիան Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, 2019թ.
Վրաստանի փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիան Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, 2018 թ.
Բելառուսի Հանրապետության մշակույթի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շերեմետևի գլխավորած պատվիրակությունը, 2019 թ.
ՀՑԹԻ առաջին տնօրեն Լավրենտի Բարսեղյանի հրամանագիրը Աստղիկ Եդիգարյանին աշխատանքի ընդունելու մասին, 1996 թ.
ՀՑԹԻ նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը տիկին Աստղիկին պարգևատրում է հոբելյանական ոսկե հուշամեդալով, 2007 թ.

ФАКТ, СЛОВО И АКЦЕНТ
Старший русскоязычный экскурсовод фонда «Музей-институт Геноцида армян» Астхик Едигарян начала работать в музее Геноцида армян с 1996 г. В подписанном первым директором МИГА Лаврентием Барсегяном указе написано:
«С 27 августа текущего года принять Астхик Парнаковну Едигарян в научно-выставочный отдел Музея-института Геноцида армян в качестве экскурсовода с окладом 5400 драм».
С этого дня некогда выпускница русского отделения филологического факультета ЕГУ более 20-ти лет посвятила себя работе:
«Это не просто работа, это миссия», - отмечает госпожа Астхик.
Астхик Едигарян родилась 7 августа 1939 г. в Ереване. До прихода в музей Геноцида армян она уже имела богатый служебный опыт, быстро интегрировалась в работу, более того – встала у истоков формирования музея. Стремление к совершенству и образованию превратили госпожу Астхик в образец. И это не преувеличение: и сотрудники, и посетители музея согласны с этим.
«Все начиналось с нуля. Я мало что знала об этом, имела очень поверхностное представление, а передо мной встала задача в течение одного-двух месяцев составить текст экскурсии по музейной экспозиции. Много читала – всю доступную тогда литературу по теме. Одной из первых групп была делегация из Украины. Независимо от себя я воодушевилась, почувствовала пульс экскурсии», - вспоминает госпожа Астхик.
Для поступивших на работу молодых начинающих экскурсоводов очень важно прослушать ее, понять особенности рассказа, который приковывает внимание посетителей музея. Вызывая интерес посетителей, Астхик Едигарян и рассказывает об исторической действительности об армянском возмездии.
«В первую очередь рассказ экскурсовода должен быть интересным, не должен быть монотонным, скучным. Мы не аудиогиды, невозможно постоянно повторять одно и то же. Поэтому необходимо иметь ресурсы, чтобы варьировать и дополнять рассказ. Надо уловить интерес посетителя, попытаться настроить и ввести в исторический экскурс.
Все начинается с каменной карты в начале экспозиции, для меня эта работа по камню на уровне хачкара. Карты в целом всегда интересны, а высеченные в камне в особенности. Эта карта дает возможность посетителю представить масштаб преступления и территорию, где оно было совершено», - отмечает госпожа Едигарян. Зал музея сменяется залом, в голосе госпожи Астхик появляются искусно спрятанная боль, смущение, гнев, сожаление и вопросы, бесконечные вопросы.
«После ознакомления с экспозицией надо дать посетителю возможность все обдумать, посетитель сам должен почувствовать осуждение. Многие из них громко выражают мнение, некоторые оставляют записи в памятной книге музея Геноцида армян. Это их право – дать свою оценку произошедшему. В основном посетители и группы очень разные, к каждому у нас особый подход», - отмечает госпожа Астхик об особенностях своей работы.
Конечно же, со временем экскурсоводы музея формируют свой стиль. Однако диалог, обмен опытом между экскурсоводами, ведущими на разных языках, желателен и обязателен. В такой атмосфере создается золотое равновесие.
«Каждый должен сам формировать свое умение, иметь присущий ему стиль рассказа, я также наблюдаю за моими младшими коллегами и приобретаю у них некоторые удачные акценты. Музей и музейная работа – живой организм, его необходимо ежедневно питать, обновлять, в противном случае – рутина и застой.
В нашей команде женщины с разными, но взаимодополняющими характерами и подходами, нас объединяет наша работа, здесь нет «случайных» людей, все осознают значимость своей работы и делают ее с большой преданностью, возможно, иногда даже слишком посвящая себя работе. Понимаете? Мы проносим эту тему через себя. Помню, когда музей и мемориал Геноцида армян посетили бывший президент РФ Борис Ельцин со своей супругой, в конце визита они подошли ко мне. Супруга обняла и поцеловала меня, а президент, который уже поднялся по лестнице музея, вернулся обратно и сказал: берегите себя», - вспоминает госпожа Астхик.
Экскурсовод, сопровождавшая делегации из различных стран: президентов, духовных лидеров, председателей парламентов, спикеров, депутатов, членов правительства, членов международных организаций, известных ученых, имеющих всемирное признание культурных деятелей, уверена:
«Ни одно государство, осуществившее геноцид, добровольно не признало его, задачей экскурсоводов является внести свою лепту в дело осведомления международного сообщества, рассказать о том, что произошло более 100 лет назад. Мы особенно внимательны и собраны в случае официальных делегаций. Ведь они представляют свои правительства и имеют влияние на принятие решений. У них должно возникнуть осуждение, все начинается с одного человека: и хорошее, и плохое. Так что, мне кажется, что основой общества является человек, если же он посетил музей Геноцида армян, то должен знать правду, направляя вопросы правительству и обществу.
Еще несколько лет назад мало кто знал о музее, сегодня мир знает и о музее, и о нашей работе. Это высочайшая оценка.
Для меня важно также воздействие, которое оставляет музей на посетителя. Воспринял ли он произошедшее? Что он чувствует? Я никогда не забуду, как после моей экскурсии известный высокопоставленный российский генерал, стоя в углу прослезился. Представляете?»
С госпожой Астхик охотно и с готовностью работают также журналисты во время подготовки видеоматериалов и видеофильмов. В одном из таких интервью она сказала:
«Вы понимаете, произошедшее – преступление, миллионы людей остались без потомков, для армян это незаживающая рана, они никогда этого не забудут, а для Турции – это позорное пятно, и время от времени ей об этом напоминают. Фальсифицируя и угрожая, Турция постоянно отрицает Геноцид армян, панически боится ответственности и в первую очередь нравственно-этической, финансовой и территориальной.
Посетителям музея, будь то обычный турист или посол какой-либо страны, я рассказываю о том, что народ был не только истреблен, лишен родины, но также ограблен. Речь идет об астрономических цифрах: дома, магазины, производство, церкви, поместья, угодья... армяне потеряли все. Об этом надо рассказывать. С этим невозможно смириться».
Астхик также является редактором текстов на русском языке официального сайта МИГА, выполняет работу с удовольствием:
«Интересно, какие материалы и статьи готовят наши научные сотрудники, ежедневно я получаю новую информацию, учусь».
Госпожа Астхик, конечно же, скромничает, так как числится в ряду самых читающих сотрудников МИГА. И ее подготовка и научные ресурсы очевидны при выполнении ежедневной работы. Пройти равнодушно мимо ее экскурсии – невозможно.
Со словами «Благодарю Вас» госпожа Астхик ежедневно завершает свои экскурсии. Музей-институт Геноцида армян также признателен своему сотруднику за долголетнюю и эффективную работу.
В 2007 г. на открытии международной научной конференции, посвященной 40-летию мемориала Геноцида армян бывший директор МИГА Гайк Демоян вручил госпоже Астхик юбилейную золотую памятную медаль за долгие годы преданной работы.
В мае 2016 г. вместе с другими сотрудниками МИГА была награждена руководством Национального Собрания РА благодарственной грамотой председателя НС РА за вклад, внесенный в дело осведомления международного сообщества о Геноциде армян и его признания.
В августе 2019 г. директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Арутюн Марутян в связи с 80-летием и за долголетнюю добросовестную и эффективную деятельность наградил Астхик Едигарян памятной медалью «Аврора Мардиганян».
Астхик Едигарян часто получает медали, подарки, сувениры от представителей делегаций из различных стран. Это также оценка ее работы, внимание, которого она однозначно заслуживает.
Коллектив фонда «Музей-институт Геноцида армян» поздравляет любимую коллегу с юбилеем, желает крепкого здоровья и долгих лет жизни.
Аревик Аветисян
Заведующая отделом прессы и связей с общественностью МИГА
Астхик Едигарян у карты в приемной музея Геноцида армян
Астхик Едигарян в музее
Астхик Едигарян
Астхик Едигарян в зале музея, представляющем жизнь сирот в приютах
С наследницей престола Российской империи княжной Марией Владимировной Романовой, 2011 г.
Астхик Едигарян сопровождает делегацию из России, 2011 г.
Руководитель делегации из России выражает благодарность за экскурсию, 2011 г.
Астхик Едигарян представляет музейную выставку председателю Верховной Рады Украины Владимиру Литвину, 2011 г.
С лауреатом нобелевской премии Жоресом Алферовым, 2011 г.
Астхик Едигарян в рабочем процессе, 2010 г.
Делегация из Брестской области Беларуси во главе с председателем областного наблюдательного совета Константином Сумаром, 2011 г.
Визит директора Следственного комитета Литвы в музей Геноцида армян, 2016 г.
Сопровождая президента Молдовы Игоря Додона, 2017 г.
Астхик Едигарян с посетителями музея, 2017 г.
Астхик Едигарян рассказывает о Геноциде армян звездам российского кино, 2018 г.
С председателем комиссии по внешним сношениям и Европейского союза Сената Польши Мареком Роцкиным, 2018 г.
Астхик Едигарян представляет экспозицию музея Геноцида армян чрезвычайному и полномочному послу РФ Сергею Копиркину, 2019 г.
Министр обороны Грузии Леван Изория в музее Геноцида армян, 2019 г.
Заместитель премьер-министра Грузии, министр внутренних дел Георги Гахария в музее Геноцида армян, 2018 г.
Делегация во главе с заместителем министра культуры Республики Беларусь Сергеем Шереметьевым, 2019 г.
Указ первого директора МИГА Лаврентия Барсегяна о принятии на работу Астхик Едигарян, 1996 г.
Бывший директор МИГА Гайк Демоян награждает госпожу Астхик юбилейной золотой памятной медалью, 2007 г.
Астхик Едигарян отвечает на вопросы журналистов, 2007 г.
Астхик Едигарян награждается благодарственной грамотой председателя НС РА, 2015 г.
Директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Арутюн Марутян награждает Астхик Едигарян памятной медалью «Аврора Мардиганян»