ԹԱՆԳԱՐԱՆ, ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՆԵՐԳՐԱՎՎՈՒՄ
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 26-28-ը ընթացող Թանգարանային կրթության կենտրոնի «Թանգարան, կրթություն և ներգրավվում» խորագրով փորձի փոխանակման եռօրյա դասընթաց-վարժանքի հերթական հանդիպումը:
Դասընթացի մասնակիցներին ողջունեց և բացման խոսքով ելույթ ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Ելույթներից, փորձի փոխանակումից և քննարկումներից հետո մասնակիցներն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցեցին անմեղ զոհերի հիշատակին, ապա եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ինչպես թանգարանային ցուցադրությանը, այնպես էլ թանգարանային ցուցադրության կազմակերպման աշխատանքներին և մոտեցումներին:
Դասընթացն իրականացվում է Թանգարանային կրթության կենտրոնի, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի, Մանչեսթերի պատկերասրահի, Բրիտանական թանգարանի, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի, Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի, ԴԻ-ՎԻ-ՎԻ Ինթերնեյշնալի հայաստանյան մասնաճյուղի, ԻԿՕՄ Հայաստանի և Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի, ինչպես նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Դասընթացը կազմակերպվել էր Բրիտանական թանգարանի ամենամյա միջազգային վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում և այդ ծրագրին 2014-2015թթ. մասնակցություն ունեցած մասնագետների՝ Հայկ Մկրտչյանի, Մարինե Մկրտչյանի և Դավիթ Պողոսյանի նախաձեռնությամբ:
Դասընթաց-վարժանքի նպատակն է թանգարանային կրթության ոլորտում ներգրավված մասնագետներին ներկայացնել բրիտանական և գերմանական թանգարաններում ընտանեկան այցելության խրախուսման, երիտասարդներին թանգարան ներգրավելու, մեծահասակների կրթության և տարեց այցելուների հետ աշխատանքի լավագույն փորձի օրինակները, քննարկել հայկական թանգարանների նման փորձառությունը, համատեղ նոր նախագծեր կազմել և զարգացնել։ Դասընթաց-վարժանքը անցկացնելու նպատակով Երևան են ժամանել բնագավառի միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետներ:

Сегодня в Музее-институте Геноцида армян в зале научных конференций состоялась очередная встреча трехдневных курсов-тренингов по обмену опытом, организованных Центром музейного образования и проходящих с 26 по 28 октября под заглавием «Музей, образование и вовлечение».
Участников курсов приветствовал и выступил с речью заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян.
После выступлений, обмена опытом и обсуждений участники посетили Мемориал Геноцида армян, почтив память невинных жертв, затем посетили музей Геноцида армян, ознакомились как с музейной экспозицией, так и с работами и подходами по организации музейной выставки.
Курсы осуществляются при поддержке Центра музейного образования, Музея-института Геноцида армян, картинной галереи Манчестера, Британского музея, Центра искусств Гафесчян, филиала ДИ-ВИ-ВИ Интернейшнл в Армении, ИКОМ Армении, Музея Арарат коньячного комбината Еревана, а также министерства культуры РА.
Курсы были организованы в рамках ежегодной международной подготовительной программы Британского музея и по инициативе специалистов, принявших участие в этой программе в 2014-2015 гг. Гайка Мкртчяна, Марине Мкртчян и Давида Погосяна.
Целью курсов-тренингов является ознакомление с лучшими примерами опыта британских и германских музеев, связанного с поощрением семейных посещений, вовлечением молодежи в музеи, с работой над образованием взрослых и пожилых посетителей, а также обсуждение аналогичного опыта армянских музеев, составление и развитие новых совместных проектов. Для проведения курсов-тренингов в Ереван прибыли специалисты, имеющие в этой области международное признание.