ՊՈՐՏՈՒԳԱԼԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՃԱՆԱՉՈՂ ԲԱՆԱՁԵՎ
Բանաձևում նշվում է, որ 1915֊ի ապրիլի 24֊ին երիտթուրքերի կառավարության հրամանով բանտարկվել, ապա սպանվել են շուրջ 250 հայ մտավորականներ և հասարակական առաջնորդներ։ Արձանագրվում է, որ 800 հազարից մինչև 1.5 միլիոն հայեր ցեղասպանության զոհ են դարձել։
«Օսմանյան իշխանության կողմից հայերի սիստեմատիկ բնաջնջումը պատմաբանների միջազգային հանրության կողմից համարվում է 20֊րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»,֊ ասված է տեքստում։
Պորտուգալիայի խորհրդարանը ցավ է հայտնում հայերի ցեղասպանության զոհերի կապակցությամբ՝ նրանց հիշատակը դիտարկելով որպես ժողովուրդների հաշտեցման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության էական տարր։ Բանաձևում նաև նշվում է, որ թեև օսմանյան ռազմական դատարանները ցեղասպանության կազմակերպիչներին 1919-1920֊ին դատապարտել են մահապատժի, սակայն այդ դատավճիռները կյանքի չեն կոչվել։ Խորհրդարանը հայտարարում է, որ հաշվի առնելով աշխարհում ազգայնականության, քսենոֆոբիայի և անհանդուրժողականության ներկա մակարդակը, անցյալի տառապանքի հիշողությունն էական նշանակություն ունի։
Այսպիսով, խորհրդարանը վերահաստատում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված իր հանձնառությունը և ընդգծում է ժողովուրդների, կրոնների, մշակույթների և քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության ամրապնդման կարևորությունը։ Բանաձևում նշվում է նաև, որ նույն ցեղասպանության քաղաքականության զոհ են դարձել նաև Օսմանյան կայսրության այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունները։

ПАРЛАМЕНТ ПОРТУГАЛИИ ПРИНЯЛ РЕЗОЛЮЦИЮ О ПРИЗНАНИИ ГЕНОЦИДА АРМЯН
В документе отмечается, что 24 апреля 1915 года по приказу младотурецкого правительства были арестованы около 250 армянских интеллигентов и общественных лидеров. Запротоколировано, что от 800 тыс. до 1.5 млн армян стали жертвами геноцида.
«Систематическое истребление армян османскими властями считается первым геноцидом 20-го века», - говорится в тексте.
Парламент Португалии выражает боль в отношении жертв Геноцида армян, рассматривая память о них как существенную возможность примирения народов и защиты основополагающих прав человека. В резолюции также отмечается, что хотя османские военные трибуналы в 1919-1920 гг. приговорили организаторов геноцида к смертной казни, но эти приговоры не были приведены в исполнение. Парламент отмечает, что при существующем сегодня в мире уровне национализма, ксенофобии и нетерпимости память о страданиях прошлого имеет существенное значение.
Таким образом, парламент подтверждает свое обязательство, направленное на защиту прав человека, и подчеркивает важное значение укрепления диалога. В резолюции также отмечается, что жертвами той же политики геноцида стали и другие христианские меньшинства Османской империи.