ՀԱՅԵՐԸ ՔԵՍԱԲՈՒՄ. ԳՈՅԱՏԵՎՄԱՆ ՇԱՐՈՒՆԱԿԱԿԱՆ ՊԱՅՔԱՐ
Քեսաբի հայաբնակ շրջանը (կենտրոնը՝ Քեսաբ գյուղաքաղաք) տեղակայված է Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում, Հալեպի գավառում՝ Ալեքսանդրեթի, Անտիոքի ու Լաթաքիա քաղաքների մոտակայքում, Միջերկրական ծովեզերքից 3 կմ հեռավորության վրա:
Կիլիկիայում և Ասորիքի առափնյա շրջաններում հայերի ներկայությունը վկայված է Տիգրան Մեծի ժամանակներից: Եգիպտոսի մամլուքների արշավանքների և Մամլուքյան սուլթանության առաջին շրջանում (13-14-րդ դար) տեղի ունեցած ջարդերի և բռնությունների հետևանքով մեծապես տուժում են Անտիոքի շրջանի հայկական, հունական և ասորական գյուղերը։ Հալածանքներից և կոտորածներից զերծ մնալու նպատակով հայերը հանգրվանում են լեռնային Քեսաբում: Բուն Քեսաբում հայերի ներկայությունը վկայված է XVI դարում, բայց համայնքը վերջնականապես ձևավորվում է XVIII դարում: Օսմանյան տիրապետության շրջանում Քեսաբն ընդգրկվում է Հալեպի վիլայեթի կազմում, դառնում առևտրային տարանցիկ կենտրոն` կապելով Փոքր Ասիան, Կիլիկիան և Հյուսիսային Միջագետքը:
XX դարի սկզբին Քեսաբն ուներ շուրջ 8,000 հայ բնակիչ: Բացի բուն Քեսաբից, շրջանի 13 գյուղերից հայաբնակ էին 9-ը՝ Գալատուրանը, Դուզաղաջը, Էսկի Ֆրընը, Էսկյուրանը (Ներքին Գյուղ), Էքիզ օլուգը, Չագալճըգը, Չինարը, Պաղճաղազը, Քյորքունեն: Քեսաբի շրջանում գործում էր 8 հայկական եկեղեցի՝ իրենց դպրոցներով: Բնակչությունը զբաղվում էր երկրագործությամբ, շերամապահությամբ, մեղվաբուծությամբ և արհեստներով:
Քեսաբը 1909 թ. Կիլիկիո կոտորածների ժամանակ
1909 թ. կոտորածների ժամանակ Քեսաբի հայերը կիսում են կիլիկիահայության ճակատագիրը: Ապրիլին Քեսաբի շրջան են ներխուժում մոտ 30 հազարանոց թուրքական զինված ջոկատներ։ Չնայած տեղացիների համառ դիմադրությանը թուրքերին հաջողվում է այրել Քեսաբի ծայրամասերից մեկը։ Հայերը ապաստանում են Գարատուրանի լեռներում և ծովեզերքում։ Քեսաբը հրկիզելուց ու թալանելուց հետո թուրքերն ուղղվում են դեպի Գարատուրան, այրում ու կողոպտում վերին թաղի տները։ Հայերը Գարատուրանի ծովափից անցնում են Բեդրուսիե թուրքական գյուղը, ապա Բասիթի ծովախորշ, որտեղից էլ ֆրանսիական «Նիժեր» փոխադրանավով տեղափոխվում են Լաթաքիա։
1909 թ. դեպքերից մազապուրծ եղած Քեսաբի և շրջակա գյուղերի բնակիչները վերադառնում են և վերակառուցում իրենց տները։ Կողոպուտից հետո հայկական և օտարերկյա բարեգործական կազմակերպությունները շտապում են օգնության հասնել Քեսաբի շրջանի տուժած գյուղերի բնակիչներին։ Քեսաբ է այցելում նաև Կիլիկիո Հայոց կաթողիկոս Սահակ Բ Խաբայանը։
Շուտով Քեսաբում բացվում է որբանոց, այրի կանանց միություն և մանուկների արհեստանոց։ Փորձ է արվում վերականգնել տնտեսությունը, մասնավորապես սկսվում է լայնածավալ շինարարություն։ Քեսաբում և շրջակա գյուղերում վերակառուցվում են եկեղեցիները, դպրոցներն ու մշակութային բազմաթիվ այլ շինություններ, որոնք այսօր էլ կանգուն են։ Դրանցից շատերը դեռ շարունակում են ծառայել շրջանի հայությանը։
