ՀԱՅ ՈՐԲԵՐԸ ԵՐԵՎԱՆԻ ՓՈՂՈՑՆԵՐՈՒՄ
Երևանի փողոցներից որբանոց տարված հայ որբերը՝ լուսանկարված 1917 թվականին: Նրանց արտաքինից կարելի է պատկերացում կազմել, թե ինչպիսի ֆիզիկական ու հոգեկան տառապանքների ու զրկանքների է ենթարկվել մանկություն չունեցած հայորդիների այս սերունդը...
Հայոց ցեղասպանության տարիներին թուրքական ու քրդական բռնություններից զերծ մնալու և անվտանգ կեցություն ապահովելու համար տասնյակհազարավոր հայ գաղթականներ հաստատվեցին Արևելյան Հայաստանում, ի մասնավորի՝ Երևանի նահանգում: Նրանց մեջ շատ էին որբերը:
Որբախնամ գործունեություն ծավալելու նպատակով 1915 թ. հունվարին Երևանում բացվեց ութ որբանոց, իսկ արդեն հոկտեմբերին դրանց թիվը հասավ 37-ի. այստեղ ապաստան էր գտել 2690 երեխա: Այս որբանոցները գործում էին տարբեր բարեգործական կազմակերպությունների ու կոմիտեների վերահսկողության և հոգածության ներքո:
Ըստ «Եղբայրական օգնություն» կազմակերպության երևանյան կոմիտեի տվյալների՝ 1916 թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին երեխաների ընդգրկվածությամբ առաջին տեղն էին զբաղեցնում Դիլիջանն ու Թիֆլիսը, ապա՝ Երևանն ու Աշտարակը: Համեմատաբար լավ վիճակում էին Երևանի օգնության կոմիտեի հովանավորության ներքո գտնվող որբանոցները, որոնցից հատկապես առանձնանում էր Երևանի երրորդ որբանոցը:
«... Դա մուսուլմանների՝ հայ քրիստոնյաների դեմ ուղղված ցասման բռնկում չէր: Ամեն ինչ կատարվեց կառավարության կամքով, ոչ թե կրոնական մոլեռանդության պատճառով: Դա քաղաքական նկատառումների իրագործման հետևանք էր. թուրքական կառավարությունն ուզում էր ազատվել ոչ մուսուլման ժողովուրդներից, որոնք խախտում էին կայսրության միատարրությունը՝ կազմելով մի տարր, որը միշտ չէ, որ պատրաստ է հնազանդորեն ենթարկվելոււ կեղեքման...»:

АРМЯНСКИЕ СИРОТЫ НА УЛИЦАХ ЭРИВАНИ
1917 г., армянские сироты ждут отправки в сиротский приют. От одного взгляда можно понять, какие физические и душевные страдания пережило это поколение армян, лишенное детства…
В годы массовой резни, пытаясь избежать насилия со стороны турок и курдов и найти относительно безопасное пристанище, десятки тысяч армянских беженцев и сирот оказались на территории Восточной Армении, в частности, в Эриванской губернии.
Для опеки сирот в январе 1915 г. в Эривани были открыты восемь сиротских приютов, а к октябрю их число достигло 37. Здесь нашли пристанище 2690 сирот. Эти приюты функционировали при содействии различных благотворительных организаций и комитетов.
Согласно данным эриванского комитета организации «Братская помощь», в период с октября по декабрь 1916 г. первое место по числу сирот занимали Дилижан и Тифлис, затем – Эривань и Аштарак. По сравнению с другими приюты Эриванского комитета помощи, среди которых выделялся Третий сиротский приют, находились в наилучшим состоянии.
«… Это не было вспышкой ярости мусульман. Все происходило по воле правительства, а не по причине религиозного фанатизма. Это был результат осуществления политических соображений – турецкое правительство хотело освободиться от немусульманских народов, которые нарушали однородность империи, создавая элемент, который не всегда был готов подчиниться угнетению…»