Հայկական Կարմիր խաչը - 100
Հայ Կարմիր խաչը իր գործունեությունը սկսեց 20-րդ դարի առաջին տասնամյակում` դառնալով հայ իրականության մեջ գործող կանանց առաջին կազմակերպությունը: Այն հսկայական և նշանակալի դեր ունեցավ հայ ժողովրդի համար ճակատագրական ու ողբերգական տարիներին:
1904թ., երբ Հ. Յ. Դաշնակցությունն իր ողջ միջոցները ներդրեց Սասունի ապստամբությունը կազմակերպելու համար, ԱՄՆ-ում սկսվեց հայ կանանց քաղաքական ակտիվացումը: Հետզհետե կանանց խմբերը ներգրավվեեցին ԱՄՆ քաղաքներում գործող ՀՅԴ կոմիտեներում:
Ներշնչվելով Կամիր Խաչի միջազգային կազմակերպության մարդասիրական գործունեությամբ` կանանց այդ խմբերը հասարակական գործիչ, հրապարակախոս Է. Ակնունու թելադրանքով, որն այդ ժամանակ շրջագայում էր Հյուսիսային Ամերիկայում, 1910թ. որդեգրեցին Կարմիր Խաչի պաշտոնական անունը` առաջնորդվելով ՀՅԴ Ամերիկայի Կենտրոնական կոմիտեի կողմից: ՀՅԴ Կարմիր Խաչի այս կազմակերպությունն իր առաջին Պատգամավորական ժողովը գումարեց 1915թ. մայիսի 30-ին Բոստոնում, որտեղ որոշվեց Կովկասյան ճակատ ուղարկել կամավոր հիվանդապահուհիներ: Ժողովը հեռագիր ուղարկեց նաև ԱՄՆ նախագահ Վ. Վիլսոնին` խնդրելով միջամտել դադարեցնելու Օսմանյան Թուրքիայում իրականացվող հայկական ջարդերը:
1919թ. հուլիսի 2-5-ը գումարվեց ՀՅԴ Կարմիր Խաչի երկրորդ Պատգամավորական ժողովը, որտեղ հավաքված պատվիրակները որոշեցին փոխել ՀՅԴ Կարմիր Խաչ անունը և այն վերանվանել Հայաստանի Կարմիր Խաչ: Սույն պատգամավորական ժողովի կարևոր որոշումներից էր ստեղծել մասնավոր ֆոնդ` ՀՀ-ում հիվանդանոց հիմնելու համար, ինչպես նաև սերտ հարաբերություններ հաստատել Կ. Պոլսի Հայ Կարմիր Խաչի հետ:
1920թ. նոյեմբերի 25-ին Բոստոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի Կարմիր Խաչի 3-րդ պատգամավորական ժողովը, որտեղ որոշվեց փոխել Կարմիր Խաչ անունը` հիմք ընդունելով ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Գարոյի դիտողագիր-նամակը, որպեսզի շփոթություն չառաջանա Ամերիկայի Կարմիր Խաչ անվան հետ: Այդուհետ, այս կազմակերպությունը սկսեց կոչվել «Դստերք Հայաստանի» (“Doughters of Armenian Republic”):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՅԴ Ամերիկայի Կարմիր Խաչը գործում է որպես Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր Խաչի օժանդակ մարմին, երրորդ ժողովը որոշեց` ամերիկահայ բոլոր կանանց միությունները համախմբել մեկ գաղափարի շուրջ:
1921թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին սկսվեցին բանակցությունները «Դստերք Հայաստանի» Կարմիր Խաչի և «Ազգային» Կարմիր Խաչի միջև: Արդյունքում` 1921թ. հուլիսի 2-ին, Բոստոնում գումարվեց միացյալ պատգամավորական ժողով: Որոշվեց երկու հայ Կարմիր խաչերի միացյալ անունը` Հայ Կարմիր խաչ: Կազմակերպությունը պետք է ենթարկվեր Հայաստանի Հանրապետության կողմից ճանաչված և վավերացված Հայ Կարմիր Խաչին, որի օրենքները նախապես համաձայնեցվել էին Միջազգային Կարմիր Խաչի օրենքներին:
1922թ. հունվարին կազմվեց «Հայաստանի սովյալների օգնության ամերիկյան կենտրոնական հանձնախումբը», որի մեջ նեկայացված էին քաղաքական կուսակցությունները, հայ եկեղեցու ներկայացուցիչները, ՀԲԸՄ անդամները և Հայկական Կարմիր Խաչը: Դժբախտաբար առկա տարակարծությունների պատճառով այդ միությունը շուտով լուծարվեց:
Հիմք ընդունելով Խորհրդային Հայաստանի կառավարության որոշումը ներգաղթի մասին` 1924թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին սահմանմվեց դրամահավաք` 10.000 դոլլար, որից 5 հազար ուղարկվեց Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի միջոցով` Կ. Պոլսի Ազգային Խնամատարությանը, հազարը` Աթենքի Հ. Կ. Խաչի վարչությանը, իսկ 3 հազարը` Միջագետքից գաղթականներին Հայաստան փոխադրելու համար:
