ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ Է ՄԱՏՈՒՑԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
ՀՀ Նախագահ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը, Հայաստան ժամանած բազմաթիվ բարձրաստիճան պատվիրակությունների և պետությունների ղեկավարների հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, մասնակցել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
***
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Ծիծեռնակաբերդում
Մեծարգո՛ Նախագահներ,
Պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հարգարժա՛ն ներկայացուցիչներ,
Վեհափա՛ռ Տեր,
Գերաշնորհ սրբազան հայրեր,
Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Այսօր մենք Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հարյուր տարի առաջ այս օրը՝ ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում և կայսրության այլ քաղաքներում հայ մտավորականների զանգվածային ձերբակալություններով սկսվեց լայնորեն իրականացվել 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկը: Դրան նախորդել էին հայ զինվորականների զինաթափումն ու կոտորածը: Այն, ինչ կատարվեց 1915 թվականին և շարունակվեց հաջորդ տարիներին, աննախադեպ էր իր ծավալներով և հետևանքներով:
Հայ ժողովրդի արևմտյան հատվածը, որ հազարամյակներով ապրել էր իր տանը, իր բնօրրանում, իր հայրենիքում, տեղահանվեց և բնաջնջվեց համաձայն պետականորեն մշակված ծրագրի՝ բանակի, ոստիկանության, այլ պետական կառույցների և հատուկ այդ նպատակով բանտերից ազատ արձակված հանցագործներից կազմված հրոսակախմբերի անմիջական մասնակցությամբ:
Մարդկային լեզուն անզոր է փոխանցելու այն, ինչ ապրեց մի ողջ ժողովուրդ: Սոսկ հայ լինելու պատճառով շուրջ մեկուկես միլիոն մարդ սպանվեց՝ հավերժական լռության մեջ թաքցնելով մարդկային ցեղի աներևակայելի վայրագությունները: Մի մասն էլ վերապրեց՝ սեփական կյանքի օրինակով սերնդեսերունդ փոխանցելով պատմության պատգամը:
Երեկ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին սրբադասեց Հայոց ցեղասպանության նահատակներին. նրանք այլևս զոհեր չեն, այլ իրենց հեղված արյամբ մահվան և չարիքի հանդեպ հաղթանակ տարած սրբեր և արդարության կոչ անող երկնային զինվորներ:
Հարգելի՛ ներկաներ,
Ցավոք, ապրիլ ամիսն իր սև հետքը թողեց ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության պատմության մեջ: Այդ ամիսն է համարվում նաև Հոլոքոստի, Ռուանդայում և Կամբոջայում իրագործված ցեղասպանությունների սկիզբը: Եվ այսօր, նույն ապրիլ ամսին, մենք Ծիծեռնակաբերդում ենք՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ բարձրաձայնելու. «Թո՛ղ այսուհետ աշխարհի որևէ ծայրում հուշահամալիր կանգնեցնելու կարիք չլինի՝ հիշատակելու պատմության նոր ամոթալի էջեր, թո՛ղ նոր «ծիծեռնակաբերդեր», «յադ վաշեմներ», «մահվան հովիտներ» և «գիզոզիներ» չլինեն»:
Եվ այս պահի ուղերձը, բարձրանալով երկինք և միախառնվելով օրերս Սուրբ Աթոռում մատուցված խորախորհուրդ պատարագի ելևէջներին, աշխարհի բոլոր կողմերում սփռված քույր եկեղեցիների միասնական ղողանջներին, թո՛ղ ցրի հարյուրամյա ժխտողականության խավարն ու վերջ դնի նույնիսկ մեր օրերում՝ 21-րդ դարում, ցեղասպանության սարսափներն ապրող մարդկանց տանջանքներին: Սա՛ է մեզ հասած պատգամը, որ մենք պարտավոր ենք փոխանցել հաջորդ սերունդներին:
Հիշողության և պատասխանատվության վրա խարսխված մեր քաղաքականության նպատակը մարդկության դեմ հետագա հանցագործությունների կանխարգելման արդյունավետ մեխանիզմների ձևավորումն է: Եվ ինչպես իրավացիորեն նշեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը. «Չարիքի քողարկումը կամ դրա մերժումը նման է նրան, որ թույլ տանք վերքն առանց վիրակապելու շարունակի արյունահոսել»: Վերքն արյունահոսում է, որովհետև աշխարհում շատ են չեզոքությունը, լռությունը, ժխտողականությունը և պակաս՝ մարդկայնությունը:
