ԱՍՈՒԼԻՍ ԵՎ ԳՐՔԻ ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ասուլիսը և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի աջակցությամբ հրատարակված գրքերի շնորհանդեսը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձավ թանգարան-ինստիտուտի վերջին շրջանի գործունեությանը: Մանրամասն ներկայացվեցին արդեն տեղի ունեցած միջոցառումները, մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ին բացված Հայոց ցեղասպանության թանգարանային նոր ցուցադրությունը և ապրիլի 28-ին Փարիզի քաղաքապետարանում մեծ շուքով բացված «ՀԱՅԱՍՏԱՆ 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագիրը կրող ցուցադրությունը:
Ինչպե նաև ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աջակցությամբ կազմակերպվող մի շարք միջոցառումները՝ գրքերի հրատարակում, ցուցադրությունների կազմակերպում և այլն: Թանգարանը համագործակցում է ինչպես տեղական մարմինների, այնպես էլ Սփյուռքի ներկայացուցիչ կազմակերպությունների, անհատների հետ:
Ներկայացվեցին նաև առաջիկա մի քանի ամսվա միջոցառումները, դրանց ժամանակացույցը:
Տեղի ունեցավ նաև Փարիզի և Երևանի քաղաքապետարանների և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համագործակցությամբ կազմակերպված ցուցադրության շրջանակներում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի ֆինանսավորմամբ ֆրանսերեն լեզվով հրատարակված չորս գրքերի շնորհանդեսը:
«Այս պատմական ցուցադրությունը հնարավոր չէր լինի կազմակերպել, եթե չլիներ Փարիզի քաղաքապետ տիկին Աննա Իդալգոյի բարձր պատրաստակամությունը և հովանավորությունը, ինչի համար շատ երախտապարտ ենք նրան: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությանը, ՀՑԹԻ բարերար և իմ բարեկամ Ջևան Չելոյանցին, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին և բոլոր նրանց, ովքեր աջակցեցին ցուցադրության կազմակերպմանը»,-նշեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Այդ գրքերը ներկայացված են Փարիզի քաղաքապետարանում գործող գրքերի ցուցահանդես-վաճառքին, դրանք են՝ Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ հատորը, Սարգիս Թորոսյանի «Դարդանելից մինչև Պաղեստին» սկզբնաղբյուրային հուշագրույթունը, «100 լուսանկարչական պատմություններ Հայոց ցեղասպանության մասին» հատուկ նախագիծը և Ավրորա Մարդիգանյանի «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը:
«Մենք չէիք կարող անմասն մնալ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառուներից և հատկապես Փարիզի քաղաքապետարանի շենքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից նախաձեռնված ցուցադրությունից: Իրականացվող ցուցադրությունը, բացառիկ է թե՛ իր անցկացման վայրով, թե՛ ստացած հնչեղությամբ: Համոզված եմ, որ ցուցադրության շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ տեսան և իմացան, թե ինչ է իրականում կատարվել 20-րդ դարի սկզբին: Շատ կարևոր է Հայոց ցեղասպանության մասին նման մակարդակով բարձրաձայնել ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հանրության շրջանակներում: Կցանկանամ նաև շնորհակալություն հայտնել թանգարան-ինստիտուտի ամբողջ անձնակազմին և պարոն Հայկ Դեմոյանին՝ նման մեծ գիտական աշխատանք կատարելու համար»,- նշեց ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:

Сегодня в Музее-институте Геноцида армян секретарем комитета, координировавшего мероприятия, посвященные столетию Геноцида армян, директором МИГА Гайком Демояном была проведена конференция и презентация книг, опубликованных при содействии АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ банка.
Секретарь комитета, координировавшего мероприятия, посвященные столетию геноцида, Гайк Демоян на встрече с журналистами говорил о деятельности Музея-института за последнее время. Были подробно представлены уже проведенные мероприятия, в частности, открытие новой экспозиции Музея геноцида армян 21 апреля и открытие 28 апреля в мэрии Парижа выставки под заголовком: «Армения 1915. Париж принимает в гостях коллекцию Музея-института Геноцида армян Еревана».
Также были представлены мероприятия, организованные при содействии Музея-института Геноцида армян: публикации книг, организация выставок и др. Музей сотрудничает как с местными органами, так и с организациями и отдельными физическими лицами – представителями Диаспоры.
Был представлен график мероприятий, запланированных на ближайшие несколько месяцев.
Также была проведена презентация четырёх книг, на французском языке, опубликованных при сотрудничестве мэрий Парижа и Еревана, Музея-института Геноцида армян и при финансировании АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ банка.
«Организация этой исторической презентации была бы невозможна без высокой готовности и спонсорства мэра Парижа госпожи Анны Идальго, за что мы очень благодарны ей. Хочу поблагодарить также армянское посольство во Франции, благотворителя МИГА и моего друга Джевана Челоянца, АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ банк и всех тех, кто способствовал организации экспозиции» - отметил директор МИГА Гайк Демоян.
На действующей выставке-продаже в мэрии Парижа представлены иллюстрированное издание директора Музея-института Геноцида армян Гайка Демояна «Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы», мемуары Саркиса Торосяна «От Дарданелл до Палестины», специальный проект «100 фотоисторий о Геноциде армян» и книга Авроры Мардиганян «Растерзанная Армения».
«Мы не можем остаться в стороне от мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, тем более от выставки, организованной в здании мэрии Парижа по инициативе Музея-института Геноцида армян. Осуществленная экспозиция эксклюзивна как местом проведения, так и полученными отзывами. Уверен, что благодаря выставке многие увидели и узнали о том, что действительно произошло в начале 20-ого века», - отметил главный исполнительный директор АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ банка Акоп Андреасян.