ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ՀՐԴԵՀԻ ՑԵՐԵԿԱՅԻՆ ԵՎ ԳԻՇԵՐԱՅԻՆ ՏԵՍԱՐԱՆ
Լուսանկարը ներկայացնում է Զմյուռնիայի համայնապատկերը Մեծ հրդեհի` 1922 թ. սեպտեմբերի 13-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում: Զմյուռնիան, որը թուրքերի շրջանում հայտնի էր որպես «գյավուր Իզմիր», մի քանի օրվա ընթացքում վերածվեց մոխրակույտի ու փլատակների: Ոչնչացվեցին տասնյակ քրիստոնեական տաճարներ ու հաստատություններ: Այս հրդեհից հետո քաղաքի՝ հունական ու հայկական գեղեցիկ շենքեր ունեցող թաղամասերն ավերվեցին:
Սեպտեմբերի 9-ին քեմալական բանակը Զմյուռնիա մտնելուց հետո սկսվեցին քրիստոնյաների կոտորածները: Օսմանյան կայսրության փլատակների վրա նոր պետություն կառուցող քեմալականները նպատակ ունեին քաղաքում հիմնահատակ ոչնչացնելու քրիստոնեական ներկայության հետքերը, բացառելու խաղաղության հաստատման ժամանակ նրանց վերադարձը:
Սեպտեմբերի 13-ին քաղաքի հայկական ու հունական թաղամասերում հրդեհ է բռնկվում: Այն անարգել շարունակվում է մի քանի օր: Հրդեհն ուղեկցվում է անզեն խաղաղ բնակչության` կանանց, երեխաների, ծերերի կոտորածով: Այս արհավիրքից փրկված քրիստոնյաներն ստիպված են լինում ընդմիշտ հեռանալ իրենց հայրենի քաղաքից:
Հայ և հույն բնակիչների մեծ մասը կուտակվում էր ափամերձ տարածքում: Թուրք զինվորները շրջափակել էին նավահանգիստը` փախստականներին թողնելով առանց սննդի ու ջրի: Շատերը մահանում էին քաղցից ու ծարավից, մյուսներն ինքնասպան էին լինում` նետվելով ծովը: Այդ ամենը տեղի էր ունենում Դաշնակիցների աչքի առջև. նրանք կանգնած էին նավահանգստում և չէին միջամտում: Զմյուռնիայի աղետին զոհ գնաց շուրջ 100.000-150.000 հայ և հույն:
Լուսանկարն արված է հենց այդ նավերից մեկի տախտակամածից:
«Երբ ես ժամանեցի Զմյուռնիա, ափին խմբված էր 250. 000 մարդ` դժբախտ, տառապող, բղավող: Ծեծված կանայք, որոնց վրայից պատռել-հանել էին հագուստը, բաժանված ընտանիքներ և բոլորը` անխտիր կողոպտված»:

ПАНОРАМА ПОЖАРА СМИРНЫ ДНЕМ И НОЧЬЮ
Панорама горящей с 13 по 22 сентября Смирны в 1922 г. Смирна, которую турки называли «Гяур Измир» (Неверный Измир), за несколько дней была превращена в руины и груду пепла. Были уничтожены десятки христианских храмов и учреждений. После пожара греческие и армянские кварталы с красивыми зданиями исчезли.
После входа в город турецкой армии 9 сентября начались погромы христиан. Кемалисты, строившие на развалинах Османской империи новое государство, были намерены до основания уничтожить в городе свидетельства христианского присутствия, исключив возможность возвращения христиан после установления перемирия.
13 сентября в греческих и армянских кварталах вспыхнули пожары, которые продолжались несколько дней. Пожар сопровождался резней беззащитного мирного населения – женщин, детей, стариков. Те христиане, которым удалось спастись, вынуждены были покинуть родной город навсегда.
Большая часть греческих и армянских жителей скопилась на побережье. Турецкие солдаты окружили порт, лишив беженцев пищи и воды. Многие умирали от голода и жажды, другие кончали жизнь самоубийством, бросаясь в море. Все это происходило на глазах у союзников, корабли которых стояли в порту и не вмешивались. Жертвами катастрофы Смирны стали около 100-150 тысяч армян и греков. Снимок сделан с палубы одного из стоящих на рейде кораблей.
«...Невозможно было уговорить женщин отдать своих мертвых детей. Иногда они держали их на руках по шесть дней. Ни за что не отдавали. Мы ничего не могли поделать. Приходилось, в конце концов, отнимать их.
Трудно забыть набережную Смирны. Что только не плавало в ее водах. Впервые в жизни я дошел до того, что это снилось мне по ночам. Рожавшие женщины – это было не так страшно, как женщины с мертвыми детьми».