ՅՈՀԱՆՆԵՍ ԷՀՄԱՆ. ՆՐԱՆ ԿՈՉՈՒՄ ԷԻՆ ՀԱՅՐԻԿ
Յոհաննես Էհմանը ծնվել է 1870 թ. նոյեմբերի 20-ին՝ Վուրթեմբերգ քաղաքում, Գերմանիա: Ստացել է մանկավարժական և հոգեբանական կրթություն: 1894-96 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացվող համիդյան կոտորածներից հետո Գերմանիայում սկիզբ է առնում հայանպաստ շարժում և ձևավորվում է «Հայաստանի օգնության Գերմանական միություն»-ը (հուլիս, 1896թ.): Որպես ՀՕԳՄ-ի առաջին ներկայացուցիչներ ուսուցիչ Յոհաննես Էհմանը, բժիշկ Հեռլեն և գյուղատնտես Մաքս Ցիմմերը 1896 թ. վերջին մեկնում են Օսմանյան կասրություն: 1897 թ. սկզբին գերմանացի առաջին միսիոներները ժամանում են Թուրքիա: Ուսուցիչ Էհմանն իր միսիոներական առաքելության համար կենտրոն է ընտրում Մեզրեն, որը գտնվում էր Խարբերդից 5 կմ հարավ-արևմուտք և 1878 թ. ի վեր Խարբերդի նահանգի վարչական կենտրոնն էր(1): 1914-ին Մեզերեի բնակչության թիվը հասնում էր 16 000-ի, որի կեսը հայեր էին:
Մեզրեում էհմանը վարձակալեց երկու շենք՝ իր միսիոներական առաքելությունն սկսելու համար: Լինելով հմուտ մանկավարժ, Էհմանը հասկանում էր, որ տեղի բնակչության հետ հաղորդակցվելու, բարքերն ու սովորույթները ճանաչելու համար անհրաժեշտ է տիրապետել հայերենին: Ուստի նա ձեռնմուխ եղավ հայերեն սովորել Եփրատի քոլեջի պրոֆեսոր Ա. Մելքոնից, որն ավարտել էր Բազելի (Շվեյցարիա) միսիոներական դպրոցը:
Համիդյան կոտորածներից հետո Օսմանյան կայսրությունում մեծ թիվ էին կազմում անապաստան հայ որբերը, որոնց մի մասի խնամքն ու դաստիարակությունը հանձն առան իրագործել օտարերկրյա միսիոներական առաքելությունները (ամերիկյան, շվեյցարական, գերմանական և այլն): Ուստի նա անմիջապես ձեռնմուխ եղավ որբահավաք գործին: Արդեն 1898 թ. աշնանը Մեզրեի կայանում ապաստան էին գտել 280 երեխա. գործում էին արհեստանոցներ, պոլիկնինիկա և դեղատուն: Մեզրեի կայանի մեջ էին մտնում նաև մոտակա Հուսեյնիկ և Փերճենչ գյուղերի ենթակայանները (ընդհունուր առմամբ 9 շենք): Կայանի հիմնադիրները Էհման ամուսիններն էին: Որբանոցներում՝ արական և իգական, երեխաները բաժանված էին խմբերի՝ «ընտանիքների»: Յուրաքանչյոր ընտանիք ուներ իր «մայրիկը»՝ որբանոցի աշխատակիցը, որն իրականացնում էր մայրիկի գործառույթները: Էհմանը մեծապես կարևորում էր որբերի կրթության և դաստիարակության գործում հայ աշխատակիցների դերը՝ իր սաների հայեցի դաստիարակության համար:
Գերմանական որբանոցներում մեծ ուշադրություն էին դարձնում կրթությանն ու դաստիարակությանը: Այս կապակցությամբ որբանոցի աշխատակից Հայկազուն Արամյանը հիշում է.
