ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը դասախոսություն կարդաց լիբանանահայ ուսանողների համար
Փետրվարի 22-ին Բեյրութի Ազգային առաջնորդարանի «Երջօ Սամուէլեան-Եռագոյն» սրահում լիբանանահայ երկրորդական վարժարանների բարձրագույն կարգի ուսանողների համար դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Ավելի քան մեկ ժամ տևած դասախոսության ընթացքում Հայկ Դեմոյանը ուսանողներին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աշխատանքները: Կենտրոնանալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների վրա՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ցույց տվեց թանգարանի շենքի նոր կառույցի մանրանկարը:
«Ցեղասպանության նահատակների հիշատակը վառ պահելու մեր ազգային հիշողությունն է, որ հազարավոր հայորդիների կմղի այցելել Ծիծեռնակբերդ: Հիմա մենք հաղթած ենք մեր միասնականությամբ, մինչ 100 տարի առաջ մենք վտանգված էինք: Մենք երբեք իրավունք չունենք մոռանալու մեր գրավյալ հայրենիքը», - նշեց Հայկ Դեմոյանը և ավելացրեց. «2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը մեր պայքարն ամփոփելու տարելից չէ, այլ ընդհակառակը՝ պայքարի վերապնդման և տարբեր եղանակներով մեր պահանջատիրությունը շարունակելու մեկնակետ»:
«Դուք և ձեր հասակակիցները Հայաստանում, Արցախում, Ֆրանսիայում, թե այլուր, պետք է դառնաք հայոց պահանջատիրական այդ պայքարի բաղադրիչը»,-ընդգծեց Հայկ Դեմոյանը:
Միջոցառման կազմակերպիչները և մասնակիցները բարձր գնահատեցին Հայկ Դեմոյանի դասախոսությունը և, հատկապես, ուսանողներին ոգեշնչելու նրա պատրաստակամությունը:

On February 22 the director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Hayk Demoyan, delivered a lecture at the “Yerjo Samuelian - Yeraguyn” hall of the National Primacy of Beirut to the Armenian students.
During the lecture Hayk Demoyan spoke about the preparatory works of the events of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and presented also the model of the new building of the museum.
‘Keeping vivid the memory of the martyrs of the Armenian Genocide is our national duty. Every year thousands of Armenians visit the Tsitsernakaberd memorial complex to honor the memory of the innocent victims of the Genocide. We do not have the right to forget our lost homeland. The 100th anniversary of the Armenian Genocide in 2015 is not the end of our struggle but a new stage in it,’ Hayk Demoyan said.
‘You and your fellows in Armenia, Artsakh, France and elsewhere should continue our struggle,’ emphasized Hayk Demoyan.
The organizers and participants of the event praised Hayk Demoyan’s lecture and especially his willingness to encourage the youth.