Չեխ ճանապարհորդ և գրող Կարել Հանսան ծնվել է 1890 թվականի նոյեմբերի 25-ին Վիեննայում, իսկ 1919 թվականին տեղափոխվել է Պրահա: 1922 թվականին նա ճանապարhորդել է Մերձավոր Արևելքի երկրներով. Ստամբուլից նավով ուղևորվել է Զմյուռնիա (Իզմիր), ապա` Բեյրութ և Հալեպ: Հանդիպելով փողոցներում և վրաններում ապրող հայ գաղթականների` ականատես է եղել նրանց թշվառ վիճակին և կրած տառապանքներին: Հալեպում Կ. Հանսան ծանոթանում է «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց» կազմակերպության գործունեությանը և ոգևորվում նրա ծավալած մարդասիրական աշխատանքով: Նա միանում է ութ հազար հայ որբերին Սիրիա տեղափոխելու կազմակերպության ծրագրին: Լիբանանի դանիական որբանոցում հանդիպում է Մարիա Յակոբսոնի հետ: 1922 թվականի վերջին Կ. Հանսան Բեյրութից վերադառնում է Եվրոպա այն նավով, որով 896 հույն որբ երեխա էին տեղափոխում Աթենք: Մերձավոր Արևելքում տեսածն ու զգացածը խորն ազդեցություն են թողնում Հանսայի վրա: Հայրենիք վերադառնալով` նա ստեղծում է «Հայ որբերի օգնության Հանսայի» հիմնադրամը, որը սկսում է գործել Չեխոսլովակիայի «Կարմիր խաչ» կազմակերպությանը կից:
1923 թվականին հրատարակում է «Արևելքի սարսափները» խորագիրը կրող գիրքը, որտեղ անդրադառնում է հայոց պատմությանը և մշակույթին, ցեղասպանության հետևանքով հայ ժողովրդի կրած տառապանքներին ու բազմահազար որբերի և այրիների ողբերգական վիճակին: Գրքի հարուստ նյութը հագեցած է նաև ճամփորդության ընթացքում հեղինակի կատարած մոտ 60 լուսանկարով: Չեխ հայասերի նախաձեռնությամբ գրքի վաճառքի հասույթը տրամադրվում է «Հայ որբերի օգնության Հանսայի ֆոնդ»-ին:
Կ. Հանսայի կյանքի և գործունեության ավարտի մասին տեղեկությունները վերաբերում են 1951 թվականին: Հայտնի է, որ նա ամուսնացած չի եղել և ժառանգներ չունի

Чешский путешественник и писатель Карел Ганса родился 25-го ноября 1890г. в Вене, а в 1919г. переехал жить в Прагу. В 1922г. предприняв путешествие по Ближнему Востоку, он направляется на корабле из Стамбула к Смирне (Измиру), а затем в Бейрут и Алеппо. Там он встречает армянских беженцев, живущих на улицах, в палатках и становится свидетелем перенесенных ими страданий и бедственного положения. В Алеппо он знакомится с «Организацией помощи Ближнему Востоку», гуманитарная деятельность которой настолько потрясла его, что он присоединяется к программе перемещения 8 000 армянских сирот в Сирию.
В датском сиротском приюте в Ливане он встречается с Марией Якобсен. В конце 1922г. Карел Ганса возвращается в Европу, на же том корабле, который перевозил 896 греческих сирот в Афины.
Увиденное и почувствованное на Ближнем Востоке оказало на чеха огромное влияние. Вернувшись на родину, он создал «Фонд помощи армянским сиротам Гансы», который начал действовать при «Красном Кресте Чехословакии». Через несколько месяцев после его путешествия по Ближнему Востоку в 1923г. вышла в свет книга «Ужасы Востока», в которой К.Ганса обращается к армянской истории и к культуре, к страданиям, которые понес армянский народ в результате геноцида, а также к плачевному состоянию многочисленных вдов и сирот.
Богатая материалом книга содержит также около 60 фотографий, сделанных автором во время его путешествия на Восток. По инициативе чешского арменофила, прибыль, получаемая от продажи книг передавалась «Фонду помощи армянским сиротам Гансы». Последние сведения о жизни и деятельности К. Гансы относятся к 1951г. Известно, что он не был женат и не имел наследников.