ՀԱՅ ՈՐԲԵՐԻ ԱՄՈՒՍՆՈՒԹՅԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ ՄԻՋԱԳԵՏՔՈՒՄ
Լուսանկարում դանիացի հայասեր Կարեն Եփփեի կողմից կազմակերպված հավաքական հարսանիքի տեսարան է միջագետքյան նորակառույց Թինա գյուղում (Սիրիա), որտեղ միաժամանակ պսակադրվեց ութ զույգ: Այս յուրօրինակ հարսանյաց ծեսը կատարել է Մկրտիչ քահանա Մուրադյանը երկու այլ քահանաների հետ: Ձախից երկրորդը Կարեն Եփփեի օգնական Յենի Յենսենն է:
Լուսանկարն արված է 1920-ականների վերջին:
1921 թվականին Կարեն Եփփեն նշանակվում է Ազգերի լիգայի՝ առևանգված հայ կանանց և որբերին ազատելու նպատակով ստեղծված հանձնախմբի լիազոր կոմիսար: Հայահավաք գործունեությունը կոչվում էր «Փրկության առաքելություն» կամ «Ազատարար առաքելություն», իսկ պաշտոնապես` «Մերձավոր Արևելքում Ազգերի լիգայի` կանանց և մանուկների պաշտպանության գործ»: Կարեն Եփփեն ազատագրյալ որբ երեխաների դաստիարակության մեջ կարևորում էր Հայ եկեղեցու դերը և ակտիվ համագործակցությունը եկեղեցու սպասավորների հետ: Եփփեն հավատում էր, որ հայ եկեղեցին իր ծեսերով, արարողություններով կարևոր դեր կարող է խաղալ տարիներով այլազգիների հետ ապրած, բարքերով, ըմբռնումներով և կրոնական հավատալիքներով արմատներից հեռացած-օտարացած հայերի մեջ անցյալի հիշատակն արթնացնելու և իրենց ինքնությանը վերադարձնելու գործում:
1928 թ. «Կանանց և մանուկների պաշտպանության գործն» ամբողջովին տնօրինում է Կարեն Եփփեն (L’śuvre de protection des femmes et des enfants, Directrice K. Jeppe), իսկ գլխավոր հովանավորը «Հայերի դանիացի բարեկամներ» ընկերությունն էր:
«Հարսանի´ք անապատին մէջ...
Օր մը անապատին մէջ ութ զոյգ որբեր պսակուեցան: Անապատէն խլուած մեր հեզաճկուն աղջիկները ճերմակ լաթ նետեցին իրենց գլխուն, հա´րս դարձան. մեր պատանիները փեսայ դարձան արաբական գլխանոցներով (փուշի և ակալ)...

СВАДЬБА АРМЯНСКИХ СИРОТ В МЕСОПОТАМИИ
На фотографии – групповой обряд свадьбы армянских сирот, организованный датской миссионеркой и арменофилкой Карен Йеппе в новосозданной деревне Тина, Сирия. Одновременно венчались восемь пар. Свадебный обряд был совершен иереем Мкртычем Мурадяном с двумя другими священниками. На фотографии вторая слева – помощница К. Йеппе Йени Йенсен.
Фотография сделана в конце 1920-х годов.
В 1921 году К. Йеппе назначается полномочным комиссаром созданной Лигой Наций Комиссии по освобождению армянских женщин и сирот. Это предприятие называлось «миссией спасения», официально – «Дело защиты женщин и детей Лигой Наций на Ближнем Востоке». Карен Йеппе придавала особое значение армянской церкви и сотрудничеству со священнослужителями в воспитании армянских сирот. Йеппе верила, что армянская церковь со своими обрядами и традициями сможет играть важную роль в деле возвращения к армянской идентичности и возродить воспоминания о прошлом у тех, кто годами жил в чужой среде, чужими обрядами, нравами и верованиями. В 1928 г. руководство «Делом защиты женщин и детей» полностью переходит к К. Йеппе (фр. Ceuvre de protection des femmes et des enfants, Directrice K. Jeppe), главным спонсором миссии становится организация «Датские друзья армян».
«Свадьба в пустыне… Однажды в пустыне венчались
восемь пар. Заброшенные в пустыню, наши грациозные девушки, покрыв свои головы белыми тканями, превратились в невест, наши юноши стали женихами в