«Կարգապահութիւնն ապահովելու համար հարկ չկար պարտադրանքի: Հաստատութիւնները սկզբէն որդեգրեր էին կարգապահական առողջ և մարդավայել սկզբունք մը, կոչ ընելով սաների ինքնաթելադրանքին և ինքնակառավարութեան: Որբ էին, բայց արժանավոր մարդ: Դասերու պահերէն դուրս պարապոյ ժամերը յատկացուած էին խաղերու: Հեռ Սօմմըր ներմուծած էր ֆութպոլը»:
Էհմանի նախաձեռնությամբ Մեզրեում հինվում է նաև բարձրագույն կրթական հաստատութուն՝ ուսուցչանոց: Այստեղ սովորում էին կայսրության տարբեր բնակավայրերից՝ Մուշից, Վանից, Մարաշից և այլն, եկած պատանիներն ու աղջիկները: Ուսուցչանոցի սաներն ուսանում էին 4 տարի, իսկ սանուհիները՝ 2 և ավարտելոց հետո գործուղվում էին աշխատելու հաստատության որոշած դպրոցում:
Էհմանն ամուսինները (Յոհաննես Էհմանը 1898 թ. ամուսնացել էր Հելեն Ռեիֆկոլլի հետ. նրանք ունեին 4 երեխա) Խարբերդում մտերմիկ հարաբերություններ ունեին ԱՄՆ հյուպատոս Լեսլի Դևիսի, դանիացի միսիոներուհի Մարիա Յակոբսենի, ամերիկացի բժիշկներ Հերբերտ և Թեյսի Աթկինսոնների հետ (2):
Անդրադառնալով Խարբերդում գերմանական միսիոներական առաքելության գործունեությանը նախքան Առաջին աշխարհամարտը, Յո. Էհմանը գրում է. «1914 –ին, երբ հաստատութիւնը տիրացած էր վեց որբանոցներու, երկու փառաւոր դպրոցներու, հիւանդանոցի, երկաթագործի, կօշկակարութեան, դերձակութեան խանութներու, սեփական փուռի, եւ կ՛սպասէինք նորանոր գործունեութիւններու, չարագոյժ դէպքեր եկան վերնիվայր ըրին ամէն բան»:
1915-ին, երբ երիտթուրքերն իրագործեցին հայերի տեղահանությունն ու կոտորածները, Էհմանը, որպես Թուրքիային դաշնակից երկրի ներկայացուցիչ՝ եղավ «դժոխային տեսարաններու ականատես վկան»:Փորձելով օգտագործել Գերմանիայի դաշնակցային հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, էհմանը քանիցս նամակներ է գրել Գերմանիայի դեսպան Վանգենհայմին, ապա նրան փոխարինած Հոհենլոհեին, ցանկանալով կանխել հայերի տեղահանությունը:
Խարբերդում հայությանն աքսորից և վերահաս մահվանից փրկելու համար էհմանը համագործակցում էր ԱՄՆ հյուպատոս Լեսլի Դևիսի և սակավաթիվ այլ օտարեկրացիների հետ: 1915 թ. հուլիսի 23-ին Էհմանը, Լ. Դևիսը, Բանկ Օտտոմանի տեղական մասնաճյուղի ավստրիացի աշխատակից Պիչիոտոն ներկայացան վալլիին, խնդրելով չաքսորել սպանդի նահանգում մնացած սակավաթիվ հայերին:
Նրանք նաև հեռագրեր ուղարկեցին ամերիկյան, գերմանական և ավստրիական դեսպանություններին՝խնդրելով միջնորդել՝ կասեցնելու հայերի տեղահանությունը:
Արդեն տեղահանության առաջին օրերին Էհմանը հասկացավ, որ պետք է ամեն գնով փրկի իր սաներին և հայազգի աշխատակիցներին հնարավոր աքսորից: Օգտագործելով տեղի թուրք պաշտոնյաների կողմից վայելած իր հեղինակությունը՝ նա կարողացավ կանխել իր սաների աքսորը: Եղան դեպքեր, երբ արդեն ձերբակալված հայերին, Հայրիկը (այսպես էին դիմում Էհմանին նրա սաները) իր կազմած անվանացուցակով մտնում էր բանտ և անխուսափելի մահից փրկում աքսորի կամ մահվան դատապարտվածների: Մարիամ Յուսոֆյանը վկայում է.
