ՉԵԽԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Երևանում գտնվող Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռոբին Բյոհնիշի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանի և Վարդան Բոստանջյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։
Պատվիրակությանն անմար կրակի մոտ ուղեկցեց և Հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը ներկայացրեց ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Մանուկյանը:
Չեխ խորհրդարանականները ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը։

ЧЛЕНЫ ПАРЛАМЕНТА ЧЕХИИ ПОСЕТИЛИ МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
22 сентября делегация во главе с находящимся в Ереване руководителем дружественной группы Чехия-Армения палаты депутатов парламента Чехии Робином Бегнишем в сопровождении заместителя председателя НС РА, руководителя дружественной группы Чехия-Армения НС РА Эдуарда Шармазанова, депутатов НС РА Маргарит Есаян и Вардана Бостанджяна посетила мемориал Геноцида армян.
Исполняющий обязанности директора МИГА Сурен Манукян сопроводил делегацию к вечному огню и представил историю строительства мемориала.
Чешские парламентарии возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников.