ՄԵԹՈԴԱԲԱՆԱԿԱՆ ՍԵՄԻՆԱՐ
Հունվարի 29-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի տարեդարձին նվիրված «Հայոց ցեղասպանություն և Հրեից ցեղասպանություն. փոխհարաբերության հարցեր» խորագրով մեթոդաբանական սեմինարը:
Սեմինարին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով հիշատակման օրերի կարևորությունը նմանատիպ հանցագործությունների կանխարգելման գործում:
Ներկաներին ողջունեց և ՀՑԹԻ գիտական գրադարանին «Նոյյան երկրի հրեաները» վերտառությամբ գիրքը նվիրեց Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելերը:
Միջոցառման ընթացքում հնչեցին երեք զեկուցումներ: ՀՑԹԻ Կրթական ծրագրերի բաժնի գիտաշխատող, հայցորդ Ռեգինա Գալուստյանը ներկայացրեց Հայոց և Հրեից ցեղասպանությունների իրագործման որոշ գաղափարական ընդհանրություններ: Համեմատականներ տանելով նացիզմի և թուրքիզմի միջև՝ ընդգծվեց մասնավորապես երեք երևույթների՝ ռասիզմի, սոցիալ-դարվինիզմի և եվգենիկայի առկայութունը երկու գաղափարախոսություններում և դրանց կիրառումը Մեծ Եղեռնի և Հոլոքոստի ընթացքում:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր զեկույցով անդրադարձ կատարեց մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կոնցեպտի ձևավորմանը: Նա ներկայացրեց 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվել էին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ», 1919 թ. հունվարի 25-ին Փարիզի հաշտության վեհաժողովի ժամանակ ստեղծված պատերազմական հանցագործությունները քննող միջազգային հանձնաժողովի գործունեությունը, ինչպես նաև Սևրի պայմանագրի համապատասխան հոդվածները՝ կոնցեպտի զարգացումները հասցնելով Նյուրենբերգյան դատավարություններ: Բանախոսն ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը կարևոր ազդեցություն է ունեցել միջազգային իրավունքի որոշ կոնցեպտների ձևավորման և զարգացման վրա:
ՀՑԹԻ Վահագն Դադրյանի անվան համեմատական ցեղասպանագիտության բաժնի գիտաշխատող Ինեսա Ստեփանյանը ներկայացրեց Հայոց և Հրեից ցեղասպանությունների իրագործման ուժային կառույցներից՝ Թեշքիլաթը-Մահսուսայի և ԷսԷս-ի գործունեությունը՝ համեմատականներ տանելով կիրառված սպանությունների մեթոդների միջև:
Այսպիսով ներկայացված զեկուցումների միջոցով անդրադարձ կատարվեց Հայոց և Հրեից ցեղասպանությունների միջև առկա պատմական, իրավական, գաղափարական և այլ նմանություններին ու տարբերություններին, իրագործման մեխանիզմներին, առաջարկվեցին համեմատական վերլուծություններ:
Ինչպես սեմինարի, այնպես էլ ՀՑԹԻ գործունեության մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ՀՑԹԻ պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում:
*Երբ 1945 թ. հունվարի 27-ին խորհրդային զորքերն ազատագրեցին Աուշվիցի ճամբարը, Աուշվից I-ում մնացել էր 1200, Աուշվից II-Բիրկենաուում՝ 58 հազար, իսկ Աուշվից III-Մոնովիցում՝ 600 բանտարկյալ: Ազատագրումից օրեր առաջ, խորհրդային զորքերի առաջխաղացմանը զուգահեռ, ԷսԷս-ն էվակուացրեց Աուշվիցի ճամբարային համալիրը և ենթաճամբարները՝ ստիպելով շուրջ 58 հազար բանտարկյալներին ձյան միջով քայլել արևմուտք՝ դեպի Գերմանիայի համակենտրոնացման ճամբարներ: Աուշվիցի ճամբարներ արտաքսված 1,3-ից մինչև 1,5 միլիոն մարդկանցից ԷսԷս-ն սպանեց առնվազն 1,1 միլիոնին: Շուրջ 200 հազար բանտարկյալներ վերապրեցին Աուշվիցը որպես հարկադիր աշխատավորներ, սակայն նրանց ավելի քան կեսը չվերապրեց պատերազմը՝ հետագայում մահանաով այլ վայրերում: Աուշվից-Բիրկենաուն մեկն էր հինգ մահվան կենտրոններից, որոնք գերմանական ԷսԷս-ը և ոստիկանությունն ստեղծել էին Գերմանիայի կողմից օկուպացված Լեհաստանի տարածքում:

МЕТОДОЛОГИЧЕСКИЙ СЕМИНАР
29 января в Музее-институте Геноцида армян состоялся посвященный освобождению концентрационного лагеря Аушвиц-Биркенау и годовщине окончания Второй мировой войны методологический семинар под заглавием «Геноцид армян и Геноцид евреев: вопросы взаимоотношений».