«Կէսօրին բանտի միւտիւրը (բանտապահը) և սիրելի հայրիկը լիստան (ցանկը) ձեռքներին ներս մտան: Սկսան անուններ կարդալ... երբ լիստան (ցանկը) լրացավ, դուռը բացվեցավ: Ալ ներսի աղաղակը անբացատրելի էր: Արդէն քիչ վերջ [մնացածներին] քաղաքէն դուրս տարած և ջարդած էին:» (3)
Էհմանի կողմից փրկված Հովսեփ Յոսուֆյանը պատմում է.
«... Մր. Էհման զանազան դիմումներ ըրաւ եւ աշխատեցաւ որ կարենայ ազատել իր որբերը եւ պաշտօնէութիւնը տեղահանութենէ, քանի որ յայտնի եղած էր թէ տեղահանութիւն կը նշանակէ ջարդ եւ մահ: Մր. Էհմանի դիմումները յաջողած էին: Կառավարութիւնը հրաման տուած էր որբերու, որբանոցներու պաշտօնէութեան, դպրոցի ուսուցիչներուն չտեղահանուելու: Այս հրամանը ձեռք ձգելէ վերջ սկսեցան գործի, պատրաստեցին որբանոցներէն դուրսը գտնուող պաշտօնէութեան անուանացանկը և ներկայացուցին կառավարութեան, որմէ քանի մը օր վերջ այս ցանկին համաձայն կառավարութեան կողմէ դռներուն վրայ թղթեր փակցուեցան, որով այդ տները զերծ պիտի մնային տեղահանութենէ»:
Պատրաստված ցուցակները մանրակրկիտ քննվում էին թուրքական ոստիկանության կողմից, ստուգվում էին անունների հավաստիությունը, որից հետո միայն հաստատվում: Խոսելով Էհմանի հայասիրական գործունեության մասին, նրա սաներից մեկը՝ Ս. Պագգալյանը գրում է.
«Փլուզումի եւ բնաջնջման այդ տարիներուն՝ կը կոտրէին, կը քանդէին, կ՛սպանէին ամէն ով և ամէն ինչ որ ձեռքներին իյնար: Այո՛, այդ օրերուն խաղաղասէր, աշխատունակ, ուշիմ եւ ստեղծագործ մէր ժողովուրդէն կը մնար միայն խեշերանք մը...Կեանքի և մահուան միջև տատանող կմախքներ կամ «ուրվականներու կարաւան մը» ուր դեռ կը շարժեր արիւնի ու կրակի ճամբարներէն: Այդ դժոխային օրերուն թրքկան սպանդէն մէկ հայ փրկել արդարեւ հերոսութիւն էր ու հրաշք: Ու Եուհաննէս Էհման- գերմանացի այս ազնիվ միսիոնարը ոչ միայն մէկ կամ տասը կամ քսան, այլ յայտնօրէն և գաղտնօրէն աւելի քան հազար հայ տղաք և աղջիկներ փրկեց և խնամեց անըստգիւտ նուիրումով: Եւ անոնց հետ քանի մը տասնեակ ուսուցիչներ, վերահսկիչներ, արհեստավորներ ու զանազան ծառայութիւններ կատարող պաշտօնեաներ: Ալ բաւական էր որ սուրէն, սովէն ու կրակէն ազատուած այդ բազմութիւնը զայն կոչէր ՀԱՅՐԻԿ և սիրէր այն հոգեւին:» (4)
Տեղահանություից փրկված սակավաթիվ հայերին Խարբերդում ամեն օր նոր վտանգ էր սպասվում. ոստիկանությունը խուզարկում էր կասկածելի տներն ու հաստատությունները: Բացի այդ, Խարբերդում՝ սպանդի նահանգում, գնալով իրավիճակն ավելի էր բարդանում. մոլեգնում էր սովը և համաճարակային հիվանդությունները: Մեզրեում գերմանական որբանոցը դարձել էր փոքրաթիվ մազապուրծ հայերի հույսի ու փրկության օթևանը, իսկ Հայրիկը՝ նրանց պահապան հրեշտակը: Ցեղասպանությունը վերապրած Սամուել Փաշիկյանը, տեղահանությունից մազապուրծ փախած 12-ամյա տղան, տարիներ անց գրում է.
«Մութին, պարտեզներուն մէջէն հովի պէս սուրալով, հասայ հայրիկի տունը: Մեծ դողով մը բախեցի դուռը: Սիրտս ուժով կը տրոփէր:Կը վախնայի թէ պիտի մերժուիմ: Շոտով դուռը բացուեցաւ: Հեռ Էհմանն էր, որ կը խօսէր ինծի հետ. «Տղա՛ս, ի±նչ կ’ուզես»: Մեղմ ձայնով և արցունքոտ աչքերով ըսի իրեն. «Հայրիկ, աքսորէն փախած եւ եկած եմ Ձեզի, որ Ձեր որբանոցին մէջ ընդունիք: Մայրս եւ եղբայներս քշուեցան դէպի Ուրֆա: Մօրս թելադրութեամբ փախայ և եկայ Ձեզի, որ Ձեր քով ապաստանիմ: Կը խնդրեմ որ զիս ընդունիք»: Առանց այլ եւ այլի, հայրական գութով մը պատասխանեց. «Շատ լա՛վ տղաս, ընդունուած ես»»: (5)
Արդեն նշվել է, որ գերմանական որբանոցում Էհմանն իրավունք ուներ պահել միայն իր սաներին և անձնակազմին, որոնց անունները հասատավել էին թուրքական ոստիկանության կողմից՝ նախօրոք կազմված ցուցակի համաձայն: Դրսից որևէ մեկին ներս թողնելը վտանգում էր ներսում բազմաթիվ ապաստանածների կյանքը: Չնայած դրան, Հայրիկը սեփական կայնքը վտանգելով թաքցնում էր իրենից ապաստան խնդրողներին իր մոտ: Այս կապակցությամբ Ցեղասպանությունը վերապրող Վարդուհի Գաբրիելյանը վկայում է.
«Իմ ազատուիլս Մր. Էհմանին կը պարտիմ ...Իմ համոզումովս, Մր. Էհման անկեղծ հոգեւոր գործիչ մըն էր: Ինչ որ կրցաւ ընել օգնելու մեր ազգին իր սահմանին մէջ՝ ըրա՛ւ, հակառակ կառավարութեան խիստ հրամանին ու սպառնալիքին: Ինք արտոնուած չէր կառավարութեան ներքին գործերին խառնուելու»: (6)
1915-1918 թթ. հայերին ապաստան տալու և այդ կերպ նրանց մահից փրկելու Էհմանի ջանքերն իսկական հերոսություն կարելի է համարել, քանի որ անվախ միսիոներն անձամբ մի քանի անգամ կանխել է թուրք ոստիկանության մուտքը որբանոցի տարածք: Այդ մասին իր օրագրության մեջ անդրադառնում է դանիացի միսիներուհի Մարիա Յակոբսենը, ով նույնպես աշխատում էր Մեզրեում:
1916 թ. ռուսական զորքերի կողմից ազատագրվեցին Արևմտյան Հայաստանի որոշ բնակավայրեր: Խարբերդի հարավում գտնվող Դերսիմը, որը վերահսկվում էր թուրքական կենտրոնական իշխանություններին չենթարկվող քրդերի կողմից, դարձավ փրկության ճանապարհ: Հենց այդ ճանապարհով Էհմաննը կազմակերպեց իր արդեն չափահաս որբերի փախուստը Խարբերդից: Նրա սաներից մեկն իր կյանքի այս ճակատագրական դրվագի մասին պատմում է.
«Յոլիսի 6-ին [1915] քանի մը ընկերներով որոշեցինք փախնել Սասուն: ՀԱՅՐԻԿԸ մասնաւոր քարտէս մը տրամադրեց, որպես զի ճամբաները ուսումնասիրենք: Վեց ամիս փռապանութեամբ զբաղեցեայ: 1916 թ. փետուար 2-ին ինծի և տասներեք ընկերներուս, եթե յիշողոթիւնս չի խաբեր երեքական օսմաեան ոսկի տալով Տերսիմ ղրկեց»: (7)
Հայոց ցեղասպանության ականատես, ամերկացի բժիշկ Հ. Ռիգսը նշում է Յո. Էհմանի մասին.
