ՎԱՆԻ ԻՆՔՆԱՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍՆԱԿԻՑ ՀԱՅ ԵՐԵԽԱՆԵՐԸ
Լուսանկարը հրապարակվել է «National Geographic» ամսագրի 1919 թվականի երկրորդ համարում զետեղված Մեյնարդ Օուեն Ուիլյամսի հոդվածին կից: Լուսանկարի փոքրիկ հերոսները, որոնցից ամենամեծը տասներկու տարեկան էր, առանց Արտեմիդի պահակախմբի թույլտվության, հաղթահարելով բազմաթիվ դժվարություններ, հասել էին Վան: Այս լուսանկարը, վստահաբար արվել է 1915 թ. Վանի հերոսական ինքնապաշտպանությունից կարճ ժամանակ անց, սակայն ավելի ուշ տպագրվել է ամերիկյան հանդեսում:
«Նրանք փայտե հրացաններով եկել էին Վանի նահանգապետ Համբարձումյանցի մոտ՝ իսկական զենքեր ստանալու, քանի որ պատրաստ էին կռվելու մինչև վերջ՝ պաշտպանելով իրենց հարազատներին, որոնց մի մասին արդեն կորցրել էին», - գրում է հոդվածագիրը:
Հայոց ցեղասպանության տարիներին Արևմտյան Հայաստանի մի շարք քաղաքներում կազմակերպվեցին ինքնապաշտպանական մարտեր: Վանում 1915 թվականի ապրիլի 7-ից մայիսի 6-ը տեղի ունեցած կատաղի գոյամարտն ավարտվեց հաղթանակով: Իր կազմակերպվածությամբ աչքի ընկած Վանի հերոսամարտը ամենաերկարատևն էր և բախտորոշը:
Վանեցիները կռվում էին ողջ ուժով. կին ու աղջիկ, ծեր ու մանուկ մասնակից էին դարձել այդ արյունալի մարտերին՝ քաջ գիտակցելով սեփական օջախի և արժանապատվության պաշտպանության կարևորությունը:
«Զինվորական ծառայության մեջ գտնվող հայերը, որոնք ռազմական մինիստրի վկայությամբ քաջաբար մարտնչում էին ոչ միայն Դարդանելում, այլև Կովկասյան ճակատում՝ Ռուսաստանի դեմ, մեծ մասամբ զինաթափվել են և օգտագործվել բանակի կարիքների համար՝ որպես բեռնակիրներ կամ ճանապարհների վերականգնման աշխատողներ: Համարյա բոլոր գավառներից լուրեր են ստացվել, որ ոչ միայն հարկադիր աշխատանքի մեջ գտնվող հայերն են տարվել խուլ տեղեր և սպանվել իրենց ընկեր-մուսուլմանների ձեռքով, այլև ամբողջ խմբեր՝ 80, 100 և ավելի մարդուց բաղկացած, գնդակահարվում էին զինվորների ու զինվորական ժանդարմերիայի ձեռքով՝ իրենց սպաների հրամանի համաձայն: Հավանաբար երբեք, համենայն դեպս մինչև պատերազմի ավարտը, չի պարզվի, թե ինչ չափեր էր ընդունել բանակ զորակոչված հայերի սպանությունը»:

The photo was published in the second issue of «National Geographic» magazine in 1919, attached to the article of Meynard Ouen Williams. The little heroes of the photo, the oldest of whom is only 12 years old, had reached Van through different hardships without the permission of the guardians of Artemid.
This photo was definitely taken soon after the heroic defence of Van in 1915, and later published in an American periodical.
“They had come to Hambardzumiants, governor of Van, with wooden rifles asking for real ones, because they were ready to fight till the very end to defend their relatives, some of whom they had already lost» - the author of the article wrote.
During the years of the Armenian Genocide a number of self-defense fights took place in different town of West Armenia. The fierce fightings between Armenians and Turkish soldiers in Van, which started in 7 April and lasted till 6 May 1915, ended with victory. The self-defense battle of Van, which was distinguished for its perfect organization, was the longest and the most dramatic one.
The Armenians of Van were fighting with all their power: women and girls, elderly and children, all of them had become participants of the bloody battles realizing the importance of defending their own homeland and own dignity.
“ Armenians serving in the military, who, according to the defence minister, fought bravely not only in Dardanelles but also in the Caucasian front against Russia, were mostly disarmed and used by the army as porters or road reconstruction workers. There has been news from nearly all of the districts that Armenians in forced labour were not the only ones to be killed by their Muslim friends in remote places. Groups of 80, 100 and more people were shot dead by soldiers and military gendarmerie that followed the commands of their officers. We will possibly never find out the real numbers of killed Armenian army recruits, at least not until the end of the war.”