Դատավարություններ, ճշմարտություն և աղետ
Սփյուռք-Հայաստան համագործակցությունը ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և ազգային անվտանգության ոլորտներում
14.05.2010
Ալեքս Հինթոնը Նյուարքի Ռութգերսի համալսրանի Ցեղասպանագիտության և Մարդու իրավունքների ուսումնասիրման կենտրոնի գործադիր տնօրեն է և Մարդաբանության ու Միջազգային հարաբերությունների պրոֆեսոր: Նա նաև Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության առաջին փոխնախագահն է և խորհրդի անդան:
Նա հեղինակել է «Ինչ՞ու նրանք սպանեցին: Կամբոջան Ցեղասպանության ստվերում» (2005) մրվանակակիր գրքը, ինչպես նաև վեց այլ գրքերի խնբագիր կամ համախմբագիր` «Վերազգային Արդարադատություն. Գլոբալ մեխանիզմներ և տեղական իրականությունը Ցեղասպանությունից և զանգվածային բռնություններից հետո» (2010), «Ցեղասպանություն. Ճշնարտություն, Հիշողություն և Ներկայացում» (2009), «Կարմիր քխմերների գիշերը. Ցեղասպանությունը և Ժողովրդավարությունը Կամբոջայում» (2007), «Ոչնչացնելով տարբերությունը. Ցեղասպանության մարդաբանությունը» (2002), «Ցեղասպանություն. Մարդաբանական ձեռնարկ» (2002) և «Կենսամշակութային մոտեցումները զգացմունքներին» (1999):
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը 2010 թ. արժանացել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ նախագահի մրցանակին:
Սարգիս Շահինյանը Շվեյցարիա-Հայաստան միության նախագահն է: Նա Շվեյցարիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և նրա ժխտումը քրեորեն պատժելի արարք սահմանելու նախաձեռնության հեղինակներից է: Նա նաև նախաձեռնել է Շվեյցարիայում Թուրքական բանվորական կուսակցության ղեկավար Դուգու Փերինչեքի դեմ դատական գործընթացը Հայոց ցեղասպանության ժտտման համար: Շվեյցարիա-Հայաստան միությունը 2010 թ. արժանացել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար ՀՀ նախագահի մրցանակին:

"Trials, Truth, and Tribulations" (on genocide and transitional justice)
Armenia-Diaspora relations in the context of national security and cooperation for international recognition of the Armenian genocide
14.05.2010
Alex Hinton is Executive director of the Center for the Study of Genocide and Human Rights and Professor of Anthropology and Global Affairs and at Rutgers University, Newark. He is also the First Vice-President and Executive Board member of the International Association of Genocide Scholars.
He is the author of the award-winning “Why Did They Kill? Cambodia in the Shadow of Genocide” (California, 2005) and six edited or co-edited collections, “Transitional Justice: Global Mechanisms and Local Realities after Genocide and Mass Violence” (Rutgers, forthcoming in 2010), “Genocide: Truth, Memory, and Representation” (Duke, 2009), “Night of the Khmer Rouge: Genocide and Democracy in Cambodia” (Paul Robeson Gallery, 2007), “Annihilating Difference: The Anthropology of Genocide” (California, 2002), “Genocide: An Anthropological Reader (Blackwell, 2002), and Biocultural Approaches to the Emotions” (Cambridge, 1999).
In 2010 the International Association of Genocide Scholars was awarded with Armenian presidential prize for supporting the international recognition of the Armenian genocide.
Sargis Shahinian is a chairman of Switzerland-Armenia Association. He is one of the initiators of the process of official recognition of the Armenian Genocide by Switzerland in December 2004 and for making its denial criminally pursuing. He also initiated trial in Switzerland against Dogu Perincek, head of the Turkish Workers' Party for denying Armenian genocide.
Switzerland-Armenia Association was awarded in 2010 by Armenian presidential prize for supporting the international recognition of the Armenian genocide.