Քեսաբահայությունը Հայոց ցեղասպանության տարիներին
Քեսաբի հայ բնակչությունը մեծապես տուժում է և Հայոց ցեղասպանության տարիներին՝ անմասն չմնալով բռնի տեղահանությունից և գաղթից։ Տեղահանության հրամանը Քեսաբ է հասնում 1915 թ. հուլիսի 26-ին: Քեսաբահայությունը սկզբում որոշում է չհնազանդվել հրամանին և դիմադրել, սակայն ապարդյուն։ Քեսաբցիներին աքսորում են երկու ուղղությամբ՝ դեպի Դեր Զոր և դեպի հարավ՝ մինչև Հորդանան։ Աքսորի ճանապարհին զոհվում են շուրջ 5,000 քեսաբահայ: 70 քեսաբցի երիտասարդներ զինվորագրվում են ֆրանսիական բանակի կազմում ստեղծված Հայկական լեգեոնին՝ իրենց ավանդը ներդնելով Օսմանյան կայսրության պարտության գործում:
Քեսաբի վերաշինությունը
Ցեղասպանությունից փրկված քեսաբահայության մեծ մասը 1918թ. վերադառնում է իր բնօրրան` վերաշինելու ու զարգացնելու երբեմնի ծաղկուն բնակավայրը: Հայրենադարձ բնակչության հիմնական խնդիրը շարունակում էր մնալ ապահովությունը, ուստի կազմավորվում է կամավորների խումբ, որը գիշեր-ցերեկ շրջում էր գյուղում` պաշտպանելով խաղաղ բնակչությանը քեմալական սպաների հրոսակախմբերից: 1920 –ին Քեսաբում բնակվում էր 2,363, իսկ երեք տարի անց՝ 1923 թ.՝ շուրջ 3,5 հազար հայ: Հետագա տասնամյակներին Քեսաբից և շրջակա գյուղերից ծայր առած արտագաղթի հետևանքով հայերի թիվը զգալիորեն նվազում է: 1946 թ. Քեսաբը դառնում է անկախ Սիրիայի Արաբական հանրապետության մաս: 1946-47 թթ. Քեսաբից և շրջակա գյուղերից Խորհրդային Հայաստան է հայրենադարձվում 2,4 հազ. (այլ տվյալներով՝ 3,8 հազ.) հայ: 1950-60 –ական թթ. Լիբանան, ԱՄՆ, Կանադա են տեղափոխվում հարյուրավոր հայ ընտանիքներ:
Սրանով հանդերձ Քեսաբը շարունակեց մնալ Սիրիայի կարևոր հայկական գաղթավայրերից մեկը: Նախքան 2014 թ. մարտի դեպքերը այնտեղ բնակվում էր շուրջ 1,500 հայ: Գործում էին հայ առաքելական Ս. Աստվածածին (հիմնվել է XIX դ.), հայ կաթոլիկ Ս. Միքայել Հրեշտակապետ և հայ ավետարանական Ս. Երրորդություն եկեղեցիները, Ազգային ուսումնասիրաց միացյալ, հայ ավետարանական Նահատակաց միացյալ և հայ կաթոլիկ Բարեհուսո վարժարանները, Ազգային Սահակյան սրահը՝ կիրակնօրյա դպրոցով: Գավառակում մինչև 1950-60-ական թթ. եղած շուրջ մեկ տասնյակ զուտ հայաբնակ գյուղերից ներկայումս պահպանվել են Բաղջաղազը, Դուզաղաջը և Կարադուրանը:

Armenians in Kesab: The Ongoing Battle for Survival
The Armenian populated area of Kesab (with its center of the rural town of Kesab) is located in the north-west of Syria, in Aleppo province, near Alexsandretta, Antioch and Latakia and 3 km far from the Mediterranean Sea.
