«Խոսք հոգեհանգստյան» հուշամատյանի հանձնումը ՀՑԹԻ-ին
Ս. թ. ապրիլի 23-ին Հովհաննես Թումանյանի թանգարանը «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամին ի պահ հանձնեց «Խոսք հոգեհանգստյան» խորագրով հուշամատյանը` որպես սերունդների խոնարհում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Դեռևս նախորդ տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին, Հովհաննես Թումանյանի թանգարանը հանդես էր եկել նախաձեռնությամբ՝ «Խոսք հոգեհանգստյան» խորագրի ներքո առցանց հարթակում համախմբել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված գրառումներ, քանի որ համավարակի պայմաններում ՀՀ-ում հայտարարվել էր արտակարգ դրություն, իսկ Ցեղասպանության հուշահամալիր երթն արգելված էր:
Հովհ․ Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանն իր խոսքում նշեց, որ ստեղծված առցանց հարթակում աշխարհի տարբեր անկյուններից մարդիկ՝ հայ, թե օտարազգի, իրենց հոգու խոսքն էին գրում՝ ի հիշատակ ցեղասպանության սրբադասված նահատակների: Հովh. Թումանյանի թանգարանի կողմից կազմված «Խոսք հոգեհանգստյան» ձեռագիր հուշամատյանը պատկերազարդված է հայ միջնադարյան մանրանկարչության ոճով, իսկ գլխագրերը ներկված են որդան կարմիրով (գրիչ-ծաղկող՝ Սուսան Կիրակոսյան):
Հուշամատյանը միջնադարյան մագաղաթի նմանությամբ ունի կաշվե կազմ (կազմարար՝ Էլլա Հակոբյան), սկսվում է Հովհաննես Թումանյանի «Հոգեհանգիստ» բանաստեղծությամբ, այն ներառում է հայերեն, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն լեզուներով 105 գրառում:

23 апреля текущего года музей Ованнеса Туманяна передал на хранение фонду «Музей-институт Геноцида армян» книги памятных записей под названием «Надгробная речь» как дань уважения потомков памяти жертв Геноцида армян.
Еще в прошлом году к 105-й годовщине Геноцида армян музей Ованнеса Туманяна выступил с инициативой – под заголовком «Надгробная речь» собрать записи, посвященные памяти жертв Геноцида армян, поскольку в условиях эпидемии в РА было объявлено чрезвычайное положение, и шествие к мемориалу геноцида было запрещено.
Директор музея Ованнеса Туманяна Ани Егиазарян в своей речи отметила, что на созданной онлайн-платформе люди из различных уголков мира, армяне или иностранцы, оставляли свои записи в память святых мучеников Геноцида армян. Составленная музеем Ованнеса Туманяна книга памятных записей «Надгробная речь» иллюстрирована в стиле средневековой армянской миниатюрной живописи, а заглавные буквы окрашены красной краской красный вордан (красная кошениль) (миниатюрист – Сусан Киракосян).
Аналогично средневековому пергаменту памятная книга имеет кожаный переплет (переплетчик – Элла Акобян), начинается со стихотворения Ованнеса Туманяна «Панихида». Книга включает 105 записей на армянском, английском, немецком, французском и русском языках.