ԱՎՍՏՐԱԼԻԱՅԻՑ ԺԱՄԱՆԱԾ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Սեպտեմբերի 22-ին Ավստրալիայի Հայ Դատի Հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ավստրալիայի դաշնային խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Թիմ Վիլսոնի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան:
Քսան հոգանոց պատվիրակության կազմում էին նաև Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամներ Թրենդ Զիմերմանը, Թիմ Ուիլսոնը, Ջոն Ալեքսանդրը, ինչպես նաև երկրի ամենամեծ նահանգ՝ Նյու Սաութ Ուելզի խորհրդարանի անդամ՝ Հյու Մակդերմոտը:
Պատվիրակությանն ընդունեց և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ ու աղոթեցին Սուրբ նահատակների հիշատակի համար:
Ավստրալիայից ժամանած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացավ թանգարանային ցուցադրությանը, Հայոց ցեղասպանության պատմության մանրամասներին, որից հետո հյուրերը գրառում կատարեցին Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ տնկեցին արծաթափայլ եղևնի:

THE VISIT OF FEDERAL-LED AUSTRALIAN DELEGATION TO ARMENIAN GENOCIDE MEMORIAL COMPLEX
On the initiative of the Armenian National Committee of Australia, on 22nd of September, a delegation of Federal Australian parliamentarians visited the Armenian Genocide Memorial and Museum headed by Australian Federal Parliament representative Tim Wilson.
Members of Australia’s Parliament Trent Zimmerman, Tim Wilson and John Alexander, as well as Member of Parliament of the country’s largest state of New South Wales Hugh McDermott were amongst the 20-person delegation.
The delegation was welcomed by AGMI deputy director Lusine Abrahamyan, who presented to the guest the history and the symbolism of the Genocide Monument.
Members of the delegation put flowers at the eternal fire and prayed for the memory of the innocent martyrs.
The Australian guests also visited the Genocide Museum and got acquainted with the museum exhibition and details about the genocide history, after which they left notes in the Memory Book of honorable guests.