1925թ. հոկտեմբերի 25-ին` Ստամբուլի նավահանգստից դուրս եկավ առաջին նավը` 675 տարագիրներով, որոնցից 381-ը` Հայ Կարմիր Խաչի հանգանակած գումարներով: 1926-30թթ. Հայ Կարմիր Խաչը հսկայական գումարներ փոխանցեց Հունաստան, որտեղ իր մասնաճյուղերի միջոցով հիմնեց սեփական մանկապարտեզներ և վարժարաններ` ստանձնելով Հունաստանում ապաստանած բազմահազար հայ որբերի կրթադաստիարակչական գործը:
Հայ Կարմիր Խաչը դրամական հանգանակություններ հատկացրեց 1926թ. Լենինականի երկրաշարժից տուժածներին: Երևանյան ջրհեղեղի կապակցությամբ` NER-ի (Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույց) միջոցով միությունը Հայսատան ուղարկեց 1 մլն դոլլար:
Հայ Կարմիր Խաչը, հավատարիմ մնալով իր որդեգրած նպատակներին, գումարներ է հատկացրել չքավոր հայ ուսանողներին` եվրոպական համալսարաններում իրենց գիտելիքները կատարելագործելու համար: 1926թ. Հայ Կարմիր Խաչի Կենտրոնական վարչությունը (Բոստոն) սկսեց բանակցություններ վարել Սիրիայում գոյություն ունեցող ՀԿ Խաչի մասնաճյուղերի հետ և ձեռնարկեց ՙՄեկ որբ` մեկ ոսկի՚ նշանաբանով առաքելությունը` փրկելու արաբական անապատներում ապստանած հայ որբերին: Այս ուղղությամբ կատարված աշխատանքները տվեցին բավարար արդյունք: 1928-29թթ. ֆոնդից գումար տրամադրվեց Հալեպի չափահաս որբերի միությանը` հնարավորություն տալով ավարտել արհեստանոց-որբանոցի շենքի շինարարությունը:
Հայ Կարմիր Խաչի 9-րդ պատգամավորական ժողովը գումարվեց 1929թ. հուլիսի 26-ին և տևեց 4 օր` մասնակցությամբ գաղութահայ վարչությունների ներկայացուցիչների: Օրակարում դրված էր հարց` վերաքննել ծրագիր-կանոնագիրը: Որոշվեց բոլոր հայկական գաղութներում գոյություն ունեցող Կարմիր խաչերը միավորել` կազմելով Հայ Կարմիր Խաչ: Ըստ կանոնակարգի` յուրաքանչյուր երկիր պետք է ունենար միայն մեկ Կարմիր Խաչ, միաժամանակ ԱՄՆ շրջանային վարչությունը կատարում է կենտրոնական վարչության պարտականությունը:
Հայ Կարմիր Խաչի շրջանային վարչություններն էին` Հունաստանի, Եվրոպայի, Իրանի, Իրաքի, որոնց պատվիրակները Կանադայի և Միացյալ Նահանգների մասնաճյուղերի հետ միասին մասնակցեցին 9-րդ պատգամավորական ժողովին: Հունաստանի Հայ Կարմիր Խաչի շրջանային վարչության կենտրոնը Աթենքն էր, Իրանինը` Թավրիզը, Միջագետքինը` Բաղդադը, Արևմտյան Եվրոպայինը` Փարիզը: Կազմավորվեցին Սիրիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Թրակիա-Մակեդոնիայի շրջանային նոր վարչություններ` իրենց հին և նոր ցանցերով: Սիրիայի շրջանային վարչությունը Հալեպն էր, Թրակիա-Մակեդոնիայինը` Սալոնիկը, Ռումինիայինը` Բուխարեստը, Բուլղարիայինը` Սոֆիան:
Փետրվարի 22-ը հայտարարվեց Հայ Կարմիր Խաչի օր: 1925թ. հրատարակվեց Հայ Կարմիր Խաչի խորհրադանշանով օրացույց` ստացված հասույթը տրամադրելով Միության կարիքներին:
Հայ Կարմիր Խաչը որդեգրեց միացյալ ճակատով ընդհանուր գործունեությամբ իրագործել հայապահպանման և հայրենիքի վերածնության գաղափարը` նպաստելով հայ համանքներում սերունդների հայեցի դաստիարակմանը և գործով ապացուցել, որ իրագործելի են հանուն մարդկության բարօրությանն ուղղված արժեքավոր և վեհ նպատակները:

Армянский Красный Крест – 100
Армянский Красный Крест начал свою деятельность в первом десятилетии ХХ века и стал одной из первых армянских женских организаций. Он сыграл значительную роль в самых трагических и роковых годах истории армянского народа. В 1904г., когда партия Дашнакцутюн прилагала усилия для организации восстания в Сасуне, в США началась политическая активизация армянских женщин. Впоследствии группы женщин вошли в комитеты АРФД, действующие в городах США. Воодушевившись примером гуманитарной деятельности международной организации Красного креста, эти женские группы по совету общественного деятеля и публициста Э.Акнуни, который в эти годы путешествовал по Америке, в 1910 г. приняли официальное название “Красный Крест”, хотя и находились под руководством Центрального комитета АРФД в Америке.
