ՀՀ Նախագահն այցելեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը և պետական այլ պաշտոնյաներ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան և ծանոթացան «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությանը: Ցուցադրությունը կազմակերպվել է Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը Համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ Նախագահի խորհրդական Ֆելիքս Փիրումյանը և ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը ներկայացրեցին 2012-2015թթ. կառուցվելիք Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նոր մասնաշենքի ճարտարապետական նախագիծը և շինարարական աշխատանքների իրականացման ժամանակացույցը:
2012-2015թթ. ընթացքում նախատեսվում է կրկնապատկել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ցուցադրական մակերեսը, հիմնավերանորոգել թանգարանի հին մասնաշենքը և Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը:

Президент РА Серж Саргсян, Его Святейшество Верховный Католикос Всех Армян Гарегин Второй и другие должностные лица в сопровождении директора МИГА Гайка Демояна посетили музей Геноцида армян и ознакомились с временной экспозицией “Книга как свидетель геноцида”. Экспозиция организована по случаю 500-летия армянского книгопечатания и провозглашения Еревана всемирной столицей книги со стороны ЮНЕСКО.
Директор МИГА Гайк Демоян, советник Президента РА Феликс Пирумян и архитектор Сашур Калашян представили архитектурный проект расширения в 2012-2015гг. здания Музея-института Геноцида армян и расписание осуществления строительных работ.
В 2012-2015гг. планируется удвоить экспозиционную площадь музея, капитально отремонтировать старый корпус музея и мемориал Цицернакаберда.