The presence of the Armenians in Cilicia and in coastal regions of Assyria is evidenced by the times of Tigran the Great. The Armenian, Greek and Assyrian villages suffered greatly from the massacres and violence during the Egyptian Mamluks invasions and in the first period of the Mamluk Sultanate period (13-14 century). In order to avoid persecution and massacres, the Armenians settled in the mountains of Kesab. Their presence in Kesab is certified in the XVI century, though the community is finally formed in the XVIII century. In the period of the Ottoman Empire, Kesab was a constituting part of the Vilayet of Aleppo and it became a commercial transit center connecting Asia Minor, Cilicia and northern Mesopotamia.
In the beginning of 20th century Kesab had 8 000 Armenian inhabitants. In addition to Kesab itself, 9 of 13 nearby villages were also inhabited by Armenians; Galaturan, Duzaghaj, Eski Fren, Eskyuran, Ekiz olug, Chagalcheg, Chinar, Paghchaghaz and Kyorkunen. There were 8 Armenian churches with their schools in the area. The population was engaged in agriculture, farming, silkworm breeding, apiculture and crafts.
Kesab at the time of 1909 Massacres of Cilicia
During the massacres of 1909, the Armenians of Kesab shared the fate of Cilician Armenians. In April thirty thousand Turkish armed detachments invaded Kesab. Despite the stubborn resistance of the population, the Turks succeeded to burn one of the Kesab’s suburbs. The Armenians settled in the mountains of Galaturan and the seacoast. After burning and plundering Kesab, the Turks moved to Galaturan, burnt and robbed the upper neighborhood houses. The Armenians moved to the Turkish village of Bedrousiye from the seacoast, then to Basit lough, after which to Latakia by the French boat “Nizher”.
Surviving the massacres of 1909, the Armenians returned and rebuilt their houses. After the plunder Armenian and foreign charitable organizations rushed to help suffered villages in the area of Kesab. Catholicos Sahak II Khabayan of Cilicia also visited Kesab.
Soon an orphanage was opened in Kessab, as well as a widows’ union and children’s workhouse. An attempt was made to restore the economy, in particular large-scale construction was carried out. Churches, schools and cultural centers were rebuilt in Kesab and in the nearby areas. Most of them stand till now.
The Armenians of Kesab during the years of the Armenian Genocide
The Armenians of Kesab suffered greatly from the Armenian Genocide passing through forced deportations and exile. The order of deportation reached Kesab on the 26th of July, 1915. At the beginning the Armenians decided to disobey the order and resist, but in vain. They were exiled in two direction; either to Der Zor or to the south, Jordan. 5000 Armenians died on the way of the exile. 70 Armenian young people were mobilized into the Armenian Legion of the French Army contributing to the defeat of the Ottoman Empire.
The Rebuilding of Kesab
After surviving the Genocide, in 1918 most of the Armenian population of Kesab returned to their home to rebuild and develop their homeland that had been flourishing once. The main problem of the repatriated people was still the security. So a volunteer group was formed to protect civilians against Kemalist officer gangs at daytime and night. In 1920 there were 2363 Armenian inhabitants in Kesab, wheras three years later their number increased to 3500. In later decades the population in Kessab and the surrounding villages decreased as a result of migration. In 1946 Kesab became a part of Independent Syrian Arab Republic. In 1946-47, 2400 Armenians were turned to Armenia (3800 according to other sources). In 1950-60s, hundreds of families moved to USA, Canada and Lebanon.
Along this Kesab continues to remain one of the main Armenian communities in Syria. Before the incidents of March 2014, there were 1500 Armenians living in Kesab. The Armenian Apostolic church St. Mary (built in the XIX century), the Catholic church St. Michael Archangel, Armenian Evangelical Holy Trinity church, Azgayin Usumnasirats Miacyal, Armenian Evangelical Nahatakats Miacyal, Armenian Catholic Barehouso school and National Sahakyan centre with its Sunday school were still operating. Today, from a dozen of purely Armenian villages existing in the province till 1950-60s, only three exist; Baghjaghas, Duzaghaj and Galaturan.