ԱՍՈՒԼԻՍ ԵՎ ԳՐՔԻ ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ասուլիսը և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի աջակցությամբ հրատարակված գրքերի շնորհանդեսը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձավ թանգարան-ինստիտուտի վերջին շրջանի գործունեությանը: Մանրամասն ներկայացվեցին արդեն տեղի ունեցած միջոցառումները, մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ին բացված Հայոց ցեղասպանության թանգարանային նոր ցուցադրությունը և ապրիլի 28-ին Փարիզի քաղաքապետարանում մեծ շուքով բացված «ՀԱՅԱՍՏԱՆ 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագիրը կրող ցուցադրությունը:
Ինչպե նաև ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աջակցությամբ կազմակերպվող մի շարք միջոցառումները՝ գրքերի հրատարակում, ցուցադրությունների կազմակերպում և այլն: Թանգարանը համագործակցում է ինչպես տեղական մարմինների, այնպես էլ Սփյուռքի ներկայացուցիչ կազմակերպությունների, անհատների հետ:
Ներկայացվեցին նաև առաջիկա մի քանի ամսվա միջոցառումները, դրանց ժամանակացույցը:
Տեղի ունեցավ նաև Փարիզի և Երևանի քաղաքապետարանների և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համագործակցությամբ կազմակերպված ցուցադրության շրջանակներում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի ֆինանսավորմամբ ֆրանսերեն լեզվով հրատարակված չորս գրքերի շնորհանդեսը:
«Այս պատմական ցուցադրությունը հնարավոր չէր լինի կազմակերպել, եթե չլիներ Փարիզի քաղաքապետ տիկին Աննա Իդալգոյի բարձր պատրաստակամությունը և հովանավորությունը, ինչի համար շատ երախտապարտ ենք նրան: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությանը, ՀՑԹԻ բարերար և իմ բարեկամ Ջևան Չելոյանցին, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին և բոլոր նրանց, ովքեր աջակցեցին ցուցադրության կազմակերպմանը»,-նշեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Այդ գրքերը ներկայացված են Փարիզի քաղաքապետարանում գործող գրքերի ցուցահանդես-վաճառքին, դրանք են՝ Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ հատորը, Սարգիս Թորոսյանի «Դարդանելից մինչև Պաղեստին» սկզբնաղբյուրային հուշագրույթունը, «100 լուսանկարչական պատմություններ Հայոց ցեղասպանության մասին» հատուկ նախագիծը և Ավրորա Մարդիգանյանի «Հոշոտված Հայաստան» գիրքը:
«Մենք չէիք կարող անմասն մնալ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառուներից և հատկապես Փարիզի քաղաքապետարանի շենքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից նախաձեռնված ցուցադրությունից: Իրականացվող ցուցադրությունը, բացառիկ է թե՛ իր անցկացման վայրով, թե՛ ստացած հնչեղությամբ: Համոզված եմ, որ ցուցադրության շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ տեսան և իմացան, թե ինչ է իրականում կատարվել 20-րդ դարի սկզբին: Շատ կարևոր է Հայոց ցեղասպանության մասին նման մակարդակով բարձրաձայնել ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հանրության շրջանակներում: Կցանկանամ նաև շնորհակալություն հայտնել թանգարան-ինստիտուտի ամբողջ անձնակազմին և պարոն Հայկ Դեմոյանին՝ նման մեծ գիտական աշխատանք կատարելու համար»,- նշեց ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:

Today the press-release of Hayk Demoyan, the AGMI Director and the Secretary of the State Commission on Coordination of the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, and presentation of the books sponsored by ACBA Credit Agricole Bank took place at the Armenian Genocide Museum-Institute.
During the press-release Hayk Demoyan referred to the recent activities of the museum-institute, presenting in details the events which already were held, in particular the opening of the new exhibition of the museum on April 21 and the grand opening of the temporary exhibition in Paris Municipality on April 28 under the title
“Armenia 1915: Paris hosts the collection of the Armenian Genocide Museum-Institute of Yerevan”.
A number of events, such as book publications and temporary exhibitions organized with the support of the Armenian Genocide Museum-Institute were also presented. The museum-institute collaborates with local organizations and associations as well as individuals representing the Armenian Diaspora, as well.
The schedule of the upcoming events of the next few months was also presented.
Presentation of the French translation of four books sponsored by ACBA Credit Agricole Bank and published within the framework of collaboration between municipalities of Paris and Yerevan and the Armenian Genocide Museum-Institute also took place.
In his speech Hayk Demoyan mentioned:
“This historical exhibition would not be possible to organize without the willingness of the Mayor of Paris Mrs. Anne Hidalogo, for whom I wish to express my deepest gratitude. I thank the Embassy of the RA in France, benefactor of the AGMI and my friend Jivan Cheloyants, ACBA-Credit Agricole Bank and all those who assisted in organizing this exhibition”.
The following books are presented at the book exhibition-sale in the Municipality of Paris: "Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press" by Hayk Demoyan, “From Dardanelle to Palestine” by Sargis Tororsian, special project “100 Photographic Stories of the Armenian Genocide”, and “Ravished Armenia” by Aurora Martikanian.
In his speech Mr. Hakob Andryasyan, the Chief Executive Director of ACBA Credit Agricole Bank said: “We were not able to stand aside from the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and especially from the exhibition presented in Paris City Hall organized by the Armenian Genocide Museum-Institute. The exhibition is unique both in terms of the place and gained sonority. I believe that within this exhibition so many people could know what really happened in the beginning of the 20th century. I would like to thank the whole staff of the museum-institute and Mr. Hayk Demoyan for such scientific activities”.