Բայց չէ՞ որ դարեր շարունակ հենց մարդասիրությունն ու մարդկայնությունն են եղել մարդու իրավունքների միջազգային կառուցակարգերի ձևավորման շարժիչ ուժը: Հենց բարոյական մղումներով և համամարդկային արժեքներով տոգորված Անրի Դյունանը հիմք դրեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ստեղծմանը: Հենց բարոյական արժեքներով և Հայոց ցեղասպանության սարսափազդու իրողությունից դրդված Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, որը, ցավոք, հետագայում բազմիցս պիտի կիրառվեր: Ուշագրավ է, որ երբ Լեմկինին հարցնում էին, թե ինչ է ցեղասպանությունը, նա պատասխանում էր՝ դա այն է, ինչ պատահեց հայերի հետ:
Այո՛, այսօր էլ քիչ չեն համամարդկային արժեքների ժխտման և պատմության խեղաթյուրման դեպքերը, որոնք նպաստում են նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությանը. Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին բոլորս ենք ականատես:
Մենք պարտավոր ենք լուծումներ գտնել նախքան մարդկությունը մեկ անգամ ևս կդավաճանի իր տված «այլևս երբեք» խոստմանը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարծես թե դարձավ նման հանցագործությունների դեմ միջազգային պայքարի մի նոր հանգրվան. միայն վերջին շրջանում աշխարհի տարբեր երկրներ և միջազգային կառույցներ ճանաչեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որոշները վերահաստատեցին այն, որոշ երկրներ էլ՝ քրեականացրին այն մերժելու, ժխտելու փորձերը մեկ համոզմունքով՝ դա է համաշխարհային պատմության մութ էջերը լուսավորելու և նման էջեր այլևս չգրելու միակ ուղին:
Տեղահանության և աքսորի տառապանքներից հետո Սիրիայի Դեր Զորի անապատում վախճանվեցին հարյուր հազարավոր հայեր: Դեր Զորում հուշարձան ու եկեղեցի էր կառուցված, որտեղ ամփոփված էին մեր նահատակների մասունքները: Մի քանի տարի առաջ այդ եկեղեցու բակում ես արտասանել եմ հետևյալ խոսքերը. «Մենք ծրագրում ենք ապրել ու շատանալ: Մեզ այլևս անհնար է վախեցնել կամ շանտաժի ենթարկել, որովհետև մենք տեսել ենք ամենասարսափելին: Մենք ապրելու և արարելու ենք կրկնապատիկ ուժով՝ և՛ մեր, և՛ մեր անմեղ զոհերի փոխարեն: Մենք նայում ենք առաջ, որովհետև դեռ շատ բան ունենք ասելու և տալու միմյանց, շատ բան ունենք ասելու և տալու աշխարհին»: Դեր Զորի եկեղեցու բակում, երբ հնչում էին այս բառերը, ես այսօրվա պես նայում էի առաջ: Անցյալ տարի այդ նույն եկեղեցին հուշարձանի հետ միասին ուղղակի պայթեցվեց: Մեր զոհերի մասունքներն ու ոսկորներն անգամ մինչև այսօր ոմանց հանգիստ չեն տալիս:
Սա՛ է այսօրվա իրականությունը: Նաև այստե՛ղ է խնդրի արդիականությունը:
Մարդկության հիշողությունը պատմության յուրահատուկ մաղն է, ուստի համամարդկային պատմությունն առանձնահատուկ երախտագիտությամբ է մշտապես հիշում և հիշատակում այն բոլոր մարդկանց, երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին, որոնք, օգնության հասնելով ամենածանր պահին, փրկեցին ոչ թե միլիոնավոր մարդկանց ֆիզիկական գոյությունը միայն, այլև մարդկության հանդեպ մարդու սպանված հավատը։
Այսօր էլ Հայոց ցեղասպանությունը մերժող դաժան, բայց նահանջող մեքենային ողջ աշխարհում դիմակայում են խիղճն ու ազնվությունը։ Հենց խիղճն ու ազնվությունն են մերժողականության հականիշը։ Ցեղասպանության ճանաչումը աշխարհի տուրքը չէ հայ ժողովրդին ու նրա զոհերին։ Ցեղասպանության ճանաչումը մարդկային խղճի և արդարության հաղթանակն է անհանդուրժողականության ու ատելության հանդեպ։
Ուստի համայն հայության անունից շնորհակալ եմ Ձեզ, Նախագա՛հ Անաստասիադես, Նախագա՛հ Նիկոլիչ, Նախագա՛հ Օլանդ, Նախագա՛հ Պուտին, շնորհակալ եմ միջազգային ողջ հանրությանը` ի դեմս այստեղ ներկայացված պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների, բոլոր նրանց, ովքեր մեր կողքին են, բոլոր նրանց, ովքեր կուզենային մեր կողքին լինել: Մենք շնորհակալ ենք աշխարհի երկրների քաղաքացիական հասարակություններին և միջազգային մամուլի ներկայացուցիչներին, որոնք բարձրաձայնել ու բարձրաձայնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը: Շնորհակալ ենք այս տարի աշխարհով մեկ անցնող միջոցառումների ընթացքում հայ ժողովրդի կողքին կանգնած՝ բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց: Շնորհակալ ենք այսօր Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում հավաքվածներին. նրանք ուժեղ մարդիկ են և ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար:
