ԼՈՒՅՍ Է ՏԵՍԵԼ «ՑԵՂԱՍՊԱՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՆԴԵՍ» ԳԻՏԱԿԱՆ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ԹՈՂԱՐԿՈՒՄԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը հրատարակել է «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի երկրորդ հատորը: Հանդեսի երկրորդ հատորում զետեղված են Ցեղասպանության պատմությանը, սոցիոլոգիային, հոգեբանությանը, իրավունքին, թանգարանագիտությանը, լեզվաբանությանը վերաբերող հոդվածներ:
Հատորի խմբագրականում Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման հայեցակարգային մոտեցումները:
Ինչպես արդեն նշել ենք, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը սկսել է «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի թողարկումը: Այս հանդեսում զետեղվելիք նյութերն անդրադառնալուն են Հայոց ցեղասպանության պատմության, պատմագրության, ինչպես նաև այս թեմային առնչվող մյուս հիմնախնդիրների ու ասպեկտների լիարժեք ու համապարփակ ուսումնասիրությանը:
Հաջորդաբար թողարկվող այս հանդեսը թեմատիկ առումով անդրադառնում է բացառապես ցեղասպանագիտությանը՝ ներառելով ցեղասպանության աղբյուրագիտություն, պատմություն, պատմագրություն, համեմատական և թեմային առնչվող մյուս ասպեկտների ուսումնասիրություններ:
Հանդեսի համար հոդվածներ պատրաստելու և ուղարկելու կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով` http://genocide-museum.am/arm/Journal-of-Genocide-Studies.php

ВЫШЕЛ В СВЕТ ВТОРОЙ НОМЕР НАУЧНОГО ПЕРИОДИЧЕСКОГО ИЗДАНИЯ «ЖУРНАЛ ПО ГЕНОЦИДОЛОГИИ»
Музей-институт геноцида армян выпустил в свет второй номер научного периодического издания «Журнал по геноцидологии». Во данном номере собраны статьи, касающиеся истории, социологии, психологии, правовых, музееведческих и лингвистических аспектов Геноцида армян.
В редакционной статье директор Музея-института геноцида армян, секретарь государственной комиссии по координации мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян, Гайк Демоян представляет концептуальные подходы к организации мероприятий к 100-летию Геноцида армян.
Музей-институт геноцида армян начал публикацию научного периодического издания «Журнал по геноцидологии» в 2013 году. В журнале размещаются материалы по истории и историографии геноцида армян, а также по другим проблемам и аспектам, связанным с данной тематикой и способствующим более полному и всестороннему ее изучению.
Ознакомиться с правилами предоставления научных статей для публикации в журнале можно на следующей веб-странице: http://genocide-museum.am/arm/Journal-of-Genocide-Studies.php