ՀԱՅ ԳԱՂԹԱԿԱՆ ԿԱՆԱՅՔ՝ ԱՎԱՆԱԿԻ ԴԻԱԿԻ ՇՈՒՐՋ
Այս լուսանկարն արվել է 1916 թվականին Սիրիայում գտնվող Հորանի շրջանում: Սա բացառիկ մի տեսարան է ներկայացնում, թե ինչպես են սովի մատնված և ամիսներ շարունակ խոշտանգումների ենթարկված հայ գաղթական կանայք խմբվել սատկած ավանակի դիակի շուրջ: Լուսանկարի հեղինակը Հասան Ամջան է, ով Ջեմալ փաշայի կողմից նշանակվել էր հայ բռնագաղթյալների տեսուչ: Նա անձամբ զբաղվել է տեղահանված հայերին Սիրիայում ու Լիբանանում վերաբնակեցնելու գործով:
Այս լուսանկարը վկայում է հայ բռնագաղթյալների օրհասական կացության մասին: Մարդիկ իրենց քաղցն ու ծարավը հագեցնելու համար դիմել են աներևակայելի քայլերի. գրանցվել են նաև մարդակերության դեպքեր: Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Հասան Ամջան լուսանկարչական սարքով մոտեցել է նրանց՝ այդ տեսարանը լուսանկարելու, նրանցից և ոչ մեկը ուշադրություն չի դարձրել, հայացքը չի բարձրացրել ու նայել նրա ուղղությամբ:
Այս լուսանկարը հետագայում Հասան Ամջան հանձնել է հայերի զանգվածային ոչնչացման գործը քննող Նեմրութ Մուստաֆա փաշայի գլխավորած արտակարգ ռազմական դատարանին՝ որպես ապացույց Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության հանդեպ կատարվող ոճրագործության:

ARMENIAN REFUGEE WOMEN AROUND THE CORPSE OF A DONKEY
This photo was made in 1916 in Horan region of Syria. This is a unique scene of tortured and hungry Armenian refugee women grouped around the corpse of a donkey. The author of a photo is Hasan Amjan who was appointed by Djemal Pasha as an inspector of the Armenian deportees. He was personally in charge of resettling the Armenian deportees in Syria and Lebanon.
The photo proves a critical situation of the Armenian deportees. To satisfy their hunger and thirst people were forced to perform unimaginable: even some examples of hannibalizm were reported. When Hasan Amjan approached them with a photo camera to depict that scene, no one paid attention, casted a glance or looked at his direction.
Later Hasan Ajman handed this photo to the extraordinary military court (headed by Nemrut Mustafa Pasha) investigating mass annihilation of the Armenians as a proof of a crime committed against the Armenian population of the Ottoman Empire.
“The Armenians were eating grass, roots, horse carrion, until the hunger eats up last sparks and power, spreading ashes of corpses in the country”.