Գերմանական առաքելության տնօրեն պատվելի Յոհաննես էհմանը մի մարդ էր, ով 20 տարիների ընթացքում փրկել էր հայ ժողովրդին և հայկական կոտորածների ընթացքում արել էր հնարավորը՝ փրկելու հայերին: Իր որբանոցում նա ուներ շուրջ 700 որբեր, որոնց Կ. Պոլսում Գերմանիայի դեսպանի աջակցությամբ, հաջողվեց փրկել բռնագաղթից և մահից: (8)
Էհմանների ընտանիքը Մեզրեում մնաց մինչև 1919 թ. մարտի վերջերը: Զինադադարից հետո նրանք պարտադրված լքեցին ավելի քան 22 տարի իրենց հարազատ դարձած վայրերը:
1924-ին Էհմանը Բուլղարիայում եղել է գերմանական առաքելության տնօրենը: ժամանակակիցները վկայում են, որ անգամ այստեղ Հայրիկը շարունակում էր իրեն հայեցի պահել. սեփական զավակների հետ խոսում էր Խարբերդի բարբառով հայերեն, ուտում էր հայկական ճաշատեսակներ, պահպանում հայկական սովորույթները:
1937 թ. Էհման ամուսինները վերադառնում են Գերմանիա, ուր 1950 թ. մահանում է Էհմանի կինը՝ Հելենը:
Ամփոփենք Էհմանի հայանպաստ գործունեությունը նրա սաների տրված գնահատականներով.
• Շուրջ 750 որբերի նա դաստիարակեց իբրև հայ և իր սաներին երբեք չքաջալերեց բողոքական դառնալ:
• Խարբերդի կրթական համակարգում լուրջ բարեփոխումներ իրականացրեց. ստեղծեց ուսուցչանոց՝ մակավարժների լավագույն թիմով, խորացրեց անգլերենի դասավանդումն՝ առաջնորդվելով Եփրատի քոլեջի ամերիկյան միսիոներների ծրագրով:
• Գնահատում էր հայկական սովորույթներն ու բարքերը՝ իր հաստատության պաշտոնական լեզուն դարձնելով հայերենը: Անգամ նրա երեխաները փայլուն տիրապետում էին հայերենին:
• Հասունացած արական սեռի սաների համար բացեց արհեստանոցներ:
• Երիտասարդ սանուհիներին ապահովում էր օժիտով:
• Հիանալի տիրապետելով հայերենին, նա երբեք չփորձեց սովորել թուրքերեն:
Գոհար Խանումյան, ՀՑԹԻ գիտաշխատող
_________________________________________________________________
1. Մարտիրոսյան Հ., «Հայաստանի օգնության Գերմանական միության» հիմնումը և նրա առաջին քայլերը Մեզրեում, (1897-1908), պատմաբանասիրական հանդես, 1(54), 2013

Johannes Ehmann was born in November 20, 1870, in Wurtmberg, Germany. He got pedagogical and psychological education. After 1894-1896 Hamidian massacres of Armenians in the Ottoman Empire, a pro-Armenian movement was emerging In Germany the foundation of the German Union of Assistance to Armenia was established (July, 1896). As one of the first representatives of the foundation, teacher Johannes Ehmann, doctor Herle, and agronomist Max Zimmer went to the Ottoman Empire at the end of 1896. At the beginning of 1897 the first German missionaries arrived in Turkey. Teacher Ehmann founded a centre for his missionary activity in Mezre, which was located 5km south-west of Kharberd, and was the administrative centre of Kharberd province in 1878. In 1914, the population of Mezre reached 16,000, half being Armenians.
In Mezre, Ehmann rented two buildings to start his missionary activity. As a skilled pedagogue, Ehmann understood that, in order to communicate with the local population, to recognize the morals and customs of Armenians, it is necessary to learn Armenian. So he started to learn Armenian from Professor Melqon who was a teacher at the Euphrates College, and graduated from the Basel (Switzerland) missionary school.
