ՀՑԹԻ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է 2022 Թ. ՌԱՖԱՅԵԼ ԼԵՄԿԻՆԻ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ԿՐԹԱԹՈՇԱԿԸ
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը հայտարարում է իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի անվան 2022 թ. հետազոտական կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկը: Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակը նպատակ ունի ընդլայնել Հայոց ցեղասպանության մասին ուսումնասիրությունները, խթանել թեմայի բազմակողմանի հետազոտությունը և ներգրավվել երիտասարդ գիտնականների:
Հայցադիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը 2022 թ. օգոստոսի 15–ն է:
Հաղթող դիմորդը հայտնի կդառնա 2022 թ. օգոստոսի 31-ին:
Ծրագրի ավարտին դիմորդը պարտավոր է հանդես գալ զեկույցով և ներկայացնել մեկ ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքի ամփոփումը:
Ծրագրի շրջանավարտը պարտավորվում է նաև ծրագրի ավարտից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, գիտական հոդվածի տեսքով ներկայացնել իր կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքը: Հոդվածը կարող է հրատարակվել ՀՑԹԻ կողմից լույս տեսնող International Journal of Armenian Genocide Studies գիտական ամսագրում:
Հաղթող դիմորդի հետ ծրագրի ընթացքում կազմակերպվելու է կլոր-սեղան քննարկում ոլորտի հայաստանյան մասնագետների և ՀՑԹԻ գիտաշխատողների հետ:
Ծրագրի մեկնարկը 2022 թ. հոկտեմբերի 1:
- ինքնակենսագրություն,
- ուսումնասիրության համառոտ նկարագիր,
- հրատարակած աշխատությունների ցանկ (առկայության դեպքում),
- համալսարանական երկու դասախոսների հանձնարարական,
- դիմումաձև:
Հաղթողին որոշելու է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտական խորհուրդը:
Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակը հիմնադրվել է 2010 թ., մինչ օրս ունեցել է 13 հաղթող: Մանրամասների համար այցելել՝
http://www.genocide-museum.am/arm/Lemkin-Alumni.php
Ռաֆայել Լեմկինի մասին
Իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը (1900-1959 թթ.) ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը, ինչպես նաև մասնակցել է 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի կազմմանը:
Իր ահռելի գիտական ժառանգության մեջ Լեմկինը հատուկ տեղ է հատկացրել նաև Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությանը:
Դեռևս պատանի հասակում Ռաֆայել Լեմկինի վրա մեծ տպավորություն էին թողել 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները: Լվովի համալսարանում ուսանելիս նա տեղական թերթից տեղեկանում է Սողոմոն Թեհլիրյանի կողմից Բեռլինում Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարար Թալեաթ փաշայի սպանության մասին: Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած թուրք հանցագործների անպատիժ մնալու հանգամանքն անհանգստություն է առաջացնում Լեմկինի մոտ: Լեմկինը որոշում է խորանալ միջազգային իրավունքի ասպարեզում՝ մասնագիտանալով մարդկության դեմ հանցագործությունների ուսումնասիրության գործում: Չգտնելով ցեղասպանությունը կանխելու և այն իրագործող հանցագործներին պատժելու համապատասխան միջազգային նորմեր՝ նա ինքն է ձեռնամուխ լինում այդ նորմերի ստեղծման գործին: Մանրամասն՝ http://www.genocide-museum.am/arm/08.11.2017-Lemkin.php

Фонд «Музей-институт Геноцида армян» объявляет о начале исследовательской стипендиальной программы имени юриста Рафаэля Лемкина на 2022 год. Целью стипендии Рафаэля Лемкина является расширение изучения Геноцида армян, стимуляция всестороннего исследования темы и вовлечение молодых ученых.
Стипендия имени Лемкина предоставит возможность однօму иностранному аспиранту или специализирующугося в области геноцидоведения и работающим над докторскими диссертациями молодым ученым до 40 лет провести один месяц в Армении для проведения исследований в архиве фонда «Музей-институт Геноцида армян», а также в других научных учреждениях и библиотеках РА. Длительность стипендии – один месяц.
МИГА обеспечивает транспортные расходы и проживание стипендиата.
Последний срок подачи заявки – 15 августа 2022 г. Имя стипендиата будет объявлено 31 августа 2020 г.
После завершения программы стипендиат обязан выступить с докладом и представить итоги проделанной в течение месяца работы.
По итогам пребывания в Армении, стипендиат также обязан представить результаты исследования в виде научной статьи для публикации в
International Journal of Armenian Genocide Studies в течение года после окончания стипендиальной программы.
В рамках программы со стипендиатом будет проведен круглый стол – обсуждение темы с специалистами Армении и научными сотрудниками фонда МИГА.
Начало программы - 1 октября 2022 года.
•	Автобиографии
•	Краткого описания исследования
•	Списка опубликованных работ (при наличии)
•	Рекомендаций двух профессоров университета
•	Формы заявки
Победителя выберет научный совет фонда «Музей-институт Геноцида армян».
Стипендия имени Рафаэля Лемкина была основана в 2010 г., до сегодняшнего дня имела 13 стипендиатов.
Для более подробной информации перейдите по ссылкам:
http://www.genocide-museum.am/rus/Lemkin-AlumniENG.php
О Рафаэле Лемкине
Рафаэль Лемкин (1900-1959) – юрист, предложивший термин «геноцид», а также принявший участие в составлении конвенции ООН от 9 декабря 1948 г. «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него».
В своем огромном научном наследии Лемкин уделил особое место изучению вопроса об осуществлении Геноцида армян.
Еще в юности массовые убийства армян в Османской империи в 1915 г. произвели сильное впечатление на Рафаэля Лемкина. Воспоминания о преступлениях, осуществленных против армян, прочно осели в его сознании. В возрасте 21 года, изучая лингвистику в университете Львова, случайно из местной газеты он узнает об убийстве в Берлине бывшего министра внутренних дел Османской империи Талаата паши Согомоном Тейлиряном. То обстоятельство, что осуществившие Геноцид армян турецкие преступники оставались безнаказанными, вызывало беспокойство у Лемкина, и он обратил внимание профессора уголовного права на этот  вопрос. Профессор ответил ему, что нет такого закона, по которому можно судить турецких преступников. Тогда Лемкин решил углубиться в области международного права, специализируясь в изучении преступлений против человечества. В связи с неимением соответствующих международных норм для предупреждения геноцида и наказания осуществляющих его преступников, он взялся за дело по созданию этих норм: