ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ ՀՑԹԻ ԵՎ ՓԱՐԻԶԻ ՇՈԱՅԻ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ-ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՄԻՋԵՎ
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Փարիզի Շոայի հուշահամալիր-թանգարանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր: Համաձայնագրի ստորագրմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ով Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
Ըստ այս համաձայնագրի կողմերի պարտավորվում են կազմակերպել դասընթացներ Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի պատմության, կրթական բնույթի հավաքներ, Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխանակում, փաստագրական աղբյուրների ուսումնասիրություններ Ֆրանսիայում, ցուցադրությունների, սեմինարների կազմակերպում և այլն:
Համաձայնագրում ասվում է. «Մեր ընդհանուր ցանկությունն է՝ գարգացնել երկու երկրների միջև հիշողության, կրթության և Հոլոքոստի մասին ուսումնասիրությունների փոխանակումները:
Համոզված լինելով, որ այս համագործակցությունը կնպաստի և՛ Ֆրանսիայում, և՛ Հայաստանում Եվրոպայի հրեաների բնաջնջման, Հայոց ցեղասպանության և XX դարի զանգվածային կոտորածների մասին առավելագույն ճանաչմանը, միևնույն ժամանակ, հավատարիմ մնալով իմացության փոխանցմանը, զոհերի հիշատակի պահպանման արժեքներին, ապագա սերունդներին կրթելու և բացառելու համար նմանատիպ իրադարձությունների կրկրման հավանականությունը»:
Հիշեցնենք, որ այս համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Շոայի հուշահամալիր-թանգարանի տնօրեն Ժակ Ֆրեջի հետ սկսել էր դեռ մեկ տարի առաջ:

24 апреля Музей-институт Геноцида армян и парижский Музей-мемориал Шоа подписали договор о сотрудничестве. На подписании договора присутствовал президент Франции Франсуа Олланд, приехавший в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
Согласно договору стороны обязуются организовывать выставки, встречи, лекции и обмен документов по истории Геноцида армян и Холокоста, а также исследования документальных материалов во Франции.
В договоре отмечено: “Наша общая цель – взаимосвязь памяти, методов образования и исследований по Холокосту.
Мы убеждены, что это сотрудничество как в Армении, так и во Франции будет способствовать признанию совершенной в начале XX века массовой резни - Геноцида армян, а затем уничтожения также и евреев Европы. Мы остаемся верны таким ценностям как передача знаний, сохранение памяти о жертвах, воспитание будущих поколений, чтобы исключить вероятность повторения подобных преступлений”.