Первое представительское Собрание этой организации Красного Креста было созвано 30 мая 1915г. в Бостоне, на котором было решено отправить на Кавказский фронт добровольных санитарок.
Собрание также послало телеграмму президенту США В. Вильсону с просьбой о вмешательстве для предотвращения массовой резни армян в Османской империи.
2-5 июля 1919г. было созвано Второе Собрание Красного Креста АРФД, на котором собравшиеся делегаты решили поменять название Красного Креста АРФД, переименовав его в Красный Крест Армении. Важнейшими решениями этого Собрания были: решение о создании частного фонда для основания больницы в РА и решение об установлении отношений с константинопольским Армянским Красным Крестом.
25 ноября 1920г. в Бостоне состоялось Третье Собрание делегатов Армянского Красного Креста, где было решено переименовать “Красный Крест”, основываясь на письме-замечании армянского посла в США Армена Гаро, для избежания путаницы с американским Красным Крестом. С этого времени Организация стала называться “Дочери Армении”.
Принимая во внимание то обстоятельство, что американский Красный Крест АРДФ действовал как вспомогательный орган Красного Креста РА, Третье Собрание решило объединить все армянские женские союзы США вокруг одной идеи. В апреле-мае 1921 г. начались переговоры между Красным Крестом “Дочери Армении” и “Национальным” Красным Крестом. В результате, 2 июля 1921г. в Бостоне был созван объединенный съезд. Было принято решение объединить два Красных Креста под одним названием – Армянский Красный Крест.
Организация должна была подчиняться признанному Республикой Армения Армянскому Красному Кресту. Устав организации был заранее согласован с законами Международного Красного Креста.
В январе 1922 г. был образован “Центральный американский комитет помощи голодающим в Армении”, в котором были представлены политические партии, представители армянской церкви, члены Всеармянского Благотворительного общества и Армянского Красного Креста. К сожалению, из-за существующих разногласий эта организация вскоре распалась.
Основываясь на решении правительства Советской Армении об организации репатриации, в апреле-мае 1924 г., был организован благотворительный сбор средств на 10.000 долларов, 5.000 из которых через Организацию помощи Ближнему Востоку было отправлено Национальной Опеке Константинополя, 1.000 - управлению Армянского Красного Креста в Афинах, а 3.000 - для перевозки в Армению армянских беженцев из Междуречья.
25 октября 1925 г. из Стамбульского порта отплыл первый корабль с 675 репатриантами, 381 из которых отправлялись на средства, собранные Армянским Красным Крестом.
В 1926 - 30 гг. Армянский Красный Крест перевёл огромные суммы в Грецию, где посредством своих филиалов основал детские сады и гимназии, взяв на себя воспитательно-образовательную заботу о тысячах армянских сирот, обосновавшихся в Греции.
Армянский Красный Крест предоставил денежную помощь пострадавшим от землетрясения 1926г. в Ленинакане. При посредничестве Организации помощи Ближнему Востоку 1 млн. долларов были отправлены в Армению после наводнения в Ереване. Верный своим принципам Армянский Красный Крест предоставлял средства нуждающимся армянским студентам для повышения уровня своих знаний в европейских университетах. В 1926 г. Центральный Комитет Армянского Красного Креста (Бостон) начал переговоры с действующими в Сирии отделениями и организовал акцию под девизом “один сирота – один золотой” для спасения армянских сирот в арабских пустынях.
Работа в этом направлении была достаточно эффективна. В 1928-29гг. фонд предоставил средства Обществу совершеннолетних сирот Алеппо для завершения строительства здания приюта - мастерской.
Девятое Собрание делегатов Армянского Красного Креста с участием представителей филиалов диаспоры было созвано 26 июля 1926г. и продлилось 4 дня.
На повестке дня был вопрос пересмотра программы-устава. Было решено объединить все действующие в армянских общинах организации Красного Креста в единый Армянский Красный Крест. По регламенту каждая страна могла иметь один Красный Крест, одновременно окружное управление США выполняло функции центрального управления.
Окружные управления Армянского Красного Креста были в Греции, в других странах Европы, в Иране, в Ираке, делегаты которых вместе с отделениями Канады и США приняли участие на девятом Собрании делегатов.
Центром окружного управления Армянского Красного Креста Греции были Афины, Ирана – Тавриз, Междуречья – Багдад, Зап. Европы – Париж. Были образованы новые окружные управления со старыми и новыми сетьми в Сирии, в Румынии, в Болгарии, во Фракии- Македонии. Центр управление Сирии был в Алеппо, Фракии- Македонии, в Салониках, Румынии, в Бухаресте, Болгарии - Софии.
22 февраля был объявлен днём Армянского Красного Креста. В 1925г. был издан календарь с символикой Красного Креста, прибыль от продажи которого пошла на нужды организации.
Армянский Красный Крест руководствовался идеей осуществления миссии сохранения армянства и возрождения родины, способствуя таким образом получению армянского воспитания в армянских общинах и доказав, что возвышенные идеи, направленные во благо человечества, осуществимы.