ԼՈՒՅՍ Է ՏԵՍԵԼ «ՑԵՂԱՍՊԱՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԱՆԴԵՍ» ԳԻՏԱԿԱՆ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ԹՈՂԱՐԿՈՒՄԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը հրատարակել է «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի երկրորդ հատորը: Հանդեսի երկրորդ հատորում զետեղված են Ցեղասպանության պատմությանը, սոցիոլոգիային, հոգեբանությանը, իրավունքին, թանգարանագիտությանը, լեզվաբանությանը վերաբերող հոդվածներ:
Հատորի խմբագրականում Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման հայեցակարգային մոտեցումները:
Ինչպես արդեն նշել ենք, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը սկսել է «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի թողարկումը: Այս հանդեսում զետեղվելիք նյութերն անդրադառնալուն են Հայոց ցեղասպանության պատմության, պատմագրության, ինչպես նաև այս թեմային առնչվող մյուս հիմնախնդիրների ու ասպեկտների լիարժեք ու համապարփակ ուսումնասիրությանը:
Հաջորդաբար թողարկվող այս հանդեսը թեմատիկ առումով անդրադառնում է բացառապես ցեղասպանագիտությանը՝ ներառելով ցեղասպանության աղբյուրագիտություն, պատմություն, պատմագրություն, համեմատական և թեմային առնչվող մյուս ասպեկտների ուսումնասիրություններ:
Հանդեսի համար հոդվածներ պատրաստելու և ուղարկելու կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով` http://genocide-museum.am/arm/Journal-of-Genocide-Studies.php

The Armenian Genocide Museum–Institute has published the second volume of scientific periodical “Journal of Genocide Studies”. This volume includes topics and articles related to the history, sociology, psychology and linguistics of genocide, as well as international criminal law.
In the editorial of the volume Hayk Demoyan, Director of Armenian Genocide Museum-Institute and Secretary of State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, presents the conceptual approaches of organizing events dedicated to the centennial.
As it has already been noted, the Armenian Genocide Museum–Institute has started to publish “Journal of Genocide Studies”. The journal will include topics and articles related to the history of the Armenian genocide, as well as full and comprehensive research on the problems and the aspects related to the topic.
Successively publishing volume thematically refers to genocide studies, including; the study of genocide sources, history, historiography, and comparative studies as well as other thematic aspects of those.