ՌԴ ՊԵՏԱԿԱՆ ԴՈՒՄԱՅԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԳԵՅ ՆԱՐԻՇԿԻՆԸ ՀԱՐԳԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԸ
Մարտի 30-31-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը բարձրաստիճան հյուրին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության և հուշահամալիր կառուցման պատմությունը:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին: Այնուհետև Ռուսաստանից ժամանած հյուրերը ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հանդիպման ավարտին ՀՑԹԻ տնօրենը ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին հանձնեց բարձրաստիճան հյուրերին տրվող Ոսկե մեդալ և իր կողմից հեղինակած երկու գրքերից՝ Հայոց ցեղասպանությունը արտասահմանյան մամուլի էջերին և Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը և Ղարաբաղյան հակամարտությունը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ДУМЫ ФЕДЕРАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РФ СЕРГЕЙ НАРЫШКИН ПОЧТИЛ ПАМЯТЬ НЕВИННЫХ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДА АРМЯН
31.03.2015
Председатель Государственной думы Федерального собрания РФ Сергей Нарышкин, в рамках официального визита с 30 по 31 марта в РА, в сопровождении вице-спикера парламента РА Эдуарда Шармазанова, посетил мемориал в Цицернакаберде, посвященный жертвам Геноцида армян.
Директор МИГА Гайк Демоян представил высокопоставленным гостям историю Геноцида армян и строительства мемориального комплекса.
Председатель Государственной думы Федерального собрания РФ Сергей Нарышкин возложил венок к памятнику жертв Геноцида армян. Гости, прибывшие из России, возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв.
В завершении визита директор МИГА Гайк Демоян вручил председателю Государственной думы Федерального собрания РФ Сергею Нарышкину золотую медаль, а также две авторские монографии - “Внешняя политика Турции и карабахский конфликт” и “Геноцид армян на первых страницах мировой прессы”.