Հայ ժողովուրդը այսուհետ ևս մշտապես կանգնելու է նրանց կողքին, ովքեր տառապել են մարդկության դեմ գործած հանցագործություններից: Ցեղասպանությունների դեմ միջազգային անզիջում պայքարը մեր արտաքին քաղաքականության անբաժանելի մասն է լինելու:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ, որ այստեղ եք՝ վերահաստատելու ձեր հանձնառությունը համամարդկային արժեքներին, ասելու, որ ոչինչ չի մոռացվել, ասելու, որ հարյուր տարի հետո էլ հիշում ենք և պահանջում:

Президент РА, председатель Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян Серж Саргсян сегодня, в день 100-летней годовщины Геноцида армян вместе с прибывшими в Армению главами многочисленных высокопоставленных делегаций и государств посетил мемориальный комплекс Цицернакаберд, принял участие в мемориальной церемонии 100-летней годовщины Геноцида армян. Президент Серж Саргсян выступил с речью.
***
Речь Президента РА Сержа Саргсяна в Цицернакаберде
Глубокоуважаемые господа Президенты!
Многоуважаемые представители государств и международных организаций!
Ваше Святейшество Католикос!
Ваши святейшества!
Уважаемые гости!
Дорогие соотечественники!
Сегодня на цицернакабердской возвышенности мы отдаем дань памяти жертвам Геноцида армян. Сто лет назад, в этот день 24 апреля в столице Османской империи Константинополе и в других городах империи начались массовые аресты армянской интеллигенции, которые положили начало широкомасштабному осуществлению одного из самых тяжких преступлений ХХ века. Этому предшествовали разоружение и уничтожение армянских солдат. То, что было совершено в 1915 году и продолжалось в последующие годы не имело прецедентов по размаху и последствиям.
Западные армяне, тысячелетиями проживавшие у себя дома, в своей колыбели, на своей родине, были изгнаны и уничтожены согласно планам, разработанным на государственном уровне при непосредственном участии армии, полиции, других государственных структур и банд, состоявших из преступников, выпущенных из тюрем специально с этой целью.
Человеческий язык не в состоянии передать то, что пережил целый народ. Почти полтора миллиона человек были убиты лишь за то, что они армяне, и вечное безмолвие сокрыло невообразимые зверства рода человеческого. Часть из нх выжила, передавая из поколения в поколение наказ истории на примере собственной жизни.
Вчера жертвы Геноцида армян были причислены Святой Армянской Апостольской Церковью к лику святых: отныне они не жертвы, а святые, пролившие кровь и одержавшие победу над смертью и злом, и небесные воины, призывающие к справедливости.
К сожалению, апрель месяц оставил черный след не только в истории армянского народа, но и всего человечества. На этот месяц также пришлось начало Холокоста и геноцидов в Руанде и Камбодже. И сегодня в апреле мы в Цицернакаберде на мемориале в память Геноцида армян провозглашаем: «Пусть отныне ни в одном уголке мира не возникнет необходимость в возведении мемориала по случаю новых постыдных страниц истории! Пусть не будет новых «цицернакабердов», «яд вашемов», «долин смерти» и «гизози»»!
И пусть посыл текущего момента, поднимаясь в небеса и перемешиваясь с песнопениями литургии, которую на днях отслужили в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, в унисон с колокольным звоном сестринских церквей во всех уголках мира развеет мрак столетнего отрицания и положит конец мучениям людей, переживающих ужасы геноцида даже в наши дни, в ХХ1 веке. Вот наказ, дошедший до нас, который мы обязаны передать грядущим поколениям.