After the Hamidian massacres, there were many Armenian orphans in the Ottoman Empire, the care and upbringing of which was undertaken by foreign missionaries (American, Swiss, German and more). So, he immediately undertook orphans’ gathering activities.  Already in autumn 1898, about 280 children found refuge in the Mezre center, where there were workshops, polyclinics and a pharmacy. The Mezre Centre also included substations in nearby Hussein and Perchench villages (totally 9 buildings). The founders of the Centre were the Ehmann couple. Orphanages were for males and females, and the children were divided into groups, called
“families”. Each
family had it’s
“Mother”, who worked in the orphanage and acted like mother. Ehmann attached great importance to the role of Armenian employees in the education and upbringing of orphans in Armenian way.
In German orphanages great attention was paid to education and upbringing of students. In this regard, Haykazun Aramyan, an employee of the orphanage, recalls:
“There was no need to enforce discipline. Institutions initially adopted a disciplined, healthy and well-founded principle, calling on the students to self-fulfillment and self-control. They were orphans but very honourable people. When they had breaks from classes, they played games, Herr Somer had introduced a football”.
At the initiative of Ehmann, Mezre also had a higher education institution, teaching center. Here, people studied from various corners of the Empire, from Mush, Van, Marash and so on. The male students of the teaching center studied for 4 years, and female students for 2 years. After graduation, they were sent to work at schools chosen by the institution.
Ehmann couple (Johannes Ehmann in 1898 married to Helen Reifkolle: they had four children) was in close relations with Consul of the USA Leslie Davis, Danish missionary Maria Jacobsen, American doctors Herbert and Tacy Atkinson in Kharberd.
Referring to the activities of the German mission in Kharberd, before the First World War, Ehmann writes. “In 1914, when the facility owned six orphanages, two glorious schools, hospitals, ironmongers, shoe, tailor-made shops, and we were waiting for the new activities, horrible things happened, and destroyed everything”.
In 1915, when the Young Turks carried out deportations and massacres of Armenians, Ehmann as a representative of allied country to Turkey had “eye witnessed terrible scenes”.  Trying to use Germany's allied relations with Turkey, Ehmann wrote many letters to German Ambassador Wangenheim, then to Hohenloh who replaced him. He aimed to stop the deportations of Armenians.
To save Armenians from exile and death in Kharberd, Ehmann collaborated with US Consul Leslie Davis and a few other foreigners.  On July 23, 1915, Ehmann, L. Davis, an Austrian employee at the Bank Ottoman's Pichiotto, presented to valli, asking not to exile and kill  a few remaining Armenians.
They also sent telegrams to American, German and Austrian embassies, asking for a motion to suspend the deportation of the Armenians.
Already in the first days of deportation Ehmann Understood, that he had to safe his Armenian students and employees from a possible exile.  Taking advantage of his reputation among the local Turkish officials, he was able to prevent the exile of his students. There were cases when
father (this was the students called him) entered prison with his list and saved those who were already arrested. Mariam Yusufyan recalls:
“In the afternoon the warder and father entered with the lists in their hands. They began to read names, and when the list finished the door was opened. It is impossible to describe the yell. Already many people were taken and killed”.
Hovsep Yusufyan who was saved by Ehmann tells:
“Mr. Ehmann made various applications to save his orphans from deportations, because he knew that the deportation meant also death. The applications of Mr. Ehmann were successful. The government issued an order for the orphanage, orphanage office and school teachers not to be deported. After when this order was taken, they prepared the title of the office outside the orphanages and presented them to the Government, and according to this list, papers were put on the Governmental buildings. According to this list, those houses had to be saved from deportations”.
Prepared lists were thoroughly examined by the Turkish police, the authenticity of the names were checked, and only after that, it was confirmed. Speaking about Ehmann’s Armenian activity, one of his students, Pagalyan writes:
“During those years of destruction and extermination, they broke, destroyed, and killed everyone and everything in their hands. Yes, in those days, people were peacemaker, labor-intensive, intelligent and creative people, and only smithereens was left them. Skeletons between life and death or “caravan of ghosts”, where it was still moving from the camps of blood and fire. To save one Armenian from the Turkish slaughter in those terrible days was a heroism and miracle. And Johannes Ehmann, this noble German missionary, saved not only one or ten or twenty, but also secretly more than thousands of Armenian boys and girls and took care of them with an unmistakable dedication. And with dozens of teachers, supervisors  craftsmen, and various service providers were saved with them. And it was enough that those people who were saved from fire hunger called him
father and loved him”.
