Սեպտեմբերի 05, 2008թ.
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը 2008 թ. սեպտեմբերի 8-ին կազմակերպում է միջազգային գիտաժողով` նվիրված գերմանացի միսիոներ Յոհաննես Լեփսիուսի ծննդյան 150-ամյակին:
Յոհաննես Լեփսիուսը հայ ազգի հավատարիմ բարեկամն ու պաշտպանն էր: 1894 – 1896 թթ. հայերի առաջին զանգվածային կոտորածներից հետո Լեփսիուսը գործադրել է իր բոլոր ջանքերը և հնարավորությունները ցեղասպանությունը վերապրողներին օգնելու համար: Նրա անմիջական նախաձեռնությամբ հիմնվում են որբանոցներ, հիվանդանոցներ, դպրոցներ ու գործարաններ:
1912-1914 թթ. Լեփսիուսը մասնակցում է հայկական բարեփոխումների ծրագրի մշակմանը: 1919 թ. նա լույս է ընծայում «Գերմանիան և Հայաստանը 1914-1918 թթ.» Հայկական հարցին և Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող գերմանական փաստաթղթերի ժողովածուն:
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես կգան Բաբկեն Հարությունյանը (ԵՊՀ), Աշոտ Հայրունին (ԵՊՀ), Արտեմ Օհանջանյանը (անկախ փորձագետ, Վիեննա), Ռուբինա Փիրումյանը (Կալիֆորնիայի համալսարան, ԱՄՆ), Անդրեաս Բաումանը (Քրիստոնեական օգնության կոմիտե Արևելքում, Գերմանիա), Տիլման Ալերտը (Մայնի Ֆրանկֆուրտի համալսարան, Գերմանիա), Մանֆրեդ Աշկեն (Գերմանիա):

International Conference Dedicated to the 150th Anniversary of Johannes Lepsius
The Armenian Genocide Museum-Institute organizes international conference on September 8, 2008 dedicated to the 150th anniversary of the German missionary Johannes Lepsius (1858-1926).
Johannes Lepsius was the long-life friend and supporter of the Armenian nation. After the massive Armenian massacres (1894-1896) he permanently did his best to prevent new ones and to help the survivors of the Armenian Genocide.
He founded hospitals, orphanages, schools and manufactures for the survivors and refugees of the genocide.
In 1912-1914 Lepsius took part in working out of the Armenian reforms. In 1919 he published “Germany and Armenia 1914-1918” (Deutschland und Armenien 1914-1918), the collection of German diplomatic documents regarding the Armenian Cause and the Armenian Genocide.
At the conference dedicated to the German missionary Babken Harutyunyan (YSU), Ashot Hayruni (YSU), Artem Ohanjanyan (Vienna), Rubina Peroomian (University of California, USA), Andreas Bauman (Christianity Hilfsbund in Orient, Germany), Tilman Allert (Germany), Manfred Ashke (Germany) will make speeches.