Цель нашей политики, которая опирается на память и ответственность - формирование действенных механизмов по предотвращению новых преступлений против человечества. И как справедливо отметил Папа Римский Франциск: «Сокрытие или отрицание зла подобно ране, которая будет кровоточить без перевязки». Рана кровоточит, потому что в мире много невмешательства, замалчивания, отрицания и мало человечности.
Но ведь столетиями именно человеколюбие и человечность были движущей силой, формирующей международные структуры по правам человека. Именно исходя из нравственных побуждений и общечеловеческих ценностей Анри Дюнан основал Международный комитет Красного Креста. Именно моральные ценности и ужасающие факты Геноцида армян побудили Рафаэля Лемкина создать термин «геноцид», который, к сожалению, суждено было многократно употреблять. Любопытно, что когда Лемкина спрашивали, что такое геноцид, он отвечал: это то, что произошло с армянами.
Да! И сегодня немало случаев отрицания общечеловеческих ценностей и искажения истории, которые способствуют повторению аналогичных преступлений – все мы свидетели ситуации на Ближнем Востоке.
Мы обязаны найти решение до того, как человечество в очередной раз изменит данному себе же обещанию - «отныне никогда». Столетняя годовщина Геноцида армян, кажется, стала новой вехой в международной борьбе с подобными преступлениями: только в последнее время различные страны мира и международные организации признали первый геноцид ХХ века, некоторые признали повторно, некоторые страны криминализировали попытки отрицания геноцида, будучи убежденными в том, что это единственный путь пролить свет на темные страницы истории и не допустить написание новых таких страниц.
После мучительной депортации и изгнания в сирийской пустыне Тер-Зор погибли сотни тысяч армян. В Тер-Зоре были возведены памятник и церковь, в которой обрели покой мощи мучеников. Несколько лет назад во дворе этой церкви я произнес следующие слова: «Мы намерены жить и размножаться. Отныне нас невозможно запугать или шантажировать, ибо мы видели самое страшное. Мы будем жить и созидать с удвоенной силой, за себя и за наших невинных жертв. Мы смотрим вперед, потому что нам предстоит еще многое сказать и дать друг другу и миру». Во дворе церкви в Тер-Зоре, когда звучали эти слова, я, как и сейчас, смотрел вперед. В прошлом году эту церковь вместе с памятником просто взорвали. Мощи и кости наших жертв до сих пор кое-кому не дают покоя.
Такова нынешняя реальность. И в этом же актуальность проблемы.
Память человечества является своеобразным ситом истории, следовательно, общечеловеческая история всегда с особой благодарностью помнит и поминает всех тех людей, страны и международные организации, которые, приходя на помощь в самые тяжелые моменты, спасали не только физическое существование миллионов людей, но и иссякшую веру в человечество.
И сегодня жестокой, но пятящейся назад машине отрицания Геноцида армян во всем мире противостоят совесть и честность. Именно совесть и честность являются антонимами отрицания. Признание геноцида не есть дань, отдаваемая миром армянскому народу и его жертвам. Признание геноцида есть победа совести и справедливости над нетерпимостью и ненавистью.
Следовательно, от имени всего армянства я признателем Вам, господин Президент Анастасиадес, господин Президент Николич, господин Президент Оланд, господин Президент Путин. Я признателен всему мировому сообществу в лице представленных здесь государств и международных организаций, всех тех, кто стоит рядом с нами, и всех тех, кто хотел бы находиться рядом с нами. Мы признательны гражданским обществам разных стран мира и представителям международной прессы, которые озвучивали и озвучивают важность признания Геноцида армян. Мы благодарны всем людям доброй воли, которые в этом году во время мероприятий, проводимых во всем мире, стоят рядом с армянским народом. Мы благодарны тем, что собрались сегодня на стамбульской площади Таксим – они сильные люди и делают нужное дело для своей родины.
Армянский народ отныне всегда будет стоять рядом с теми, кто пострадал от преступлений, совершенных против человечества. Международная бескомпромиссная борьба с геноцидами станет неотъемлемой частью нашей внешней политики.
Я благодарен всем, кто находится здесь для того, чтобы еще раз подтвердить вашу приверженность общечеловеческим ценностям, чтобы сказать – ничто не забыто, что и спустя сто лет мы помним и требуем.