Со вступительной речью на семинаре выступил директор МИГА Арутюн Марутян, подчеркнув важность дней памяти в деле предотвращения подобных преступлений.
Глава еврейской общины Армении Рима Варжапетян-Феллер приветствовала присутствующих и подарила научной библиотеке МИГА книгу «Евреи страны Ноя».
В ходе мероприятия прозвучало три доклада. Научный сотрудник отдела образовательных программ МИГА, соискатель Регина Галустян представила некоторые идеологические сходства между Геноцидом армян и евреев. Проведение параллелей между нацизмом и тюркизмом позволило подчеркнуть существование трех явлений: расизма, социал-дарвинизма, евгеники в двух идеологиях и их применение во время Великой резни и Холокоста.
Заместитель директора МИГА Эдита Гзоян в докладе представила формирование концепции преступлений против человечества. Также она представила совместное заявление Англии, Франции и России от 24 мая 1915 г., в котором насилие против армянского народа было квалифицировано как «Преступление против человечества и цивилизации», деятельность созданной во время Мирного конгресса в Париже 25 января 1919 г. расследующей военные преступления международной комиссии, а также соответствующие статьи Севрского договора, доведя развития концепции до Нюрнбергского суда. Докладчик отметила, что Геноцид армян сыграл значительную роль в формировании и развитии некоторых концепций международного права.
Научный сотрудник отдела Сравнительного геноцидоведения им. Ваагна Дадряна МИГА Инеса Степанян представила деятельность осуществивших Геноцид армян и евреев силовых структур Тешкилят-и-Махсуса и СС, сравнив методы убийств.
Таким образом, посредством представленных докладов были проанализированы существующие исторические, правовые, идеологические и иные сходства и различия между Геноцидом армян и евреев, механизмами их осуществления, а также были предложены сравнительные анализы.
Как о семинаре, так и о деятельности МИГА более подробную информацию можете найти на официальной странице МИГА на фэйсбуке.
*Когда 27 января 1945 г. советские войска освободили лагерь Аушвиц, в Аушвице I оставалось 1200, в Аушвице II-Биркенау – 58 000, а в Аушвице III-Моновице – 600 заключенных. За несколько дней до освобождения, параллельно с продвижением советских войск, СС эвакуировал лагерный комплекс Аушвиц и подлагеря, принудив около 58 000 заключенных идти пешком по снегу на запад в сторону концентрационных лагерей Германии. Из 1,3-1,5 миллионов изгнанных людей в лагеря Аушвица по меньшей мере 1,1 миллион были убиты СС-м. Около 200 000 заключенных пережили Аушвиц в качестве принудительных рабочих, однако более половины из них не пережили войну, погибнув в дальнейшем в других местах. Аушвиц-Биркенау был одним из пяти центров, которые были созданы германским СС и полицией на оккупированной Германией территории Польши.