ԱՆԴԱԼՈՒՍԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ՓՈԽԽՈՍՆԱԿՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Իսպանիայի Անդալուսիա երկրամասի խորհրդարանի փոխխոսնակ Մարիա Էսպերանսա Օնյա Սեվիլյան Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան:
Անդալուսիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը շրջայց կատարեց նախ թանգարանում, ծանոթացավ Հայոց ցեղասպանության պատմության մանրամասներին, գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: ՀՑԹԻ տնօրենը Անդալուսիա երկրամասի խորհրդարանի փոխխոսնակին նվիրեց ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ, ապա վերջինիս ուղեկցությամբ տիկին փոխխոսնակն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Իսպանիայի Անդալուսիա երկրամասի խորհրդարանի փոխխոսնակի այցի նպատակը հայ-իսպանական երկկողմ հարաբերությունների խթանումն ու երկրամասի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչումն է:

ВИЦЕ-СПИКЕР ПАРЛАМЕНТА АНДАЛУСИИ ПОСЕТИЛА МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
В рамках визита в Армению вице-спикер парламента автономной области Андалусии в Испании Мария Эсперанса Онья Севилья посетила музей и мемориал Геноцида армян.
Вице-спикер парламента Андалусии осмотрела музей, ознакомилась с подробностями истории Геноцида армян, оставила запись в памятной книге для почетных гостей. Директор МИГА подарил вице-спикеру двухтомник опубликованных в американской прессе статей о Геноциде армян, затем в его сопровождении госпожа вице-спикер посетила также мемориал Геноцида армян, возложила цветы к вечному огню и минутой молчания почтила память жертв Великой резни.
Целью визита вице-спикера парламента автономной области Андалусии в Испании является стимуляция армяно-испанских двусторонних отношений и возможное признание Геноцида армян автономной областью.