There was a new threat every day in Kharberd, for a few Armenians, who were saved from deportation.  Police searched suspicious homes and institutions. Besides, in Kharberd, in the state of slaughter, the situation was getting worse. People were starving and epidemics were spreading.  The German orphanage in Mezre became a shelter for the hope and salvation of a small Armenian survivors, and the father was their angel. The survivor of the genocide, Samuel Pashikian, a 12-year-old boy who escaped from deportation, writes many years later:
“Dark as a sword like a swamp in the gardens, I reached Dad's house. I knocked on the door with great tricks. My heart was trembling. I was afraid that he could refuse me. Very soon the door was opened. Herr Ehmann spoke to me. “What do you need my boy?” With gentle voice and tears, I told him. “Father I escaped from deportations, coma to your orphanage that you help me, my mother and brothers were deported to Urfa. My mother told me to come to you as a refugee. Please accept me”. Without any hesitation he answered. “ok my son, you are accepted””.
It has already been mentioned that in the German orphanage, Ehmann had the right to keep only his students and staff, whose names were exposed by the Turkish police in accordance with the pre-made list. Inserting someone outside was endangering the lives of many asylum seekers inside the orphanage.  Despite this, Dad risked his own life by hiding others. In this regard, Varduhi Gabrielyan, a survivor of the Armenian Genocide, testifies:
“I am owed to Mr. Ehmann, that I was rescued. I am sure, Mr. Ehmann was a spiritual figure.  Whatever  he could do to help our nation at his opportunities, he  did, despite the harsh command and threat of the government. He was not permitted to interfere in the government's internal affairs”.
During 1915-1918 Ehmann's efforts to grant Armenians asylum and thus save them from death can be considered as a true heroism, because the fearless missionary personally blocked the Turkish police entrance into the orphanage several times. The Danish missionary, Maria Jacobsen, who also worked in Mezre, refered to this in her diary.
In 1916 Russian troops liberated some settlements of Western Armenia. Dersim in the south of Harput, which was controlled by the Kurds who were not subjugated to the Turkish central government, became a way to salvation. That way, Ehmann organized the escape of already adult orphans from Kharberd. One of his pupils tells of this fatal episode of his life:
“On May 6, 1915, we decided to escape to Sasun with some friends. HAYRIK (father in Armenian) provided a special map as a way to explore the roads. In February 2, 1916, my thirteen friends and me, if I am not mistaken, gave three Ottoman golds, sending us to Dersim”.
An eyewitness to the Armenian Genocide, an American physician H. Rigs mentions about Ehmann:
“Johannes Ehmann, the German mission director, was such kind of  a man, who During the 20 years,  had saved the Armenian people and did everything possible to save Armenians from the massacres. She had about 700 orphans in his orphanage. With the support of the German Ambassador in Constantinople, he succeeded in rescuing deportation and death.”
The Ehmann’s family stayed in Mezre until March 1919. After the ceasefire, they were forced to leave their native territory where they lived for 22 years.
In 1924, Ehmann was the director of the German mission in Bulgaria. The contemporaries suggest that even Hayrik himself continued to keep his Armenian identity. speaking with his own children in the Armenian dialect of Kharberd, he ate Armenian dishes, preserved Armenian traditions.
In 1937 Ehamnn couple returned to Germany, were in 1950 died Helen, Ehmann’s wife.
To summarize pro-Armenian activities of Ehmann with his assessments:
Around 750 orphans were educated as Armenian and his pupils never dared to became Protestant.
He made serious reforms in Kharberd educational system, created a teachers’ department, best team of tutors, deepened English teaching, guided by the Eucrath's American Missionary Program.
He appreciated Armenian customs and morals, making Armenian as the official language of his establishment. Even his children were fluent in Armenian.